Čekání na posudek k Čapímu hnízdu se protahuje, poslanci hrají i o přístup ke spisu

Jan Horák Jan Horák
30. 11. 2021 16:27
Další zpoždění nabírá kauza možného dotačního podvodu při budování Farmy Čapí hnízdo. Hlavním obviněným je premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), policie stíhá i jeho bývalou spolupracovnici. Jde o 50 milionů korun. Kriminalisté měli toto úterý dostat na stůl důležitý posudek. Dokument se týká Babišova syna, policii měl posunout ve vyšetřování kupředu. Expertizu však znalec nedodal.
Kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš prvním premiérem, který je stíhaný během výkonu funkce (koláž).
Kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš prvním premiérem, který je stíhaný během výkonu funkce (koláž). | Foto: Denis Chripák

Jako soudní písmoznalec pracuje Aleš Čulík už 12 let. Právě on dostal na starost prověřit pravost podpisu Andreje Babiše mladšího na převodu čtyř akcií Farmy Čapí hnízdo do svých rukou. Syn předsedy vlády zpochybňuje, že by takový dokument k rekreačnímu a konferenčnímu areálu u středočeských Olbramovic podepsal. Posudek má policistům pomoci objasnit, zda se převod skutečně odehrál a zda neměl přispět k zastření úlohy Babiše staršího.

Expertizu měl Čulík odevzdat toto úterý, termín stanovený dozorovým státním zástupcem Jaroslavem Šarochem už tedy uplynul. Podle informací Aktuálně.cz však kriminalisté posudek nedostali. Je sice hotový, ale znalec jej kvůli povinnosti dodržet hygienická omezení v koronavirové pandemii nemůže doručit. Součástí posudku jsou písemnosti, odeslání proto musí zajistit fyzicky.

Podle informací Aktuálně.cz by omezení pro znalce měla padnout ještě tento týden, expertizu by tak policie mohla obdržet příští týden. Čulík je vázaný mlčenlivostí, odmítl se proto k věci vyjádřit. Zdrženlivé zůstává i dozorové Městské státní zastupitelství v Praze. "V současné chvíli není možno zveřejnit žádné nové informace," sdělil redakci mluvčí Aleš Cimbala.

Válková chce spis ve sněmovně

Vyšetřování Andreje Babiše staršího přešlapuje na místě ještě z jednoho důvodu. V říjnových volbách obhájil poslanecký mandát, znovu ho tak chrání imunita. Aby kriminalisté mohli kauzu uzavřít, nově zvolená dolní komora parlamentu musí předsedu vlády v demisi vydat ke stíhání. Je téměř jisté, že v letošním roce už se tak nestane.

Městské státní zastupitelství v Praze požádalo sněmovnu o vydání Babiše 9. listopadu. Žádost podle obvyklé praxe nejprve projedná mandátový a imunitní výbor, jenž poté doporučí další postup sněmovně. Teď se hraje o to, kde si jeho členové prostudují spis. Předsedkyně výboru a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) usiluje o jeho dodání na půdu sněmovny.

Předminulý týden obdržela dopis od žalobce Šarocha s podmínkami, které musí pro poskytnutí spisu dodržet. Nutné je zabezpečení materiálu, aby se k němu ve sněmovně nedostal nikdo neoprávněný a nedocházelo k únikům. Výbor na Šarochův dopis ještě neodpověděl, ale chystá se k tomu.

"Všechno potřebné zařizujeme. Máme připravené prostory i prohlášení, které se musí podepsat," sdělila Aktuálně.cz Válková. Na mysli má prohlášení o mlčenlivosti. Zbývá podle ní doladit poslední detaily. Válková je připravená o nich informovat žalobce tak, aby spis dostala v průběhu příštího týdne. "Věřím tomu, že ho příští týden dostaneme," podotkla.

Tři týdny pro imunitní výbor

Výbor se dohodl, že na seznámení se spisem budou nutné tři týdny. Teprve pak bude o svém doporučení poslaneckému plénu hlasovat. Jeho stanovisko k vydání či nevydání Babiše bude vodítkem pro celou sněmovnu. K rozhodujícímu hlasování na plénu ale s největší pravděpodobností dojde až po Novém roce, letos už žádné zasedání sněmovny plánované není.

Andrej Babiš a jeho někdejší spolupracovnice z ministerstva financí Jana Mayerová jsou obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Zodpovídají se z toho, že chtěli zastřít skutečného vlastníka Farmy Čapí hnízdo, aby projekt dosáhl na dotaci 50 milionů korun, určenou pro malé a střední podniky. Farma byla podle policie v rozhodné době majetkově propojená s Babišovým holdingem Agrofert, na dotaci tak podle ní neměla nárok.

Babiš po celou dobu rozkrývání případu opakuje, že žádný delikt nespáchal. Kauza je podle něj výsledkem politické objednávky. "Kdybych nebyl v politice, tak nikdo o Čapím hnízdě neslyšel. Na mě se stále organizují nějaké aféry, které se někdo snaží tvořit z minulosti, je to 12 let stará věc," řekl třeba. Vinu dlouhodobě odmítá i Mayerová.

Dozorový žalobce Šaroch v září 2019 stíhání Babiše zastavil. V prosinci však do kauzy vstoupil nejvyšší žalobce Pavel Zeman, který jeho rozhodnutí zrušil. Šaroch podle něj po právní stránce špatně vyhodnotil důkazy. Letos v srpnu Šaroch návrh na podání obžaloby vrátil policii. Kriminalisté museli vyšetřování doplnit výslechem Babiše mladšího, bývalého manažera farmy Čapí hnízdo a také o zmíněný posudek. O aktuálním dění kolem posudku informovaly také Seznam Zprávy.

Jak šel čas s Čapím hnízdem

Od prvního podnětu ve věci možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo uběhlo v listopadu 2021 už šest let, podívejte se na základní body časové osy případu:

 • 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
 • 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
 • 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
 • 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
 • 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
 • 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
 • 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
 • 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
 • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
 • 31. května 2021 hlavní vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil navrhl státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, aby Andreje Babiše a Janu Mayerovou obžaloval
 • v červenci 2021 premiér Andrej Babiš podal návrh na zastavení trestního stíhání
 • 31. srpna 2021 Jaroslav Šaroch vrátil policistům spis ke kauze k došetření
 • 20. září 2021 kriminalisté odevzdali žalobci doplněný spis s návrhem na podání obžaloby
 • 9. listopadu 2021 žalobce Šaroch požádal o opětovné vydání Andreje Babiše ke stíhání po jeho znovuzvolení poslancem
 • 30. listopadu 2021 uplynula lhůta pro dodání finálního posudku, jenž zadal žalobce v průběhu října, znalec ho dodal 6. prosince
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Fanoušci Slavie se na zápas Konferenční ligy v Istanbulu nepodívají

Fanoušci Slavie se nedostanou na první zápas úvodního kola vyřazovací fáze fotbalové Konferenční ligy na stadionu Fenerbahce Istanbul (17. února). Podle pražského klubu v Turecku kvůli pandemii covidu-19 platí na všechna utkání zákaz vstupu pro hostující příznivce.

Slavia vzhledem k vysokému počtu nakažených nepředpokládá, že by se aktuální opatření v Turecku ještě do začátku vzájemného duelu změnila. Čeští mistři tak na svém webu vyzvali fanoušky, aby do Istanbulu na zápas necestovali. Odveta v Edenu je na programu ve čtvrtek 24. února.

před 35 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy