Praha – Tři roky byl Alfred Brunclík nejvlivnějším státním manažerem – jeho úřadem protékalo 60 miliard určených na budování českých dálnic.
Bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si ale ze svého působení nese dvě kauzy, kvůli nimž ve čtvrtek poprvé stanul před soudem. Za prvé: v roce 2008 prodloužil – už dříve kritizovaný – nájem sídla ŘSD v Praze na Kačerově tak, že ho dodnes není možné zrušit.
A v následujícím roce Brunclík podle obžaloby koupil od soukromníků pozemek u trasy pražského obchvatu. Jenže víc než pětihektarovou parcelu stát nakonec nepotřeboval. Za to, že podle policie způsobil dohromady škodu za víc než 420 milionů, může jít Brunclík až na osm let do vězení. "Obžaloba je účelová a bez důkazů," prohlásil Brunclík před soudem.
Soutěž s jedním zájemcem
Vystudovaný stavař Brunclík vedl ŘSD od roku 2007, do té doby strávil celý život v byznysu. Jeho působení ve státní správě ukončil nástup Nečasovy vlády v roce 2010, kdy ho odvolal tehdejší ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných s tím, že Brunclíkovi nevěří.
Teprve později vyplavaly na povrch podrobnosti obou příběhů, kvůli nimž je teď Brunclík obžalovaný z porušování povinností při správě cizího majetku. Ten první vlastně zdědil: jeho předchůdce na pozici ředitele Petr Laušman vypsal v roce 2004 soutěž na nové sídlo ŘSD. Ta ovšem budila pochybnosti už tehdy. ŘSD si do podmínek například nadiktovalo, jak daleko musí být dům od metra nebo od dálnice. A ve finále pak vybíralo z jediné nabídky od společnosti Office House Kačerov, firmy s nedohledatelnými vlastníky papírově sídlícími v paneláku v kanadském Torontu.
O 71 procent vyšší nájemné
Exředitele Laušmana kvůli tomu policisté stíhali také, ale pak zjistili, že případ je už promlčený. Jeho nástupce Brunclík pak ke smlouvě podepsal dodatek, který nájem fakticky prodloužil o 11 let: do prosince roku 2022. Znalci objednaní policií spočítali, že ŘSD kvůli Brunclíkovi a Laušmanovi platilo až o 71 procent vyšší nájemné, než jaké bylo běžné na trhu.
V roce 2014 sice manažeři ŘSD vyjednali s firmou za nájem kanceláří a desítek parkovacích míst slevu. Původně platilo měsíčně 2,7 milionu za kanceláře a dalších 165 tisíc za 64 parkovacích míst. Nyní stojí nájem budovy dva miliony měsíčně a parkování tři, respektive dva tisíce měsíčně (dražší jsou garážová stání, venkovní jsou levnější). I tak ale podle policie přišel stát do té doby o 115,5 milionu. A až do ukončení smlouvy v roce 2022 to bude dalších 132 milionů.
Mimochodem, dnes se společnost vlastnící administrativní budovu na Kačerově jmenuje CIB Real Estate, kdo jsou koncoví vlastníci, ale neuvádí. "Mateřská společnost koncernu sídlí v Holandsku," řekla HN před třemi lety tehdejší jednatelka Hana Formánková.
Pětašedesátiletý Brunclík před soudem řekl, že o nevýhodnosti zděděné smlouvy neměl žádné indicie: schválilo ji nadřízené ministerstvo financí a ani žádná pozdější kontrola nezjistila chyby. Jen v roce 2008 se prý u něj ohlásili detektivové protikorupční policie s tím, že si přijdou pro všechny dokumenty k zakázce. Měli je v sídle ŘSD připravené, ale nikdy si je nevyzvedli.
A stejně tak dodatek, prodlužující kontrakt do roku 2022, Brunclík projednal s ministerstvem i s interními auditory – opět bez námitek. "Podpis se odehrál tři měsíce po mém nástupu v době obrovského pracovního vytížení," popsal Brunclík atmosféru v roce 2008, kdy Topolánkova vláda tlačila na rychlé čerpání evropských dotací určených na dopravu. Ale na ŘSD tehdy nebylo dost připravených projektů, které by se daly stihnout financovat z EU.
"Všichni mi to doporučili"
Druhá větev obžaloby se týká nedokončeného Pražského okruhu – konkrétně spojnice mezi dálnicemi D1 a D11. Brunclík rozhodl, že u Běchovic ŘSD vykoupí za 175 milionů od developerů dva pozemky, na nichž nechá vybudovat středisko techniky pro údržbu silnic.
Obžaloba tvrdí, že jako ředitel na to neměl pravomoc – všechny nákupy nemovitostí nad milion muselo podle tehdejších nařízení schvalovat ministerstvo. A že Brunclík musel vědět, že jde o rizikovou investici, protože výstavba žádného střediska údržby v rozpočtu nebyla naplánována. Brunclík namítá, že policisté nepochopili systém schvalování nákupů: na podobné případy existovala výjimka, kdy údajně ředitel ŘSD mohl rozhodovat sám, bez souhlasu ministerstva.
Brunclík opět říká, že dostal smlouvu o koupi pozemků na stůl s kladným doporučením všech podřízených. Tedy že neměl důvod pochybovat. "Někdo je teď moc rád, že to spadlo na mě, a ne na někoho jiného," prohlásil Brunclík.
Brunclík, který ve vedení dálnic ročně rozděloval peníze srovnatelné s rozpočtem Prahy, je už rok v důchodu. Předtím pracoval pro stavební společnost OHL ŽS jako ředitel zahraničních aktivit v Rusku a v Kazachstánu. Obžalovaný je ještě v jedné z kauz související s jeho působením na ŘSD: podle kriminalistům sjednal nevýhodné smlouvy na pronájem billboardů podél silnic, škodu vyčíslili na čtvrt miliardy.