Druhá fáze války začíná, varují Anonymous. Řekneme o vás vše

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 1. 2015 13:30
Odveta za Charlie Hebdo. Po vyřazení islamistických webů přichází na řadu vyzrazování osobních informací z Facebooku džihádistů, tvrdí hacktivisté. Už brzy.
"Sledujeme vás. Najdeme vás a nenecháme vás vydechnout. My jsme Anonymous. Je nás mnoho. Neodpouštíme. Nezapomínáme. Čekejte nás," varují hacktivisté.
"Sledujeme vás. Najdeme vás a nenecháme vás vydechnout. My jsme Anonymous. Je nás mnoho. Neodpouštíme. Nezapomínáme. Čekejte nás," varují hacktivisté. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Den poté, co hnutí Anonymous zahájilo slíbenou odplatu za masakr v redakci časopisu Charlie Hebdo, hacktivisté oznámili spuštění druhé fáze kybernetické války s terorismem.

Po vyřazení islamistických webů má přijít na řadu vyzrazování osobních informací z facebookových profilů džihádistů ve Francii i jinde na světě.

"Nastává druhá fáze #OpCharlieHebdo (Operace Charlie Hebdo). Brzy začneme zveřejňovat facebookové profily," předesílají Anonymous.

Zveřejnění soukromých profilů by mohlo být v kybernetické válce s teroristy mnohem účinnější. Weby, na něž se hnutí zaměřilo v pondělí, jsou totiž využívány především k šíření propagandy, kdežto facebookové profily obvykle obsahují osobní a citlivé informace. Mohly by tak rozkrýt celé teroristické buňky.

Naplní své hrozby?

Otázkou je, zda jsou Anonymous něčeho takového schopni a jestli je příslib druhé fáze autentický. Skupina totiž - jak sama tvrdí - nemá jasnou strukturu, vedení ani žádné mluvčí. Mluvit za Anonymous tak může v podstatě kdokoliv.

Jak přesně hackeři weby vyřazují, není jasné. Velmi pravděpodobně ale stejně jako v minulosti využívají metodu takzvaných DDoS útoků, což je, zjednodušeně řečeno, zahlcení stránek mnoha požadavky najednou.

Vytvořit softwarového robota, který DDoS útoky na vybrané weby generuje, není až tak složité. Nabourat se do facebookových profilů džihádistů ale bude - pokud se k tomu Anonymous skutečně odhodlají - nepoměrně složitější.

#TangoDown

Buď jak buď, první fáze, kterou hnutí avizovalo minulý pátek, v pondělí skutečně přišla. Anonymous vyřadili čtrnáct webů a na třicítku twitterových účtů. Zatím největším soustem, které si hnutí v kybernetické válce ukouslo, je jedno z největších islamistických fór na francouzském internetu - Ansar al Haqq.

Uživatelé, kteří chtějí fórum navštívit, jsou přesměrovávaní na vyhledávač Duck Duck Go. Poté, co byl server znepřístupněn, napsali Anonymous na Twitter #TangoDown, což je anglický výraz užívaný speciálními jednotkami pro zneškodnění cíle.

Hacktivisté se tento týden zároveň vůbec poprvé obrátili na širokou veřejnost. Požádali uživatele internetu, aby jim hlásili twitterové a další účty džihádistů s tím, že je budou postupně vyřazovat.

Vyhlášení kybernetické války terorismu na YouTube zhlédlo už víc než šest milionů lidí a přes dvacet tisíc uživatelů mu dalo "like".

Video:

 

Počkejte, napínají teď Anonymous

Objevil se už také případ firmy, která chtěla na kampani hacktivistů vydělat. Marketingová společnost Rantic spustila stránky OpCharlieHebdo.com, které se tvářily jako web hnutí. Anonymous zareagovali varovným tweetem, "prosíme, nestrkejte do toho své korporátní prsty".

Zatím poslední tajuplnou zprávou od Anonymous je tweet "počkejte".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy