Čelní představitelé národa podněcují nenávist. Je to hnus, říká Schwarzenberg

Marcela Trávníčková
9. 9. 2015 18:20
Česko by mělo být s uprchlíky solidární, tvrdí představitelé TOP 09. "Je to hnus, jak čelní představitelé našeho národa straší a podněcují nenávist. To je nejhorší, co politik může dělat,” řekl předseda strany Karel Schwarzenberg. Vymezil se proti názorům prezidenta Miloše Zemana, jeho předchůdce Václava Klause i Andreje Babiše na současnou uprchlickou krizi.
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: ČTK

Praha - Česká republika by podle TOP 09 měla být solidární a pomoct v současné migrační krizi. Strana kromě dodržování práv zdůrazňuje také nutnost dodržování pravidel. “V okamžiku ohrožení nás neochrání silný vůdce, ale dodržování pravidel, včetně pravidel lidství,” řekl první místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Nový návrh povinných kvót, který ve středu představil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, strana odmítá. Její předseda Karel Schwarzenberg je ale zároveň přesvědčen, že Česká republika je schopna přijmout větší počet uprchlíků, jejichž množství si ale určí sama. Schwarzenberg věří, že budou přínosem.

Podle Schwarzenberga se český národ nyní ocitl na rozcestí a musí se rozhodnout. “Buď se nechá vystrašit, a jak známo, strach je nejhorší rádce. Vystrašení Němci po první světové válce volili nacisty, my jsme vystrašení válkou volili komunisty,” připomněl předseda TOP 09.

Projevům rasismu a xenofobie je podle představitelů strany třeba bránit, a to všemi zákonnými prostředky. Odsoudili výroky prezidenta Miloše Zemana, ministra financí Andreje Babiše i petici bývalého prezidenta Václava Klause. “Je to hnus, jak čelní představitelé našeho národa straší a podněcují nenávist. To je nejhorší, co politik může dělat,” řekl Schwarzenberg s tím, že naopak doufá v boj proti rasismu.

Klaus inicioval petici proti imigraci, ve které požaduje, aby česká vláda zajistila vnitřní bezpečnost a vnější nedotknutelnost hranic. Vyzývá v ní také k odmítnutí kvót. S tím souhlasí i prezident Miloš Zeman, který vyzval autory výzvy proti xenofobii, aby si vzali uprchlíky domů. Podle něj může být za xenofoba či rasistu označen každý, kdo má strach.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že většině migrantů by měl být vstup na evropský kontinent zamezen úplně a schengenský prostor by měla střežit například společná evropská armáda.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy