Kmotr za mřížemi: Exsenátor Novák uklízí na stadionu

Domácí Domácí
7. 11. 2013 15:47
Bývalý starosta Chomutova a vlivný člen ODS si odpykává trest za přijetí úplatků.
Tak Nováka zachytili redaktoři serveru iDNES.cz.
Tak Nováka zachytili redaktoři serveru iDNES.cz. | Foto: Repro iDnes.cz

Teplice - Fotbalový stadion v Teplicích získal exkluzivního pomocníka. Členem úklidové čety se stal i severočeský podnikatel a exsenátor Alexandr Novák.

V nedaleké věznici si totiž odpykává 4 roky, jako starosta Chomutova měl totiž přijmout 42 milionů.

Běžný pracovní den muže, jehož majetek se odhaduje na desítky milionů a který ještě nedávno patřil k vlivným členům ODS, zachytili redaktoři serveru iDNES.cz.

"Oba byli přiděleni k technické a údržbářské četě a třeba v úterý hrabali listí na tréninkovém hřišti, ve středu uklízeli místnost se sportovními pomůckami," řekl serveru obchodní ředitel FK Teplice Petr Heidenreich.

Například příští týden ale bude jeho náplň práce podstatně náročnější, stadion totiž čeká fotbalový zápas mezi teplickými a libereckými fotbalisty.

Fotografové ho zachytili v úterý náhodou, původně totiž přijeli na fotbalový trénink. Nováka v tu chvíli zrovna převážel traktor do areálu. "Nefoťte nás, proč nás fotíte," prosil Novákův kolega novináře poté, co si jich všiml.

Novák už stihl porušit řád

Nováka neminou problémy s dodržováním pravidel ani ve věznici. On i jeho kolega totiž měli stejné oblečení jako zaměstnanci stadionu, tedy bundu s nápisem klubu a symboly FK Teplice.

A jak server zjistil od mluvčího věznice Michala Kruti, oba tím porušili vnitřní řád věznice.

"Každý vězeň musí nosit vězeňský úbor," vysvětlil Kruťa s tím, že vedení věznice proto s oběma zahájí kázeňské řízení. Ve středu už pak Novák vyrazil na stadion ve vězeňském šedočerném úboru.

Novák vstává ve vězení velice brzy, pracovat začíná v 6:30. Kromě krátké pauzy na oběd se "domů" do věznice dostane až v půl čtvrté. Několikrát denně ho kontroluje vězeňská stráž.

V teplické vazební věznici musí pracovat všichni, buď uvnitř areálu, nebo za branami věznice. O tom, jestli budou vězni pomáhat například na ulicích, ve školách nebo jako Novák na stadionu, rozhoduje vězeňská komise.

Z vězení si odnese čtyři tisíce

Na fotbalovém stadionu si Novák podle serveru vydělává 4 500 měsíčně, z částky ovšem dostává jen část.

Skoro polovinu si strhává věznice za jeho pobyt i za trestní řízení. Na útratu ve vězeňské kantýně může vězeň použít pětinu mzdy a jen dvě procenta si odsouzení šetří do nového začátku.

Pokud si tak Novák odpyká celý čtyřletý trest, odnese si z vězení 4 320 korun.

Strádat ovšem zřejmě nebude. Jeho majetek se totiž počítá v desítkách milionů. Oficiálně ale nic nemá, majetek je totiž napsaný na jeho příbuzné nebo firmy.

Zdravotní problémy i útěk do USA

Exsenátor se donedávna živil nákupem a prodejem nemovitostí v USA. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, jeho firma nepolevila v nákupech ani poté, co byl Novák již čtvrt roku za mřížemi. Od doby, kdy byl zadržen, získala další domy za zhruba 7,9 milionu korun.

Novák vzal úplatek v roce 1999. Jako starosta Chomutova zorganizoval prodej akcií energetických firem a za to získal 42 milionů.

Exstarosta se ale bránil tím, že částka byla půjčkou pro jeho manželku. U chomutovského soudu nejdříve dostal dvouletou podmínku, odvolací soud mu pak trest zpřísnil na 4 roky a pokutu 5 milionů.

Do vězení ale Novák nenastoupil, kvůli údajným zdravotním problémům ho čtyři měsíce odkládal. V dubnu pak Nováka zatkla policie, soud se totiž obával, že politik uteče před vězením do USA.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy