Praha - Část poslanců sociální demokracie připravuje návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce.
Předložit by ho mohli v příštích týdnech. Informaci potvrdil poslanec ČSSD Jeroným Tejc, podle něhož je jednou z variant i dočasné moratorium na vydávání církevního majetku.
"Teď je to šest měsíců, ale my bychom to prodloužili, lhůtu na vydání, na posouzení toho vydání, na rok," řekl Tejc. Podle něho je současná lhůta na posouzení tisíců žádostí velmi krátká a navíc o nich rozhoduje jediný orgán - Státní pozemkový úřad.
Sociální demokracie, která se v úterý věcí zabývala na klubu, se dlouhodobě staví za úpravu církevních restitucí, o níž v současnosti spolu se zástupci hnutí ANO vyjednává s náboženskými společnostmi. V předvolební kampani uvažovala i o referendu o církevních restitucích nebo o ročním pozastavení vydávání majetku. Současný návrh zatím počítá s tím, že by se majetek podle schválených žádostí vydával.
Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák si prodloužení lhůty představit dokáže, uvedl ale, že věc je teprve na začátku. Konkrétní návrh, pokud bude předložen, nejprve projedná výbor poslaneckého klubu, který posléze vydá doporučení. Většina oslovených poslanců ČSSD řekla, že by návrh podpořila.
"Byla by to věc, která by podle mého názoru nemusela vadit koaličním partnerům včetně KDU-ČSL, protože bychom pouze umožnili státu skutečně přesně zkontrolovat to, zda vůbec ti, kdo žádají o vydání majetku, splňují kompletní požadavky," říká Tejc o návrhu, za nímž stojí například také Jaroslav Foldyna.
Lidovci ale dlouhodobě změny restitucí, pokud nebudou domluveny s církvemi, odmítají a záležitost považují za uzavřenou. "Tak já k tomu nevidím žádný důvod a uvidíme, jaké budou argumenty. Ale já pro to žádný důvod nevidím," řekl lidovecký předseda Pavel Bělobrádek.
Sklenák: Referendum bychom podporovat neměli
Ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková sdělila, že takový návrh nepatří mezi priority jejího resortu a není to téma, kterým by se teď chtěl zabývat.
Poslanci ČSSD na klubu řešili i možnost referenda k církevním restitucím, které požadují komunisté. "Já osobně se domnívám, že bychom tento návrh podporovat neměli, a myslím si, že to je právě to, co odlišuje sociální demokracii od komunistické strany. Já se domnívám, že bychom neměli připouštět referendum v otázkách majetku jednotlivých subjektů, osob či institucí," uvedl k tomu Sklenák. Připustil ale, že na klubu zaznívaly i jiné názory.
Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek.
Zároveň se bude během 17 let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Církevní restituce loni posvětil Ústavní soud.