Babiš s Faltýnkem se snaží zdržovat, ale nemáme povinnost na ně čekat, říká člen imunitního výboru

Martin Ťopek Martin Ťopek
8. 1. 2018 13:02
Poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný je členem mandátového a imunitního výboru. Patří tak mezi málo lidí, kteří mají přístup do trestního spisu Čapího hnízda. Výbor má o vydání premiéra Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka policii jednat v úterý, oba však zažádali o omluvu, protože se jejich právníci chtějí seznámit se zprávou OLAF. "Že je tady zjevná snaha celou věc oddálit, to tak je, alespoň na mě to tak působí. Není však povinností výboru čekat, až se poslanec dostaví," říká Výborný.
Lídr KDU-ČSL Marek Výborný
Lídr KDU-ČSL Marek Výborný | Foto: ČTK

Jak jste seznámen se spisem Čapího hnízda?

Spis jsem četl, zprávu OLAF znám, ale zprostředkovaně od kolegů. Chystám se ale seznámit i s touto zprávou, i když před úterním jednáním výboru to asi nemám šanci stihnout. Nicméně s ohledem na vývoj situace je to asi jedno. Vím, co v té zprávě je, a pokud platí, že se Andrej Babiš i Jaroslav Faltýnek z jednání výboru omluví, nepředpokládám, že by zítra výbor o něčem rozhodoval. 

Může výbor rozhodnout i přes nepřítomnost premiéra a poslance?

Může, ale záleží to na rozhodnutí ostatních členů výboru, zda čekat, či nečekat, až se pan premiér a pan poslanec dostaví na jednání. V pátek odpoledne však jejich právní zástupci požádali o odklad jejich přítomnosti na výboru, aby se advokáti mohli seznámit se spisem. Argumentují také tím, že součástí spisu se zpráva OLAF stane, až bude přeložena do češtiny, což je pravda. 

Netrvá překlad nějak dlouho? Už je k dispozici více než deset dnů, to se snad stihne přeložit padesát stránek.

Netuším, to není otázka na mě, překlad zajišťuje policejní ředitelství. 

Myslel jsem to tak, zdali to na vás nepůsobí jako zdržovací taktika.

Působí, ale musíme to vidět v kontextu toho, že se má ve středu hlasovat o důvěře vládě a že je tady nějaký problém. Také je tady posun v názoru Andreje Babiše, který ještě ve čtvrtek říkal, že ho OLAF nezajímá, nic číst nebude a odmítá se tím zabývat. Najednou žádá o odložení, aby se mohl alespoň jeho právní zástupce seznámit se zprávou OLAF. Ten vývoj tady je zjevný. Že je tady zjevná snaha celou věc oddálit, to tak je, alespoň na mě to tak působí. Není však povinností výboru čekat, až se poslanec dostaví. 

Takže výbor si může říct: Andrej Babiš nepřišel, tak to rozhodneme bez pohovoru s ním?

Samozřejmě, pokud se výbor dohodne, tak ano, ale já to nepředpokládám. Navíc nevím, jestli by bylo rozumné a moudré tímto způsobem dávat další záminku ke kritice v tom směru, že nebyli vyslechnuti a nedostali možnost vyjádřit svůj názor. 

Z toho, co víte o celém případu, dopustil se podle vás Andrej Babiš podvodu?

Slovo podvod se tam zmiňuje několikrát. Ještě jsem se na to ptal právníků znalých právní angličtiny, protože nejsem právník. Slovo podvod je tam opakovaně…

Kvůli správnosti ministerského překladu už byla polemika. Bavíme se o anglickém slovu "fraud"?

Ano, je to přesně toto slovo, to se tam opakuje. Druhá věc je, že se nechci pasovat do role soudce a říkat, kdo je vinen. To není práce poslanců, máme rozhodnout o tom, zdali je trestní stíhání, které se týká celkem jedenácti osob, politicky motivované. Zodpovědně říkám, že ten dojem v žádném případě nemám. Čin se stal drahně dávno a i zpráva OLAF, která potvrzuje to, co je v trestním spise, je v tomto směru zcela zřejmá. Navíc tady může nastat paradoxní věc, že pokud oba poslance sněmovna nevydá, mohou být v trestní kauze v pozici svědků, kteří měli být původně obviněni, ale nejsou, protože nebyli vydáni sněmovnou. 

Pokud pan Babiš vydán nebude, může se stát, že budeme mít premiéra, který je sice před zákonem nevinný, ale nevinný jen proto, že nedošlo na soud. Jak to jako poslanec obhájíte před voliči nebo jako ředitel gymnázia před žáky?

To bude naprosto špatná situace, která nebude poškozovat jen Andreje Babiše. Poškodí to celou politiku en bloc a já se děsím pozice České republiky v zahraničí. Představte si, že náš premiér, který byl podezřelý z dotačního podvodu, pojede do Bruselu a tam bude jednat s premiérem Evropské unie. To je věc, která je na pováženou s ohledem na pozici České republiky v rámci Evropské unie. To je jeden z dalších důvodů, aby imunita nebyla uplatněna. 

Na druhou stranu, i kdyby Andrej Babiš souhlasil s vydáním, nebo o něj dokonce sám požádal, další trestní řízení se může táhnout roky. Má takto vítěz voleb přijít o možnost vést vládu, když jeho voliči věděli o možném trestním stíhání? Není tak trochu v nespravedlivé pozici?

To si nemyslím. On velmi dobře věděl, do čeho jde, a řada stran dnes ve sněmovně říká, že není možné, aby v čele vlády byl premiér, který je trestně stíhaný. To má svoji logiku. Ale on se do té situace dostal sám. Ano, záleží na rychlosti soudního procesu, který však nemusí trvat roky. Je možné, že se to potáhne, ale policie určitě není ta, kdo by to chtěl nějakým způsobem zdržovat. Zatím to od začátku zdržuje jen druhá strana. 

Měl by podle vás zastávat post premiéra někdo jiný z hnutí ANO?

Je to na rozhodnutí Andreje Babiše. Vymlouvat se na to, že jsem vyhrál volby, občané chtějí, abych vládl, a nevzdám se této pozice jen proto, že jsem trestně stíhaný, to je věc na posouzení Andreje Babiše a hnutí ANO. Pokud hnutí usoudí, že skutečně nikdo jiný z jejich řad nemá na to, vykonávat úřad premiéra, ať hledají podporu, aby jejich kabinet vládl s důvěrou. Ale mám informace, že v hnutí ANO na to není jednolitý názor a že stojí za zvážení, zda by se neměl nominovat někdo jiný na post premiéra. Ale jsou to jen kuloární informace z poslaneckého klubu ANO.

Kalousek: Ve zprávě OLAFu se hovoří o dotačním podvodu | Video: Kateřina Frouzová
 

Právě se děje

před 6 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy