Nalezenec z Norska možná pracoval pro policii, uvedl ministr

ČTK ČTK
13. 4. 2014 13:27
Během telefonické konverzace s rodiči se mu prý začaly vybavovat i některé věci z minulosti.
Neznámý muž trpící ztrátou paměti, po jehož totožnosti pátrá norská policie.
Neznámý muž trpící ztrátou paměti, po jehož totožnosti pátrá norská policie. | Foto: ČTK

Oslo/Praha/Havířov - Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen před Vánoci v norské metropoli Oslu, už mluví česky a údajně si začíná vzpomínat na svůj minulý život. Přispěl k tomu jeho sobotní dlouhý telefonát s rodiči, informovala v neděli norská veřejnoprávní televize NRK.

Není rovněž vyloučeno, že pracoval pro českou policii. Jako jednu z možností to připustil ministr vnitra Milan Chovanec.

"My tu otázku intenzivně prověřujeme. Já nemohu teď vyloučit, že nepracoval pro vnitro, že nepracoval pro policii. Nepotvrdím to, v současné době to prověřujeme. Bereme tuto otázku velmi vážně a až budou jasné výsledky, sdělíme je veřejnosti," uvedl Chovanec v České televizi.

Chovanec zároveň uvedl, že pokud by mu hrozilo v Česku nebezpečí, udělá vše pro to, aby mu byla bezpečnost zajištěna.

Podle norské televize už muž nemluví pouze anglicky, jako dosud. "(V sobotu) odpoledne jsme s rodinou mluvili tři hodiny. Jsem velmi šťastný, byl to příjemný rozhovor," prohlásil muž, který si říká John Smith, po tříhodinovém telefonátu. Během konverzace se mu prý začaly vybavovat některé věci z dřívější doby i jeho rodný jazyk. Doposud nalezenec sice rozuměl bez problémů češtině, ale mluvil výhradně anglicky.

"Postupně jsem si zvykl mluvit česky. Bylo to zvláštní, jak se mi čeština vrátila," konstatoval. "Mluvili jsme o mém dětství, o všem, co se stalo, o mé práci, o novinářích před domem mých rodičů. Zdá se, že jsem měl hezký život," dodal.

Prý jsem pracoval na velkém případu

Otec svému synovi po telefonu prý mimo jiné sdělil, že před incidentem pracoval v oboru počítačů a ekonomie a že byl konzultantem české policie. "Prý jsem pracoval na nějakém velkém případu. Otec si myslel, že mířím na Nový Zéland. Možná se cestou něco stalo, ale o tom nechci spekulovat," podotkl muž.

"My tu otázku intenzivně prověřujeme. Já nemohu teď vyloučit, že nepracoval pro vnitro, že nepracoval pro policii. Nepotvrdím to, v současné době to prověřujeme. Bereme ji (tuto otázku) velmi vážně a až budou jasné výsledky, sdělíme je veřejnosti," uvedl Chovanec v České televizi.

"Když jsem se probudil v nemocnici, nic jsem o sobě nevěděl, a proto jsem se snažil najít informace. Bylo to jednoduché, prostě jsem procházel různé obory vzdělávání a říkal jsem si, co o kterém vím. Přemýšlel jsem, zda je to náhodné, jestli jsem se to naučil sám nebo ve škole. Takhle jsem postupně zjistil, jaké znalosti mám. Dokud jsem toto neudělal, nevěděl jsem, že něco o počítačích vím," řekl muž v rozhovoru pro dnešní Nedělní Blesk.

Jeden z lékařů ho prý při testech motoriky požádal, aby dal jednu ruku přes druhou a hýbal prsty. Když to udělal, údajně zjistil, že umí hrát na klavír i na jiné hudební nástroje a skládat hudbu. Otec muže, který žije v Havířově, už dříve ČTK sdělil, že mu policie doporučila o případu nemluvit s novináři. Za synem se prý chystá v druhé polovině příštího týdne.

Je to náš syn. Testy DNA to potvrdily

Český občan byl objeven 14. prosince v ulici Grenseveien ve východní části Osla ve sněhové závěji. Byl bez dokladů, na těle měl četná poranění a údajně si nepamatoval své jméno, ani odkud pochází. Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více. Ve středu česká policie identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali jeho rodiče. V pátek to potvrdily testy DNA.

Podle internetových stránek televize NRK odcestuje otec nalezeného muže příští týden do Norska, aby přivezl syna domů. V ČR si nalezenec zařídí potřebné nové doklady.

Návratu do Česka se ale obává kvůli útočníkům, kteří ho loni napadli. Muž už dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, delší dobu měl nejspíš svázané ruce a byl také patrně terčem sexuálního útoku. "Pořád se velmi bojím těch, co mi to udělali. Domnívám se, že tam (v ČR) pro mne není bezpečno. A ani si nejsem jistý, jestli je pro mne bezpečno v Norsku," uvedl.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 58 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy