Babiš: Zprávu OLAF jsem neviděl, korupci a podvod kolem Čapího hnízda kategoricky vylučuji

Kateřina Frouzová Martina Heroldová Kateřina Frouzová, Martina Heroldová
Aktualizováno 8. 1. 2018 15:53
"Já bych chtěl říci, že žádný podvod se nestal. Kategoricky to vylučuji. Prostě a jednoduše žádná korupce ani podvod v tom projektu nebyly," hájí se Babiš a tvrdí, že zprávu OLAF ještě neviděl.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Václav Vašků

Praha - Andrej Babiš kategoricky odmítá, že by v případě dotace pro Čapí hnízdo byl spáchán podvod. Ke zjištěním Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), které v pondělí zveřejnil deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, se však vyjádřit odmítl s tím, že zprávu dosud nečetl.

"Snad každý pochopí, že se nemůžeme vyjádřit k něčemu, co jsme neviděli. Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru," řekl Babiš Aktuálně.cz.

OLAF ve zprávě konstatuje, že v kauze mohl být spáchán dotační podvod. Výslovně upozorňuje českou justici, že příjemci dotací poskytli nepravdivé informace, zatímco jiné skutečnosti zatajili, a mohli se tak dopustit spáchání dotačního podvodu.

"Opakuje se situace z podzimu loňského roku, kdy vyšetřovatel Nevtípil přinesl do sněmovny žádost o moje vydání a vydání pana Faltýnka, opoziční poslanci se k jejímu obsahu začali téměř okamžitě vyjadřovat a osočovat nás z podvodu a já nevím čeho ještě, akorát já a pan Faltýnek jsme se nemohli bránit, protože jsme tu zprávu dostali k nahlédnutí jako poslední," postěžoval si Babiš.

Evropský úřad upozorňuje také na nejasnou strukturu vlastnictví Čapího hnízda v době příjmu dotace, upozorňuje tak na podezření z trestného činu podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie.

"Já bych chtěl říci, že žádný podvod se nestal. Kategoricky to vylučuji. Prostě a jednoduše žádná korupce ani podvod v tom projektu nebyly. Celý projekt byl devětkrát kontrolován a vždy s výsledkem, že je vše v pořádku," řekl Aktuálně.cz Babiš a zdůraznil, že se jedná pouze o doporučení OLAF pro českou justici, nikoli jasné konstatování, že k podvodu došlo.

Babiš se také bránil tím, že Aktuálně.cz a Hospodářské noviny zveřejňují informace jen z doporučení OLAF, nikoli z celé rozsáhlé zprávy tohoto evropského vyšetřovacího úřadu. Redakce však má k dispozici celý dokument.

Po jednání vlády Babiš odmítl, že by zpráva OLAF měla souvislost se středečním hlasováním, ve kterém bude vláda žádat o důvěru ve sněmovně. "Nevidím souvis mezi zprávou OLAF a důvěrou vládě," uvedl. Všechna média podle něj nyní o zprávě debatují, zatímco on a jeho právníci ji nemají. "Pokud tam někdo vidí souvis, tak já tam souvis nevidím, chápu, že opozice nemá jinou tému, já k tomu nemám co říct," uvedl.

Policie obvinila už loni na podzim Andreje Babiše i poslance Jaroslava Faltýnka z podvodu a žádá o jejich vydání ke stíhání. V kauze Čapí hnízdo je celkem obviněno jedenáct lidí. Jde například o Babišovu manželku Moniku Babišovou, jeho děti nebo švagra Martina Herodese, ale také členy představenstva firmy ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila.

Video: OLAF je venku. A je to pořádně šlápnutí na Babišovo kuří oko

Zpráva OLAF o Čapím hnízdě je venku. Pro Andreje Babiše jsou závěry bruselských vyšetřovatelů drsnější než drsné, tvrdí komentátor Petr Honzejk. | Video: Petr Honzejk
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Česko darovalo Libanonu šest tun potravin jako humanitární pomoc

Česká republika darovala Libanonu šest tun potravin. Do Bejrútu je přepravil armádní stroj CASA. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Materiální dar minulý týden schválila vláda. Potraviny ze svých skladů uvolnila Správa státních hmotných rezerv.

"Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo ministerstvo obrany a který minulý týden schválila vláda," uvedl Pejšek. Armádní transportní letoun podle něj do Bejrútu dopravil celkem šest tun základních potravin.

"Jedná se o jasný příklad proaktivního a preventivního jednání ze strany České republiky. Pomoc přímo v potřebném regionu přispívá nejen ke stabilizaci a zlepšení situace v daném státě, ale podobné dary také pomáhají předcházet humanitárním a dalším krizím, jejichž důsledky by mohly přerůst do mezinárodního měřítka nejen v oblasti bezpečnosti," poznamenal mluvčí. Česká republika podle něj chce ve formě této pomoci pokračovat i v budoucnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy