Text o korupci ve fotbale je znovu přístupný. Economia podá stížnost na postup státního zástupce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 5. 2017 12:49
Mediální dům Economia se rozhodl, že znovu zpřístupní text, který přinesl podrobnosti o vyšetřování podezřelého rozdělování dotací do fotbalu.
Newsroom Economie
Newsroom Economie | Foto: Jakub Plíhal

Mediální dům Economia se rozhodl, že znovu zpřístupní text, který přinesl podrobnosti o vyšetřování podezřelého rozdělování dotací do fotbalu. Článek vyšel na zpravodajském serveru Aktuálně.cz pod titulkem "Pelta na ministerstvu protlačil i dotaci pro Spartu. Podle policie byly ve hře hned dvě jeho milenky".

Vrchní státní zastupitelství v Praze vyzvalo pod hrozbou sankce server Aktuálně.cz v pátek 12. května před polednem, aby do dvou hodin od doručení výzvy text odstranil. Jeho publikace prý ohrozila vyšetřování.

"Pod časovým tlakem a hrozbou sankcí ze strany jedné z nejdůležitějších institucí ve státě jsme se v pátek rozhodli publikaci textu dočasně pozastavit, abychom měli vůbec příležitost rozsáhlou argumentaci Vrchního státního zastupitelství v Praze prostudovat. Hledali jsme zákonné ustanovení, které by umožňovalo vrchnímu státnímu zastupitelství zakázat nám publikaci textu způsobem, kterým to učinilo. Takové ustanovení podle našeho přesvědčení neexistuje, což shledala i externí advokátní kancelář, s níž jsme celou záležitost konzultovali. Rozhodli jsme se tedy text čtenářům znovu zpřístupnit. Argumenty, které nás k našemu postupu vedou, sdělíme ve stížnosti na postup státního zástupce, kterou podáme nadřízenému zástupci," uvedl ředitel redakcí a člen představenstva Economie Vladimír Piskáček.

"Domníváme se, že postup Vrchního státního zastupitelství v Praze vůči nám je nebezpečným precedentem, který ohrožuje svobodu médií a právo lidí na informace, které garantuje Ústava České republiky. Práce novinářů v Economii na případu korupce ve fotbale je společensky velmi důležitá. I jejich záměrem je odkrývat nepravosti, korupci a nekalé praktiky. Dlouhodobá práce našeho špičkového reportéra Luďka Mádla na odkrývání nepravostí ve sportu je toho nejlepším důkazem," dodal Piskáček.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy