Norský tisk: Nalezeného Čecha zachránil kosovský Albánec

ČTK ČTK
12. 4. 2014 9:07
Média přinesla příběh muže, který v prosinci nalezl zraněného českého občana.
Výsledky analýzy DNA potvrdily, že muž, který byl se ztrátou paměti loni v prosinci nalezen v norské metropoli Oslu, je šestatřicetiletý občan Česka.
Výsledky analýzy DNA potvrdily, že muž, který byl se ztrátou paměti loni v prosinci nalezen v norské metropoli Oslu, je šestatřicetiletý občan Česka. | Foto: ČTK

Oslo - Českého občana trpícího ztrátou paměti, jenž si říká "John Smith", našel v prosinci ve východní části norské metropole Osla kosovský Albánec, který žije 12 let v Norsku.

Až do tohoto týdne se domníval, že muž, kterého zachránil, je po smrti. Ze zpráv o tom, že je zachráněný naživu, má nesmírnou radost, napsal dnes norský deník Verdens Gang.

Kosovský Albánec Sami Sadiki nalezl Čecha 14. prosince kolem 14:00 hodin, jak leží na chodníku před automyčkou v ulici Grenseveien. Hlavu a krk měl prý zabořené ve sněhové závěji a na zimní období byl málo oblečen, měl na sobě jen džíny a slabou bundu. "Zdaleka ne takové oblečení, jaké se nosí v prosinci," konstatoval Sadiki.

Muž zareagoval na polštinu

Sadiki oslovil nejprve Čecha v norštině, ten ale nereagoval. "Šel jsem k němu a pokusil jsem se navázat kontakt. Mluvil jsem norsky, ale nedostalo se mi žádné odpovědi. Poté jsem zkusil fráze v angličtině, němčině a holandštině, ale dotyčný pořád moc nereagoval," popsal Sadiki.

Zachránce, který podobně jako "John Smith" umí několik evropských jazyků, pokračoval větami i v dalších řečech. "Teprve když jsem řekl něco polsky, viděl jsem v jeho očích odezvu, a pochopil jsem, že rozumí slovanským jazykům," dodal.

"V obličeji byl modrý a byl očividně promrzlý. Okamžitě mě napadlo, že ho někdo mučil, protože měl na zápěstích poranění a zarudlou kůži. Vypadalo to, že byl spoután," vylíčil dále Sadiki.

Tato zranění potvrdila již dříve norská policie i nalezenec. "Byl vyzáblý, vyhladovělý a vystrašený. Nebyl schopen mluvit. Vydával pouze neartikulované zvuky. Výrazem v obličeji prosil o pomoc," uvedl zachránce.

Zachránce: Je to fantastický pocit

Sadikimu, který původně mířil se svým autem do myčky, pomohl při zachraňování Čecha další kolemjdoucí a také zaměstnanec automyčky. Muže odnesli do mycí haly, kde bylo tepleji, a přivolali sanitku. Když se nalezeného muže ujali zdravotníci, Sadiki odjel a den nato byl předvolán k výslechu na policii.

"O pár dní později jsem se od někoho doslechl, že muž zemřel. Byl jsem hrozně smutný. Netušil jsem, že je naživu, dokud jsem ve středu večer neotevřel noviny," řekl.

"Něco v pohledu toho muže mi bylo povědomé a po pár sekundách jsem si byl jistý, že je to ten člověk, kterému jsem pomohl. Měl jsem úžasnou radost. Je to fantastický pocit vědět, že jste přispěli k záchraně života druhého," prohlásil Sadiki.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Zdroj: ČTK
Další zprávy