Čapí hnízdo vyšetřují v OLAF dvě Slovenky a Litevec, který prověřoval dotace v Ústeckém kraji

Martin Ehl Martin Ehl
9. 1. 2018 6:44
Litevec Audrius Poviliūnas v minulosti prověřoval předražené nákupy zdravotnických přístrojů v Ústeckém kraji.
Farma Čapí hnízdo..
Farma Čapí hnízdo.. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kauzu Čapí hnízdo měli podle závěrečné zprávy na starosti tři vyšetřovatelé, Slovenky Zuzana Harmathová a Monika Mateičková a Litevec Audrius Poviliūnas.

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) má kvůli tomu, že vyšetřuje jak politicky citlivé kauzy, tak obrovské částky peněz, asi nejpřísnější pravidla pro ochranu dat ze všech unijních institucí. I proto je těžké o jeho pracovnících zjistit detaily.

Všichni tři jsou označeni jako vyšetřovatelé. Zuzana Harmathová, která je ve zprávě uvedena jako hlavní vyšetřovatel, pracovala v letech 2005 až 2008 jako vyslaný pracovník členské země v Evropské komisi na ředitelství zabývajícím se nezaměstnaností.

Vyslalo ji slovenské ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny, jak vyplývá ze seznamu vyslaných pracovníků slovenského úřadu vlády. V této roli ji v roce 2008 citovala agentura SITA, kde hovořila o sociálních opatřeních, které v té době přijala Evropská komise. Harmathová nyní pracuje v OLAF v sektoru "Strukturální fondy, zemědělské výdaje a předvstupní pomoc".

Ve veřejně dohledatelných zdrojích o sobě nikde nic dalšího neuvádí, což může vyplývat z přísných požadavků na bezpečnost, které jsou na vyšetřovatele OLAFU kladeny. Na zaslané otázky nereagovala. "OLAF nebude dále vyšetřování Čapího hnízda komentovat," uvedla pouze mluvčí úřadu Silvana Enculescuová na dotaz Hospodářských novin (HN) a Aktuálně.cz.

Druhou vyšetřovatelkou uvedenou ve zprávě OLAF je Slovenka Monika Mateičková. Podle dostupných informací vystudovala Komenského univerzitu v Bratislavě a v letech 2008 až 2011 pracovala pro slovenskou pobočku neziskové organizace Transparency International. Podílela se například na v roce 2011 vydané studii "Transparentnost společností založených městem".

Litevec Audrius Poviliūnas je ze tří vyšetřovatelů zřejmě nejzkušenější, má pozici "head of sector", tedy něco jako šéfa oddělení. Poviliūnas už v roce 2009 vyšetřoval podezření na zneužití eurofondů v Česku v minulosti. V roce 2009 se zabýval předraženými nákupy zdravotnických přístrojů v Ústeckém kraji.

Tento třicátník, politolog a absolvent Univerzity Mykolase Romera ve Vilniusu ovládá šest jazyků a v Bruselu působí více než sedm let. Pravidelně se účastní soutěží, v nichž v zahraničí žijící Litevci prokazují svoji znalost rodného jazyka a před dvěma lety Poviliunas tuto soutěž vyhrál. Jeho otec Arturas Poviliūnas spoluzakládal při obnovení nezávislosti v 90. letech Litevský olympijský výbor, jehož byl předsedou až do roku 2012.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy