Praha/Oslo - Výsledky analýzy DNA potvrdily, že muž, který byl se ztrátou paměti loni v prosinci nalezen v norské metropoli Oslu, je šestatřicetiletý občan Česka.
Zjistili to policejní genetici v České republice, potvrdili tak dosavadní zjištění policie o tomto muži. Na webu to v pátek uvedla mluvčí policejního prezidia Eva Stulíková.
Podle televize Nova je nalezeným Michal z Havířova, který v minulosti pracoval pro ministerstvo vnitra. Norským médiím muž řekl, že má z výsledku analýzy velkou radost.
Jsem šťastný, řekl na nález identity
"Jsem velmi šťastný. Právě jsem o tom slyšel," řekl muž v telefonickém rozhovoru norskému listu Dagbladet. Podle tohoto deníku zatím se svými rodiči nemluvil. Již dříve řekl, že chce s případným kontaktem vyčkat až na výsledky testu DNA.
Otec nalezeného muže televizi Nova řekl, že jeho syn v Norsku nebyl dobrovolně, protože chtěl jet na Nový Zéland. Syna rodiče poznali na fotografii v médiích, do Norska se za ním vypraví příští týden.
Nalezený muž doma nebydlí 14 let, s rodiči byl podle Novy v pravidelném kontaktu. Donedávna žil v pražské Krči, uvedla televize. Nalezený muž podle otce dělal počítačovou forenzní analýzu a měl bezpečnostní prověrku pro stupeň tajné.
Norská policie již muži v minulých dnech jméno sdělila a ukázala mu i fotografie jeho rodičů žijících v České republice. U dotyčného to ale nevyvolalo žádné vzpomínky. Pro potvrzení totožnosti proto jemu a jeho předpokládaným rodičům odebrali vzorky DNA.
Norská police podle deníku Verdens Gang uvedla, že vzhledem k mužově objasněné identitě postoupí záležitost českým úřadům, které by mu měly vydat náhradní cestovní doklady a pomoci s rodinným setkáním.
Strach z útočníků
Muž byl objeven v průmyslové východní části norské metropole Osla 14. prosince ve sněhové závěji. Byl bez dokladů a na těle měl četná poranění.
Muž již dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, zřejmě delší dobu svázán a také se patrně stal terčem sexuálního útoku. Z útočníků má stále velké obavy, změnil proto svůj vzhled. Muž se rozhodl, že si bude provizorně říkat John Smith, protože prý nějaké jméno potřeboval a toto mu připadlo neutrální.
"Ti, co to provedli, jsou pořád na svobodě. Do úterý nevěděli, že jsem přežil, ale teď to vědí, vědí, že jsem v Oslu. Nechci vystavovat svůj život nebezpečí, aby mohli dokončit, co začali," dodal.