Babiš s Faltýnkem se snaží zdržovat, ale nemáme povinnost na ně čekat, říká člen imunitního výboru

Martin Ťopek Martin Ťopek
8. 1. 2018 13:02
Poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný je členem mandátového a imunitního výboru. Patří tak mezi málo lidí, kteří mají přístup do trestního spisu Čapího hnízda. Výbor má o vydání premiéra Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka policii jednat v úterý, oba však zažádali o omluvu, protože se jejich právníci chtějí seznámit se zprávou OLAF. "Že je tady zjevná snaha celou věc oddálit, to tak je, alespoň na mě to tak působí. Není však povinností výboru čekat, až se poslanec dostaví," říká Výborný.
Lídr KDU-ČSL Marek Výborný
Lídr KDU-ČSL Marek Výborný | Foto: ČTK

Jak jste seznámen se spisem Čapího hnízda?

Spis jsem četl, zprávu OLAF znám, ale zprostředkovaně od kolegů. Chystám se ale seznámit i s touto zprávou, i když před úterním jednáním výboru to asi nemám šanci stihnout. Nicméně s ohledem na vývoj situace je to asi jedno. Vím, co v té zprávě je, a pokud platí, že se Andrej Babiš i Jaroslav Faltýnek z jednání výboru omluví, nepředpokládám, že by zítra výbor o něčem rozhodoval. 

Může výbor rozhodnout i přes nepřítomnost premiéra a poslance?

Může, ale záleží to na rozhodnutí ostatních členů výboru, zda čekat, či nečekat, až se pan premiér a pan poslanec dostaví na jednání. V pátek odpoledne však jejich právní zástupci požádali o odklad jejich přítomnosti na výboru, aby se advokáti mohli seznámit se spisem. Argumentují také tím, že součástí spisu se zpráva OLAF stane, až bude přeložena do češtiny, což je pravda. 

Netrvá překlad nějak dlouho? Už je k dispozici více než deset dnů, to se snad stihne přeložit padesát stránek.

Netuším, to není otázka na mě, překlad zajišťuje policejní ředitelství. 

Myslel jsem to tak, zdali to na vás nepůsobí jako zdržovací taktika.

Působí, ale musíme to vidět v kontextu toho, že se má ve středu hlasovat o důvěře vládě a že je tady nějaký problém. Také je tady posun v názoru Andreje Babiše, který ještě ve čtvrtek říkal, že ho OLAF nezajímá, nic číst nebude a odmítá se tím zabývat. Najednou žádá o odložení, aby se mohl alespoň jeho právní zástupce seznámit se zprávou OLAF. Ten vývoj tady je zjevný. Že je tady zjevná snaha celou věc oddálit, to tak je, alespoň na mě to tak působí. Není však povinností výboru čekat, až se poslanec dostaví. 

Takže výbor si může říct: Andrej Babiš nepřišel, tak to rozhodneme bez pohovoru s ním?

Samozřejmě, pokud se výbor dohodne, tak ano, ale já to nepředpokládám. Navíc nevím, jestli by bylo rozumné a moudré tímto způsobem dávat další záminku ke kritice v tom směru, že nebyli vyslechnuti a nedostali možnost vyjádřit svůj názor. 

Z toho, co víte o celém případu, dopustil se podle vás Andrej Babiš podvodu?

Slovo podvod se tam zmiňuje několikrát. Ještě jsem se na to ptal právníků znalých právní angličtiny, protože nejsem právník. Slovo podvod je tam opakovaně…

Kvůli správnosti ministerského překladu už byla polemika. Bavíme se o anglickém slovu "fraud"?

Ano, je to přesně toto slovo, to se tam opakuje. Druhá věc je, že se nechci pasovat do role soudce a říkat, kdo je vinen. To není práce poslanců, máme rozhodnout o tom, zdali je trestní stíhání, které se týká celkem jedenácti osob, politicky motivované. Zodpovědně říkám, že ten dojem v žádném případě nemám. Čin se stal drahně dávno a i zpráva OLAF, která potvrzuje to, co je v trestním spise, je v tomto směru zcela zřejmá. Navíc tady může nastat paradoxní věc, že pokud oba poslance sněmovna nevydá, mohou být v trestní kauze v pozici svědků, kteří měli být původně obviněni, ale nejsou, protože nebyli vydáni sněmovnou. 

Pokud pan Babiš vydán nebude, může se stát, že budeme mít premiéra, který je sice před zákonem nevinný, ale nevinný jen proto, že nedošlo na soud. Jak to jako poslanec obhájíte před voliči nebo jako ředitel gymnázia před žáky?

To bude naprosto špatná situace, která nebude poškozovat jen Andreje Babiše. Poškodí to celou politiku en bloc a já se děsím pozice České republiky v zahraničí. Představte si, že náš premiér, který byl podezřelý z dotačního podvodu, pojede do Bruselu a tam bude jednat s premiérem Evropské unie. To je věc, která je na pováženou s ohledem na pozici České republiky v rámci Evropské unie. To je jeden z dalších důvodů, aby imunita nebyla uplatněna. 

Na druhou stranu, i kdyby Andrej Babiš souhlasil s vydáním, nebo o něj dokonce sám požádal, další trestní řízení se může táhnout roky. Má takto vítěz voleb přijít o možnost vést vládu, když jeho voliči věděli o možném trestním stíhání? Není tak trochu v nespravedlivé pozici?

To si nemyslím. On velmi dobře věděl, do čeho jde, a řada stran dnes ve sněmovně říká, že není možné, aby v čele vlády byl premiér, který je trestně stíhaný. To má svoji logiku. Ale on se do té situace dostal sám. Ano, záleží na rychlosti soudního procesu, který však nemusí trvat roky. Je možné, že se to potáhne, ale policie určitě není ta, kdo by to chtěl nějakým způsobem zdržovat. Zatím to od začátku zdržuje jen druhá strana. 

Měl by podle vás zastávat post premiéra někdo jiný z hnutí ANO?

Je to na rozhodnutí Andreje Babiše. Vymlouvat se na to, že jsem vyhrál volby, občané chtějí, abych vládl, a nevzdám se této pozice jen proto, že jsem trestně stíhaný, to je věc na posouzení Andreje Babiše a hnutí ANO. Pokud hnutí usoudí, že skutečně nikdo jiný z jejich řad nemá na to, vykonávat úřad premiéra, ať hledají podporu, aby jejich kabinet vládl s důvěrou. Ale mám informace, že v hnutí ANO na to není jednolitý názor a že stojí za zvážení, zda by se neměl nominovat někdo jiný na post premiéra. Ale jsou to jen kuloární informace z poslaneckého klubu ANO.

Kalousek: Ve zprávě OLAFu se hovoří o dotačním podvodu | Video: Kateřina Frouzová
 

Právě se děje

před 19 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 20 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 36 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

před 1 hodinou

Zemřel slavný televizní moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King, informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.

Podle prohlášení mediální společnosti Ora Media zemřel King v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam byl podle CNN převezen na začátku roku kvůli těžkému průběhu covidu-19. Oznámení však příčinu Kingova úmrtí neuvádí.

CNN vysílala Kingův pořad Larry King Live po dobu 25 let, za něž moderátor natočil přes 6000 dílů. Pořad skončil v roce 2010, King se však o dva roky později vrátil na obrazovky na stanici Ora TV, kde třikrát týdně moderoval pořad Larry King Now.

Moderátor měl podle CNN cukrovku 2. typu a za svůj život čelil řadě zdravotních obtíží, včetně několika infarktů, kvůli nimž v roce 1987 podstoupil čtyřnásobný koronární bypass. V roce 2017 oznámil, že trpí rakovinou plic, kterou se mu však po operaci podařilo překonat.

Další zprávy