Babiš mladší se obrátil na policii. Otec ho prý kontaktoval a chce se s ním setkat

ČTK ČTK
20. 10. 2021 11:50
Premiérův syn Andrej Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec Andrej Babiš, premiér a předseda hnutí ANO, se s ním chce údajně setkat. Podle synova advokáta Vítězslava Dohnala by se ale mohlo jednat o ovlivňování svědka. Dnes to uvedl server Seznam Zprávy. Premiér je spolu obviněný v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu Farmy Čapí hnízdo.
Andrej Babiš mladší v září 2021
Andrej Babiš mladší v září 2021 | Foto: Radek Bartoníček

Babiš mladší serveru řekl, že Babiš poslal jeho matce SMS zprávu, ve které uvedl, že by se s ním rád setkal. "Jsem přesvědčen, že se jedná o pokus mě ovlivnit," řekl Babiš mladší webu. Schůzku podle svých slov odmítá. Premiérův obhájce Michael Bartončík serveru řekl, že jde o rodinnou záležitost a názor Babiše mladšího nechce komentovat. Sám premiér serveru snahu o setkání se synem nepotvrdil.

Dohnal serveru řekl, že v pondělí o Babišově snaze informoval policii a státního zástupce Jaroslava Šarocha. Podle něj není vhodné, aby se svědek s obviněným stýkal. Mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala Seznam Zprávám řekl, že pokud státní zástupce oznámení od advokáta Babiše mladšího dostane, bude se jím zabývat.

Podstatou kauzy je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka.

Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiše a Nagyovou policie viní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Babiš mladší v kauze Čapí hnízdo vypovídal v září na policii. Novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu. Seznam Zprávy také uvedly, že Babiš mladší během výslechu zpochybnil, že jeho podpis na smlouvě k nabytí čtyř akcií Farmy Čapí hnízdo je autentický. Šaroch proto zadal soudnímu znalci ověřit, zda byl na smlouvě ke koupi akcií společnosti Farma Čapí hnízdo podpis zfalšován.

Premiérův syn také dlouhodobě tvrdí, že ho premiér nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym proto, aby mu znemožnil v kauze Čapí hnízdo vypovídat. Policisté už jednou případ odložili, mimo jiné uváděli, že se jim Babiše mladšího nepodařilo vyslechnout, protože žil dlouhodobě ve Švýcarsku. Od července je muž ale v Česku a proti svému otci veřejně vystupuje.

Policie tak případ nyní znovu prověřuje. Premiér Babiš tvrzení svého syna odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy