Praha - Cenzura a hrubě protiústavní jednání, tak hodnotí odborníci pro server Česká justice výzvu Vrchního státního zastupitelství v Praze (VZS), které v pátek vyzvalo ke stažení článku na serveru Aktuálně.cz, pojednávajícím o pozadí dotačního skandálu ve fotbale. Informace obsažené v textu "Pelta na ministerstvu protlačil i dotaci pro Spartu" podle zastupitelství závažným způsobem zasahovaly do průběhu trestního řízení.
Deník Aktuálně.cz v pondělí článek znovu zpřístupnil, neboť s výzvou nesouhlasí a rozhodl se podat proti postupu státního zástupce stížnost.
Stejnou výzvu jako deník Aktuálně.cz dostal v pondělí i Český rozhlas, který na svém portálu o kauze fotbalových dotací také informoval. I v tomto případě státní zástupce Ondřej Trčka oznámil, že zveřejnění informací ohrožuje objasnění případu a pohrozil Českému rozhlasu padesátitisícovou pokutou.
Rozhlas zaujal obdobné právní stanovisko jako vydavatelství Economia a text na stránkách ponechal beze změny. "Český rozhlas má právo a povinnost informovat svoje posluchače a v tomto právu můžeme být omezeni pouze zákonem. Žádný zákon neříká, že bychom neměli vysílat o něčem, o čem jsme se dozvěděli v souladu se zákonem. Nemáme žádný důvod se domnívat, že jsme se o těchto informacích dozvěděli v rozporu se zákonem," uvedl vedoucí právního oddělení Českého rozhlasu Petr Šmelhaus.
Odborníci postup státního zástupce shodně kritizují. "Obávám se, že požadavek VSZ je jen dalším dokladem toho, že k snahám o omezeni práv občanů zjevně dochází," řekl serveru Česká justice zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.
Zároveň upozornil, že zákon podobnou výzvu podle trestního řádu nepředvídá. "Proto se domníváme, že není v souladu se zákonem, a že ji nemusíme respektovat, protože naše ústavní práva a ústavní práva našich posluchačů jsou důležitější než tato výzva," dodal Šmelhaus.
Právníci jsou přesvědčeni, že ze strany Vrchného státního zastupitelství v Praze jde o protiprávní a protiústavní jednání, které by u případného soudního sporu nemělo šanci na úspěch. "Výzva státního zástupce vyvozená z velmi obecného ustanovení §1 nemůže obstát," uvedl pro Českou justici advokát a odborník na trestní právo Tomáš Gřivna.
"Výzva je nezákonná a protiústavní. Její autor jí hrubě zasáhl do práva adresáta, ale i do práv autora inkriminovaného článku. Je namístě zvažovat, zda nejde o kárné provinění VSZ, anebo v krajním případě zda nebyla naplněna skutková podstata trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby," myslí si člen prezídia Unie obhájců Tomáš Sokol.
Zásah do svobody slova
O cenzurní zásah do práv novinářů jde i podle advokáta a bývalého náměstka nejvyšší státní zástupkyně Zdeňka Koudelky. "Dojde-li v moderní demokracii ke sporu mezi zájmem státního zastupitelství a základním právem člověka (svobodou slova), nemůže být spor řešen zneužitím moci ze strany státního zastupitelství," uvedl Koudelka.
"Novináři dělají svoji práci. Pokud nejde o případ ochrany osobnosti, tak takový požadavek v testu ústavnosti neobstojí," myslí si další člen prezídia Unie obhájců Václav Vlk.
Economia vydala už v pátek prohlášení, ve kterém vyjádřila svůj zásadní nesouhlas s příkazem vrchního státního zastupitelství. "Reportér, který pozadí dotačního skandálu popisuje, patří k našim nejlepším žurnalistům a jeho texty jdou vždy po meritu věci. Výzva státního zastupitelství ho od jeho práce neodradí a případ bude sledovat dál," uvedl ředitel redakcí a člen představenstva Economie Vladimír Piskáček.
Text se týkal kauzy sportovních dotací, ve které jsou stíháni šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta, náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová a bývalý šéf ministerského odboru Zdeněk Bříza. Vrchní státní zastupitelství vydalo podobný pokyn vůbec poprvé.