Praha - Boj proti terorismu, který se znovu rozhořel po útoku na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo, zdaleka neprobíhá jen oficiální cestou.
Zapojilo se do něj totiž i tajné hnutí Anonymous, které se rozhodlo za útoky pomstít a vyhlásilo teroristům kybernetickou válku. Hacktivisté nejdříve vyřadili z provozu islamistické weby, nyní by podle nich mělo přijít na řadu vyzrazování osobních informací z facebookových profilů džihádistů ve Francii i jinde na světě.
Místo vojáků počítače
Pozadu ale nezůstávají ani islamisté, tento týden napadli twitterový účet Centrálního velení USA (Centcom) a jeho stránky na YouTube.
"Kybernetickou válku bych popsal jako válku, při které jsou útoky vedeny na servery, datová centra jednotlivých stran, přičemž cílem jsou data, informace, peníze, vypnutí internetových služeb a tak podobně. Vojáci jsou lidé, zbraněmi jsou třeba počítače, servery, mobilní telefony," vysvětlil čtenářům Aktuálně.cz Petr Šnajdr, expert na počítačovou bezpečnost.
Důležité informace
Podle něj chtějí hackeři útoky především projevit svůj nesouhlas s terorismem. "Útoky na islamisty mohou být dobré v tom, že ukážou sílu zbytku neislámského světa," upozorňuje odborník.
"Je také možné, že jejich počínání nebude mít nějaký vážnější dopad, přesto je to jejich forma projevu nesouhlasu," dodává.
Ve výsledku tak podle Šnajdra sice mohou na takové hackerské útoky doplatit obyčejní uživatelé, smysl mít ale přesto mohou. "Anonymous tak mohou získat data, respektive informace, které mohou být nějak užitečné při potlačování terorismu," vysvětluje.