Praha - Počet případů černého kašle v Česku stoupl. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jde o druhý nejvyšší výskyt tohoto onemocnění za posledních deset let.
Nejnáchylnější k nemoci jsou děti do šesti měsíců, protože až tři měsíce po prvním očkování se u nich plně aktivuje imunita. "Když se nakazí malí kojenci černým kašlem, tak od lidí, kteří o ně pečují - což jsou zdravotníci a hlavně rodina," uvedla lékařka Marcela Černá z pražské podolské porodnice.
Právě v Podolí se vloni nechalo očkovat 95 procent zaměstnanců. Dětem hradí vakcínu zdravotní pojišťovny, dospělí si ji platí sami, stojí 850 korun. Od loňského října ji hradí matkám, otcům, prarodičům a chůvám Oborová zdravotní pojišťovna.
Imunita získaná očkováním vydrží podle výrobce vakcíny tři až pět let. Přeočkování v dospělosti je doporučeno po dovršení osmnácti let a u seniorů nad pětašedesát let.
Z důvodu rostoucího počtu hlášených případů černého kašle v Česku, vytvořila Národní imunizační komise (NIKO), spadající pod ministerstvo zdravotnictví, strategii očkování proti této nemoci. Dle jejich doporučení by se každý měl nechat v dospělosti přeočkovat minimálně jednou.
Na základě tohoto doporučení se farmaceutická společnost GlaxoSmithKline rozhodla dočasně zlevnit vakcínu proti této infekční nemoci.
Černý kašel, odborně nazývaný pertuse, patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění přenášená kapénkovou infekcí. Nemoc způsobuje bakterie Bordetella pertussis a přenáší se pouze z člověka na člověka, přičemž pravděpodobnost onemocnění po kontaktu s nakaženou osobou může dosahovat 80 - 100 %.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře ve světě každý rok na následky tohoto onemocnění 200 až 300 tisíc dětí.