Čelní představitelé národa podněcují nenávist. Je to hnus, říká Schwarzenberg

Marcela Trávníčková
9. 9. 2015 18:20
Česko by mělo být s uprchlíky solidární, tvrdí představitelé TOP 09. "Je to hnus, jak čelní představitelé našeho národa straší a podněcují nenávist. To je nejhorší, co politik může dělat,” řekl předseda strany Karel Schwarzenberg. Vymezil se proti názorům prezidenta Miloše Zemana, jeho předchůdce Václava Klause i Andreje Babiše na současnou uprchlickou krizi.
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: ČTK

Praha - Česká republika by podle TOP 09 měla být solidární a pomoct v současné migrační krizi. Strana kromě dodržování práv zdůrazňuje také nutnost dodržování pravidel. “V okamžiku ohrožení nás neochrání silný vůdce, ale dodržování pravidel, včetně pravidel lidství,” řekl první místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Nový návrh povinných kvót, který ve středu představil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, strana odmítá. Její předseda Karel Schwarzenberg je ale zároveň přesvědčen, že Česká republika je schopna přijmout větší počet uprchlíků, jejichž množství si ale určí sama. Schwarzenberg věří, že budou přínosem.

Podle Schwarzenberga se český národ nyní ocitl na rozcestí a musí se rozhodnout. “Buď se nechá vystrašit, a jak známo, strach je nejhorší rádce. Vystrašení Němci po první světové válce volili nacisty, my jsme vystrašení válkou volili komunisty,” připomněl předseda TOP 09.

Projevům rasismu a xenofobie je podle představitelů strany třeba bránit, a to všemi zákonnými prostředky. Odsoudili výroky prezidenta Miloše Zemana, ministra financí Andreje Babiše i petici bývalého prezidenta Václava Klause. “Je to hnus, jak čelní představitelé našeho národa straší a podněcují nenávist. To je nejhorší, co politik může dělat,” řekl Schwarzenberg s tím, že naopak doufá v boj proti rasismu.

Klaus inicioval petici proti imigraci, ve které požaduje, aby česká vláda zajistila vnitřní bezpečnost a vnější nedotknutelnost hranic. Vyzývá v ní také k odmítnutí kvót. S tím souhlasí i prezident Miloš Zeman, který vyzval autory výzvy proti xenofobii, aby si vzali uprchlíky domů. Podle něj může být za xenofoba či rasistu označen každý, kdo má strach.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že většině migrantů by měl být vstup na evropský kontinent zamezen úplně a schengenský prostor by měla střežit například společná evropská armáda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Evropská unie bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii

Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou pandemii lépe připravit na další krizové situace. Evropská komise ve čtvrtek představila podrobnosti chystaného zdravotního úřadu označovaného zkratkou HERA, který bude mít za úkol uchránit unijní státy před opakováním těžkých dopadů koronavirové nákazy. Brusel chce na jeho fungování v příštích šesti letech vyčlenit miliardu eur (25,5 miliardy korun) ročně.

Unie loni čelila kritice za pomalou reakci na první vlnu pandemie. Komise proto na podzim přišla s návrhy na posílení společné zdravotní politiky. Kromě zvýšení objemu společného nákupu léků či rozšíření pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) iniciovala i vznik nového krizového orgánu.

"HERA je dalším stavebním kamenem silnější zdravotní unie a velkým krokem vpřed pro naši připravenost na krize," prohlásila dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy