Škrty v praxi: Univerzity přijdou o dalších 600 milionů

Jakub Novák
3. 4. 2012 8:55
Zásadní úspory čeká i regionální školství, které se musí uskromnit o 1,9 miliardy
Foto: Radek Jandera

Praha - Propad ve financování vysokých škol bude v letošním roce ještě hlubší, než se čekalo.

Kromě 1,2 miliardy, které padly za oběť plánům bývalého ministra školství Josefa Dobeše (VV) na navýšení platů učitelům, budou muset vysoké školy sáhnout do kapes ještě pro dalších 600 milionů.

V rámci úspor navržených ministrem financí Miroslavem Kalouskem má resort školství přijít v tomto roce celkem o 2,5 miliardy.

Ministerstvo v těchto dnech rozhodlo, že 600 milionů z této částky půjde z investičních výdajů pro vysoké školy a o 1,9 miliardy se bude muset uskromnit regionální školství.

"Standardní úřední postupy neumožňovaly jiné řešení," tvrdí první náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Podle Němce jsou nyní veškerá jednání v oblasti vázání finančních prostředků pro školství na politických stranách.

Kromě toho, že bude dále pokračovat v Evropě nezvyklý trend oslabování financování vysokého školství, dostane významný zásah i školství regionální, které bylo prioritou ministra Dobeše.

Tomu se podařilo sehnat - i na úkor právě vysokého školství - pro učitele v rozpočtu 4,4 miliardy, které sice platy učitelů výrazně nenavýšily, ale mohly alespoň pomoci vyrovnat propad z roku 2010.

To je však, vzhledem k téměř dvoumiliardovému škrtu a výpadku peněz z evropských dotací, v současnosti nereálné.

Česká republika tak ještě intenzivněji popře evropský trend, který se nese ve znamení zvyšování výdajů na vysoké školství.

I s plánovým šestisetmilionovým škrtem by měl pokles ve financování vysokých škol v roce 2012 činit o 14,5 % méně než v roce 2009.

Podle Jakuba Fischera, předsedy Rady VŠ, zatím nemají vysoké školy jasnější představu, která, kde a kolik bude muset ušetřit.

Z informací zveřejněných ministerstvem školství je zatím jasné jen to, že se jedná o škrty v investičních prostředcích, což znamená sice bolestivý zásah, ale pořád ne tak citelný jako v případě neinvestičních prostředků.

Původní škrt ve školství měl představovat 4,5 miliardy korun - nejvíce ze všech resortů. Později došlo k redukci o dvě miliardy, což je však pro jeden z prioritních resortů Nečasovy vlády pořád velmi citelný zásah.

Podívejte se, jak se v uplynulých letech měnil příspěvek na žáka:

 

Právě se děje

Další zprávy