Kdo nevezme uprchlíky, ať zaplatí, žádá šéf Komise Juncker

Martin Ehl Zahraničí Martin Ehl, Zahraničí
Aktualizováno 4. 9. 2015 14:46
Předseda Evropské komise chce přerozdělit 160 000 běženců, na ČR připadá 4800. Plán představí příští týden. "Kvóty odmítáme," komentoval ho ministr Chovanec.
Uprchlíci v Evropě.
Uprchlíci v Evropě. | Foto: Reuters

Brusel -  Kdo nepřistoupí na kvóty a odmítne přijmout uprchlíky, ať zaplatí. Tak si šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker představuje řešení uprchlické krize, s níž se nyní Evropa potýká.

S informací přišel německý zpravodajský magazín Spiegel.

Členské státy, které se kvótám brání, mají podle Junckera k vyřešení situace přispět alespoň finančně.

Vyměnit přijetí uprchlíků za peníze ale podle zdrojů Spiegelu budou smět jen ty státy, které doloží, že mají "přechodné, systematické důvody", které jim nedovolí podílet se na systému kvót okamžitě.

Přerozdělení uprchlíků

Juncker chce o novém návrhu řešení mluvit příští středu v Evropském parlamentu.

Zmíní i to, že bude mezi členské státy potřeba přerozdělit 160 000 uprchlíků.

Na červencové schůzce se přitom hovořilo o 40 000 běženců, a to proto, aby se ulevilo nejvíce zasaženým členským státům, tedy Itálii, Řecku a Maďarsku.

Přerozdělování se nejvíce brání středoevropské postkomunistické země. Předsedové vlád zemí visegrádské čtyřky se v pátek scházejí v Praze, aby se dohodli na společném postoji.

 "Kvóty odmítáme. Nic podle nás neřeší," komentoval pro Aktuálně.cz nový Junckerův plán ministr vnitra Milan Chovanec.

Evropská komise chce uprchlíky dělit podle klíče, který má "odrážet kapacitu členských států přijmout a integrovat uprchlíky". Je ovšem velmi nepravděpodobné, že členské státy na takto formulovaný požadavek přistoupí - i kdyby šéfové států a vlád přijali navržené kvóty.

Nejvíce lidí do Německa

Co přesně Juncker navrhne?

Evropská unie by podle něj měla mít trvalý a automaticky fungující systém přerozdělování uprchlíků pro případ budoucího velkého přílivu utečenců. Základními kritérii přitom mají být ekonomická síla, počet obyvatel a předchozí počty přijatých uprchlíků.

Z toho vyplývá, že Česká republika by měla přijmout 4800 uprchlíků. Na schůzce v červenci se zavázala přijmout 1100 utečenců.

Polsku připadne 9000, Maďarsku 2900 a Slovensku 2800 běženců. Vůbec nejvíce lidí by mělo zamířit do Německa, a to 29 500.

Důvodem nového plánu je snaha zachránit tzv. Dublinský proces, podle něhož je za uprchlíky zodpovědný ten členský stát, jehož hranice uprchlíci překročí jako první a který je má zaregistrovat a začít s nimi azylovou proceduru.

Do budoucna by rovněž mělo platit, že země sousedící s EU, která získá status kandidátské země na členství v Unii, se považuje za bezpečnou třetí zemi. Tímto chce Jean-Claude Juncker vyjít vstříc právě postkomunistickým členům evropského společenství.

Tvrdá pražská jednání

V Praze lze proto v pátek odpoledne čekat tvrdou diskusi.

Maďarský premiér Viktor Orbán se ve svém pravidelném pátečním rozhovoru pro státní rádio vyjádřil nejostřeji ze všech čtyř premiérů. Zatímco polská premiérka Ewa Kopaczová tento týden připustila, že Polsko bude muset přijmout více utečenců, Orbán varuje před tím, že Evropa bude zaplavena desítkami milionů utečenců, pokud jim otevře své brány a nabídne azyl.

"Realita je taková, že Evropa je ohrožena masivním přílivem lidí, mohou přijít až desítky milionů lidí," prohlásil.

V Maďarsku zatím na železniční stanici Bicske stovky převážně syrských uprchlíků odmítají opustit vagony a chtějí do Německa. Maďarské úřady je v souladu s pravidly Schengenu naopak chtějí dostat do uprchlického tábora a registrovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy