Babiš se sejde se Stoltenbergem. Navrhne mu, aby NATO hlídalo Schengen před uprchlíky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 9. 2015 14:58
Vicepremiér Andrej Babiš využije dvoudenní návštěvu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, aby ho seznámil se svou verzí řešení uprchlické krize. Babiš chce vyzvat NATO, aby začalo hlídat hranice schengenského prostoru před přílivem uprchlíků a potápět prázdné lodě převaděčů, aby tak zlikvidovalo jejich byznys. V nejvíce ohrožených zemích by podle Babiše měly vzniknout nové uprchlické tábory, ve kterých by docházelo k selekci mezi skutečně ohroženými lidmi a ekonomickými uprchlíky.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - Vicepremiér Andrej Babiš se ve středu odpoledne v rámci vládní delegace setká s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, který do ČR přijíždí na dvoudenní návštěvu. Babiš v minulosti uvedl, že vnější hranice schengenského prostoru je třeba okamžitě uzavřít a toto území většiny evropských států bránit před přílivem uprchlíků.

"Chci pana generálního tajemníka vyzvat k akci. NATO by mělo společnými silami ochránit tureckou hranici a Středozemní moře, mělo by pomoci při potápění prázdných lodí pašeráků a pomáhat při dalších akcích proti těmto nebezpečným zločincům a vrahům, jejichž byznys ohrožuje uprchlíky i Evropu," uvedl Andrej Babiš. Pokud ostrahu vnější hranice schengenského prostoru okrajové státy nezvládají, musí to být podle něj domluveno na nejvyšší úrovni.

Česká republika podle něj může aktivně pomoci například vysláním vojenské nemocnice na turecké hranice nebo na některý z řeckých ostrovů, kde je situace nejkritičtější.

NATO by mělo pomoci i s výstavbou dalších uprchlických táborů v zemích, které nápor uprchlíků nezvládají. V táborech by se pak měla dělat selekce. "Rozdělit je na ty, kteří skutečně pomoc potřebují, a ekonomické uprchlíky," řekl vicepremiér.

Evropa je v ohrožení

 "Není pravda, že Evropa není ohrožena. Válka na Blízkém východě a v severní Africe už díky uprchlické krizi vyvolává chaos i na našem kontinentu. Sami bojovníci Islámského státu varují, že mezi uprchlíky budou infiltrováni jejich lidé," říká Babiš. Podle něj je přijímání uprchlíků bez toho, abychom znali jejich pravou motivaci, krátkozraké.

"Samozřejmě že je potřeba pomoci ženám a dětem, které utíkají před válkou, je povinnost pomoci ohroženým lidem, ale podle mě je motivace uprchlíků různá. Většina jde za štědrými sociálními systémy do Německa či Anglie," uvádí ministr financí. Babiš se domnívá, že EU musí dát jasně najevo, že není v našich silách přijmout deset milionů uprchlíků, kteří pak budou nezaměstnaní a okamžitě budou chtít brát sociální dávky.

Vicepremiér se dále bojí, že pokud konflikt v Sýrii skončí, tak zabydlení Syřané už nebudou mít důvod se vrátit do své země. "Obávám se, že Evropa si svým přístupem zakládá na obrovský budoucí problém. Proto budu usilovat o to, abychom mu třeba i za pomoci NATO předešli," dodává Andrej Babiš.

Podle současného evropského azylového systému se musí o běžence postarat ta země, kde uprchlíci poprvé vstoupí na území EU. Největší zátěž současné imigrační vlny proto připadá na Itálii a Řecko.

Evropská komise letos přišla s návrhem řešení ve formě závazných kvót, summit EU to však odmítl. Česko je jedním ze států, které se zavedením kvót nesouhlasí. Česká vláda nicméně schválila, že přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Soudkyně odročila proces s Kotlebou kvůli šekům pro chudé

Na Slovensku ve středu začalo líčení s předsedou krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianem Kotlebou, který čelí obžalobě v souvislosti se šeky s extremistickou symbolikou. Proces byl ale krátce po zahájení odročen na žádost Kotleby poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona.

Líčení tak bude pokračovat na začátku března, tedy krátce po parlamentních volbách. LSNS je nyní druhou nejpopulárnější stranou v zemi, Kotleba by v případě odsouzení přišel také o mandát poslance.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37 500 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. 

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

Další zprávy