Kmotr za mřížemi: Exsenátor Novák uklízí na stadionu

Domácí Domácí
7. 11. 2013 15:47
Bývalý starosta Chomutova a vlivný člen ODS si odpykává trest za přijetí úplatků.
Tak Nováka zachytili redaktoři serveru iDNES.cz.
Tak Nováka zachytili redaktoři serveru iDNES.cz. | Foto: Repro iDnes.cz

Teplice - Fotbalový stadion v Teplicích získal exkluzivního pomocníka. Členem úklidové čety se stal i severočeský podnikatel a exsenátor Alexandr Novák.

V nedaleké věznici si totiž odpykává 4 roky, jako starosta Chomutova měl totiž přijmout 42 milionů.

Běžný pracovní den muže, jehož majetek se odhaduje na desítky milionů a který ještě nedávno patřil k vlivným členům ODS, zachytili redaktoři serveru iDNES.cz.

"Oba byli přiděleni k technické a údržbářské četě a třeba v úterý hrabali listí na tréninkovém hřišti, ve středu uklízeli místnost se sportovními pomůckami," řekl serveru obchodní ředitel FK Teplice Petr Heidenreich.

Například příští týden ale bude jeho náplň práce podstatně náročnější, stadion totiž čeká fotbalový zápas mezi teplickými a libereckými fotbalisty.

Fotografové ho zachytili v úterý náhodou, původně totiž přijeli na fotbalový trénink. Nováka v tu chvíli zrovna převážel traktor do areálu. "Nefoťte nás, proč nás fotíte," prosil Novákův kolega novináře poté, co si jich všiml.

Novák už stihl porušit řád

Nováka neminou problémy s dodržováním pravidel ani ve věznici. On i jeho kolega totiž měli stejné oblečení jako zaměstnanci stadionu, tedy bundu s nápisem klubu a symboly FK Teplice.

A jak server zjistil od mluvčího věznice Michala Kruti, oba tím porušili vnitřní řád věznice.

"Každý vězeň musí nosit vězeňský úbor," vysvětlil Kruťa s tím, že vedení věznice proto s oběma zahájí kázeňské řízení. Ve středu už pak Novák vyrazil na stadion ve vězeňském šedočerném úboru.

Novák vstává ve vězení velice brzy, pracovat začíná v 6:30. Kromě krátké pauzy na oběd se "domů" do věznice dostane až v půl čtvrté. Několikrát denně ho kontroluje vězeňská stráž.

V teplické vazební věznici musí pracovat všichni, buď uvnitř areálu, nebo za branami věznice. O tom, jestli budou vězni pomáhat například na ulicích, ve školách nebo jako Novák na stadionu, rozhoduje vězeňská komise.

Z vězení si odnese čtyři tisíce

Na fotbalovém stadionu si Novák podle serveru vydělává 4 500 měsíčně, z částky ovšem dostává jen část.

Skoro polovinu si strhává věznice za jeho pobyt i za trestní řízení. Na útratu ve vězeňské kantýně může vězeň použít pětinu mzdy a jen dvě procenta si odsouzení šetří do nového začátku.

Pokud si tak Novák odpyká celý čtyřletý trest, odnese si z vězení 4 320 korun.

Strádat ovšem zřejmě nebude. Jeho majetek se totiž počítá v desítkách milionů. Oficiálně ale nic nemá, majetek je totiž napsaný na jeho příbuzné nebo firmy.

Zdravotní problémy i útěk do USA

Exsenátor se donedávna živil nákupem a prodejem nemovitostí v USA. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, jeho firma nepolevila v nákupech ani poté, co byl Novák již čtvrt roku za mřížemi. Od doby, kdy byl zadržen, získala další domy za zhruba 7,9 milionu korun.

Novák vzal úplatek v roce 1999. Jako starosta Chomutova zorganizoval prodej akcií energetických firem a za to získal 42 milionů.

Exstarosta se ale bránil tím, že částka byla půjčkou pro jeho manželku. U chomutovského soudu nejdříve dostal dvouletou podmínku, odvolací soud mu pak trest zpřísnil na 4 roky a pokutu 5 milionů.

Do vězení ale Novák nenastoupil, kvůli údajným zdravotním problémům ho čtyři měsíce odkládal. V dubnu pak Nováka zatkla policie, soud se totiž obával, že politik uteče před vězením do USA.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy