Černý scénář pro učitele. Škrty je připraví o odměny

Jakub Novák
20. 4. 2012 11:00
Na pomůcky nejsou peníze už teď. Na řadě jsou platy učitelů
"Budoucnost země není v montovnách," sliboval Nečas. Sliby chyby.
"Budoucnost země není v montovnách," sliboval Nečas. Sliby chyby. | Foto: Thinkstock

Praha - Kvůli plánovaným škrtům ve školství nedostanou někteří učitelé část odměn, někteří jejich kolegové o ně mohou přijít úplně.

Vyplývá to z průzkumu, který si Aktuálně.cz dělalo mezi řediteli škol.

"Zatím to počítáme tak, aby školy měly alespoň na základní platy. V případě, že to nevyjde, konkrétní školy dofinancujeme z rezerv," říká Adolf Lísal z odboru školství českobudějovického magistrátu.

Ministerstvo školství tvrdí, že omezení financí by se nemělo dotknout učitelských tarifů, ale pouze takzvaných nenárokových složek, kam patří například mimořádné odměny.

Podle Lísala budou muset ředitelé pozastavit a nevyplácet 2,15 % z celkového objemu mezd a odvodů pedagogických i nepedagogických pracovníků.

Vzhledem k vládnímu prohlášení bude s největší pravděpodobností rozpočet škol o tuto část nakonec zkrácen.
"Očekáváme silný sociální neklid. Uvidíme, jak to bude potom," dodává Lísal.

Ředitelé škol, které Aktuálně.cz oslovilo, zatím nemají jasnější představy o tom, jak na ně plánované změny konkrétně dopadnou.

"Neobdrželi jsme žádné konkrétní návrhy. Před měsícem probíhalo řízení o rozpočtu a tam se škrty neřešily," řekl například ředitel pražské ZŠ Malostranská Tomáš Ledvinka. A podobně odpovídalo více učitelů.

To by se mělo podle ministerstva školství změnit v nejbližších dnech, kdy začnou krajské úřady toto vázání "promítat" do rozpočtů jednotlivých škol a školských zařízení na svém území.

Konkrétnější pokyny, jak peníze vázat, kraje údajně dostaly koncem minulého týdne.

Přesto však mají někteří ředitelé jasnější představu již nyní. Jedním z nich je ředitelka královédvorské základní školy v Podharti, Stanislava Vojtíšková.

"Máme vázat 2,15 % prostředků na platy, což do prosince představuje asi 180 tisíc korun," řekla Vojtíšková pro Aktuálně.cz.

O tom, jak konkrétně se vázání rozpočtu projeví na výplatních páskách, se podle ní rozhodne v září, na začátku nového školního roku.

"Peníze budu muset brát z osobního ohodnocení, na základě kritérií, která stanovím. Nebude to probíhat paušálně," dodává Vojtíšková.

Podle plánů ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by měl resort školství vázat v letošním roce 2,5 miliardy ze svého rozpočtu.

Z této částky připadá 560 milionů na vysoké školy, zbylých 1,9 miliard bude vázáno v regionálním školství.

Konkrétně na platech budou muset školy ušetřit na necelých 1,7 miliard. Církevní školy budou muset vázat téměř dvacet milionů a soukromé dokonce více jak 75,5 milionů korun.

Exministr školství Josef Dobeš (VV) rezignoval prý kvůli škrtům v platech učitelů. Nezachránil je.
Exministr školství Josef Dobeš (VV) rezignoval prý kvůli škrtům v platech učitelů. Nezachránil je. | Foto: Vojtěch Marek

Ačkoliv se budou finanční prostředky vázat zejména z platů učitelů, ani další části rozpočtů škol nejsou v nejlepší kondici.

Vyplývá to z tvrzení prezidentky Asociace ředitelů základních škol České republiky Hany Stýblové.

"Prostředky určené na ostatní neinvestiční výdaje, jako jsou například učební pomůcky, nám byly zkráceny o třicet až čtyřicet procent," říká Stýblová.

Zároveň dodává, že podle jejich průzkumu nemá 79 % škol v Česku peníze na učební pomůcky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N, podle nějž už tak policie nyní může vrátit spis státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy