Kdo nevezme uprchlíky, ať zaplatí, žádá šéf Komise Juncker

Martin Ehl Zahraničí Martin Ehl, Zahraničí
Aktualizováno 4. 9. 2015 14:46
Předseda Evropské komise chce přerozdělit 160 000 běženců, na ČR připadá 4800. Plán představí příští týden. "Kvóty odmítáme," komentoval ho ministr Chovanec.
Uprchlíci v Evropě.
Uprchlíci v Evropě. | Foto: Reuters

Brusel -  Kdo nepřistoupí na kvóty a odmítne přijmout uprchlíky, ať zaplatí. Tak si šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker představuje řešení uprchlické krize, s níž se nyní Evropa potýká.

S informací přišel německý zpravodajský magazín Spiegel.

Členské státy, které se kvótám brání, mají podle Junckera k vyřešení situace přispět alespoň finančně.

Vyměnit přijetí uprchlíků za peníze ale podle zdrojů Spiegelu budou smět jen ty státy, které doloží, že mají "přechodné, systematické důvody", které jim nedovolí podílet se na systému kvót okamžitě.

Přerozdělení uprchlíků

Juncker chce o novém návrhu řešení mluvit příští středu v Evropském parlamentu.

Zmíní i to, že bude mezi členské státy potřeba přerozdělit 160 000 uprchlíků.

Na červencové schůzce se přitom hovořilo o 40 000 běženců, a to proto, aby se ulevilo nejvíce zasaženým členským státům, tedy Itálii, Řecku a Maďarsku.

Přerozdělování se nejvíce brání středoevropské postkomunistické země. Předsedové vlád zemí visegrádské čtyřky se v pátek scházejí v Praze, aby se dohodli na společném postoji.

 "Kvóty odmítáme. Nic podle nás neřeší," komentoval pro Aktuálně.cz nový Junckerův plán ministr vnitra Milan Chovanec.

Evropská komise chce uprchlíky dělit podle klíče, který má "odrážet kapacitu členských států přijmout a integrovat uprchlíky". Je ovšem velmi nepravděpodobné, že členské státy na takto formulovaný požadavek přistoupí - i kdyby šéfové států a vlád přijali navržené kvóty.

Nejvíce lidí do Německa

Co přesně Juncker navrhne?

Evropská unie by podle něj měla mít trvalý a automaticky fungující systém přerozdělování uprchlíků pro případ budoucího velkého přílivu utečenců. Základními kritérii přitom mají být ekonomická síla, počet obyvatel a předchozí počty přijatých uprchlíků.

Z toho vyplývá, že Česká republika by měla přijmout 4800 uprchlíků. Na schůzce v červenci se zavázala přijmout 1100 utečenců.

Polsku připadne 9000, Maďarsku 2900 a Slovensku 2800 běženců. Vůbec nejvíce lidí by mělo zamířit do Německa, a to 29 500.

Důvodem nového plánu je snaha zachránit tzv. Dublinský proces, podle něhož je za uprchlíky zodpovědný ten členský stát, jehož hranice uprchlíci překročí jako první a který je má zaregistrovat a začít s nimi azylovou proceduru.

Do budoucna by rovněž mělo platit, že země sousedící s EU, která získá status kandidátské země na členství v Unii, se považuje za bezpečnou třetí zemi. Tímto chce Jean-Claude Juncker vyjít vstříc právě postkomunistickým členům evropského společenství.

Tvrdá pražská jednání

V Praze lze proto v pátek odpoledne čekat tvrdou diskusi.

Maďarský premiér Viktor Orbán se ve svém pravidelném pátečním rozhovoru pro státní rádio vyjádřil nejostřeji ze všech čtyř premiérů. Zatímco polská premiérka Ewa Kopaczová tento týden připustila, že Polsko bude muset přijmout více utečenců, Orbán varuje před tím, že Evropa bude zaplavena desítkami milionů utečenců, pokud jim otevře své brány a nabídne azyl.

"Realita je taková, že Evropa je ohrožena masivním přílivem lidí, mohou přijít až desítky milionů lidí," prohlásil.

V Maďarsku zatím na železniční stanici Bicske stovky převážně syrských uprchlíků odmítají opustit vagony a chtějí do Německa. Maďarské úřady je v souladu s pravidly Schengenu naopak chtějí dostat do uprchlického tábora a registrovat.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

před 49 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy