Škrty v praxi: Univerzity přijdou o dalších 600 milionů

Jakub Novák
3. 4. 2012 8:55
Zásadní úspory čeká i regionální školství, které se musí uskromnit o 1,9 miliardy
Foto: Radek Jandera

Praha - Propad ve financování vysokých škol bude v letošním roce ještě hlubší, než se čekalo.

Kromě 1,2 miliardy, které padly za oběť plánům bývalého ministra školství Josefa Dobeše (VV) na navýšení platů učitelům, budou muset vysoké školy sáhnout do kapes ještě pro dalších 600 milionů.

V rámci úspor navržených ministrem financí Miroslavem Kalouskem má resort školství přijít v tomto roce celkem o 2,5 miliardy.

Ministerstvo v těchto dnech rozhodlo, že 600 milionů z této částky půjde z investičních výdajů pro vysoké školy a o 1,9 miliardy se bude muset uskromnit regionální školství.

"Standardní úřední postupy neumožňovaly jiné řešení," tvrdí první náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Podle Němce jsou nyní veškerá jednání v oblasti vázání finančních prostředků pro školství na politických stranách.

Kromě toho, že bude dále pokračovat v Evropě nezvyklý trend oslabování financování vysokého školství, dostane významný zásah i školství regionální, které bylo prioritou ministra Dobeše.

Tomu se podařilo sehnat - i na úkor právě vysokého školství - pro učitele v rozpočtu 4,4 miliardy, které sice platy učitelů výrazně nenavýšily, ale mohly alespoň pomoci vyrovnat propad z roku 2010.

To je však, vzhledem k téměř dvoumiliardovému škrtu a výpadku peněz z evropských dotací, v současnosti nereálné.

Česká republika tak ještě intenzivněji popře evropský trend, který se nese ve znamení zvyšování výdajů na vysoké školství.

I s plánovým šestisetmilionovým škrtem by měl pokles ve financování vysokých škol v roce 2012 činit o 14,5 % méně než v roce 2009.

Podle Jakuba Fischera, předsedy Rady VŠ, zatím nemají vysoké školy jasnější představu, která, kde a kolik bude muset ušetřit.

Z informací zveřejněných ministerstvem školství je zatím jasné jen to, že se jedná o škrty v investičních prostředcích, což znamená sice bolestivý zásah, ale pořád ne tak citelný jako v případě neinvestičních prostředků.

Původní škrt ve školství měl představovat 4,5 miliardy korun - nejvíce ze všech resortů. Později došlo k redukci o dvě miliardy, což je však pro jeden z prioritních resortů Nečasovy vlády pořád velmi citelný zásah.

Podívejte se, jak se v uplynulých letech měnil příspěvek na žáka:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy