Text o korupci ve fotbale je znovu přístupný. Economia podá stížnost na postup státního zástupce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 5. 2017 12:49
Mediální dům Economia se rozhodl, že znovu zpřístupní text, který přinesl podrobnosti o vyšetřování podezřelého rozdělování dotací do fotbalu.
Newsroom Economie
Newsroom Economie | Foto: Jakub Plíhal

Mediální dům Economia se rozhodl, že znovu zpřístupní text, který přinesl podrobnosti o vyšetřování podezřelého rozdělování dotací do fotbalu. Článek vyšel na zpravodajském serveru Aktuálně.cz pod titulkem "Pelta na ministerstvu protlačil i dotaci pro Spartu. Podle policie byly ve hře hned dvě jeho milenky".

Vrchní státní zastupitelství v Praze vyzvalo pod hrozbou sankce server Aktuálně.cz v pátek 12. května před polednem, aby do dvou hodin od doručení výzvy text odstranil. Jeho publikace prý ohrozila vyšetřování.

"Pod časovým tlakem a hrozbou sankcí ze strany jedné z nejdůležitějších institucí ve státě jsme se v pátek rozhodli publikaci textu dočasně pozastavit, abychom měli vůbec příležitost rozsáhlou argumentaci Vrchního státního zastupitelství v Praze prostudovat. Hledali jsme zákonné ustanovení, které by umožňovalo vrchnímu státnímu zastupitelství zakázat nám publikaci textu způsobem, kterým to učinilo. Takové ustanovení podle našeho přesvědčení neexistuje, což shledala i externí advokátní kancelář, s níž jsme celou záležitost konzultovali. Rozhodli jsme se tedy text čtenářům znovu zpřístupnit. Argumenty, které nás k našemu postupu vedou, sdělíme ve stížnosti na postup státního zástupce, kterou podáme nadřízenému zástupci," uvedl ředitel redakcí a člen představenstva Economie Vladimír Piskáček.

"Domníváme se, že postup Vrchního státního zastupitelství v Praze vůči nám je nebezpečným precedentem, který ohrožuje svobodu médií a právo lidí na informace, které garantuje Ústava České republiky. Práce novinářů v Economii na případu korupce ve fotbale je společensky velmi důležitá. I jejich záměrem je odkrývat nepravosti, korupci a nekalé praktiky. Dlouhodobá práce našeho špičkového reportéra Luďka Mádla na odkrývání nepravostí ve sportu je toho nejlepším důkazem," dodal Piskáček.

 

Právě se děje

Další zprávy