Potvrzeno: Čech nalezený v Norsku pracoval dříve na vnitru

ČTK ČTK
14. 4. 2014 16:48
V letech 1999-2002 působil na oddělení zabývajícím se informačními technologiemi.
Muž nalezený v Norsku
Muž nalezený v Norsku | Foto: ČTK

Praha - Čech nalezený před Vánoci v norské metropoli Oslu pracoval v letech 1999-2002 na ministerstvu vnitra v oddělení zabývajícím se informačními technologiemi.

Uvedl to zdroj z ministerstva, které dřívější práci muže se ztrátou paměti prověřovalo. Čech si na svou minulost zatím zcela nevzpomíná, postupně ale už začal mluvit česky a zotavovat se.

Na vývoj v případu upozornil server Novinky.cz. Informaci potvrdil zdroj obeznámený se zjišťováním dřívějšího zaměstnání muže. Kromě zmíněných tří let prý nepracoval u policie ani na ministerstvu vnitra.

Ministerstvo podle jeho mluvčího Pavla Nováka nemůže sdělovat podrobnosti, protože informace o tom, kdo byl kde zaměstnán, patří k osobním údajům.

Nalezenec doposud rozuměl bez problémů češtině, ale mluvil výhradně anglicky. Podle informací norské veřejnoprávní televize NRK z neděle si muž údajně začíná vzpomínat na svůj minulý život, k čemuž přispěl jeho rozsáhlý telefonát s rodiči v sobotu. V něm se také zmínil, že pracoval pro českou policii jako konzultant.

Český ministr vnitra Milan Chovanec již dříve uvedl, že pokud by byl muž v nějakém bezpečnostním riziku a chtěl by se vrátit Česka, úřady mu poskytnou ochranu.

Čech se objevil 14. prosince v ulici Grenseveien ve východní části Osla ve sněhové závěji. Byl bez dokladů, na těle měl četná poranění a údajně si nepamatoval své jméno ani odkud pochází. Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více.

Muž se obává návratu do Česka

Minulý týden ve středu česká policie identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali jeho rodiče. V pátek to potvrdily testy DNA.

Podle internetových stránek televize NRK odcestuje otec nalezeného muže do Norska, aby přivezl syna domů. V ČR si nalezenec zařídí potřebné nové doklady.

Návratu do Česka se ale obává kvůli útočníkům, kteří ho loni napadli. Muž už dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, delší dobu měl nejspíš svázané ruce a byl také patrně terčem sexuálního útoku. "Pořád se velmi bojím těch, co mi to udělali. Domnívám se, že tam (v ČR) pro mne není bezpečno. A ani si nejsem jistý, jestli je pro mne bezpečno v Norsku," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy