Čech nalezený v Norsku má být někdejší pracovník na vnitru

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2014 23:42
Podle TV Nova se jedná o Michala z Havířova. Rodiče se za ním chystají do Osla.
Muže našli v prosinci v norském Oslu.
Muže našli v prosinci v norském Oslu. | Foto: ČTK

Praha/Oslo - Výsledky analýzy DNA potvrdily, že muž, který byl se ztrátou paměti loni v prosinci nalezen v norské metropoli Oslu, je šestatřicetiletý občan Česka.

Zjistili to policejní genetici v České republice, potvrdili tak dosavadní zjištění policie o tomto muži. Na webu to v pátek uvedla mluvčí policejního prezidia Eva Stulíková.

Podle televize Nova je nalezeným Michal z Havířova, který v minulosti pracoval pro ministerstvo vnitra. Norským médiím muž řekl, že má z výsledku analýzy velkou radost.

Jsem šťastný, řekl na nález identity

"Jsem velmi šťastný. Právě jsem o tom slyšel," řekl muž v telefonickém rozhovoru norskému listu Dagbladet. Podle tohoto deníku zatím se svými rodiči nemluvil. Již dříve řekl, že chce s případným kontaktem vyčkat až na výsledky testu DNA.

Otec nalezeného muže televizi Nova řekl, že jeho syn v Norsku nebyl dobrovolně, protože chtěl jet na Nový Zéland. Syna rodiče poznali na fotografii v médiích, do Norska se za ním vypraví příští týden.

Nalezený muž doma nebydlí 14 let, s rodiči byl podle Novy v pravidelném kontaktu. Donedávna žil v pražské Krči, uvedla televize. Nalezený muž podle otce dělal počítačovou forenzní analýzu a měl bezpečnostní prověrku pro stupeň tajné.

Norská policie již muži v minulých dnech jméno sdělila a ukázala mu i fotografie jeho rodičů žijících v České republice. U dotyčného to ale nevyvolalo žádné vzpomínky. Pro potvrzení totožnosti proto jemu a jeho předpokládaným rodičům odebrali vzorky DNA.

Norská police podle deníku Verdens Gang uvedla, že vzhledem k mužově objasněné identitě postoupí záležitost českým úřadům, které by mu měly vydat náhradní cestovní doklady a pomoci s rodinným setkáním.

Strach z útočníků

Muž byl objeven v průmyslové východní části norské metropole Osla 14. prosince ve sněhové závěji. Byl bez dokladů a na těle měl četná poranění.

Muž již dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, zřejmě delší dobu svázán a také se patrně stal terčem sexuálního útoku. Z útočníků má stále velké obavy, změnil proto svůj vzhled. Muž se rozhodl, že si bude provizorně říkat John Smith, protože prý nějaké jméno potřeboval a toto mu připadlo neutrální.

"Ti, co to provedli, jsou pořád na svobodě. Do úterý nevěděli, že jsem přežil, ale teď to vědí, vědí, že jsem v Oslu. Nechci vystavovat svůj život nebezpečí, aby mohli dokončit, co začali," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

Další zprávy