Čech nalezený v Norsku chce začít nový život daleko od Česka

ČTK ČTK
16. 4. 2014 10:00
V rozhovoru pro norskou televizi řekl, že se v letech 2007 až 2011 podílel na policejním vyšetřování hospodářské kriminality.
Muž, který si říká John Smith, změnil kvůli obavě z dalšího útoku svou image.
Muž, který si říká John Smith, změnil kvůli obavě z dalšího útoku svou image. | Foto: ČTK

Oslo - Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen v prosinci v norské metropoli Oslu, má strach z nevyjasněných věcí z minulosti a chce začít nový život daleko od České republiky.

Muž, který si říká John Smith, to uvedl v rozhovoru pro norskou televizi TV2.

V interview prohlásil, že se v letech 2007 až 2011 podílel na policejním vyšetřování hospodářské kriminality. Když měl odevzdat klíčovou zprávu, něco se podle něj stalo.

"Z nějakého důvodu jsem ji neodevzdal. Vypadá to, že jsem se něčeho bál. Pokusil jsem se opustit ČR. Koupil jsem si letenku do jedné asijské země, ale možná jsem tam vůbec neodcestoval," konstatoval.

Domů jen pro doklady

Co následovalo, si šestatřicetiletý muž nepamatuje. Říká, že netuší, kde se nacházel a co dělal před tím, než byl nalezen bez dokladů a s poraněními 14. prosince v ulici Grenseveien ve východní části Osla ve sněhové závěji.

Dotyčný se chystá brzy odletět do Česka, aby si pořídil nové doklady, v České republice však zůstat nechce ze strachu před útočníky, kteří ho minulý rok napadli.

Norská policie minulé úterý zveřejnila fotografii "Johna Smithe" ve snaze dozvědět se o něm více. Minulou středu česká policie identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali jeho rodiče.

V pátek to potvrdily testy DNA. Norská policie má podezření, že se muž stal obětí trestného činu, a případ dál vyšetřuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy