Bývaly to zarostlé periferie, teď jsou tu aleje či sady. Díky místním nadšencům

hrz hrz
2. 11. 2019 13:07
Celonárodní dobrovolnická iniciativa Sázíme budoucnost chce během pěti let umožnit vysazení 10 milionů stromů mimo les. Za pouhých pět týdnů se sešlo na 4000 nových stromů. Ty tento podzim obohatí česká města a krajinu. První zájemci je plánují vysázet nebo již sázeli na 116 místech po celé republice. Tady jsou příběhy některých z nich. Zapojit se a využít grant Nadace Partnerství může každý.
Foto: cestamipromen.cz

Strakonice: Zahrada poznání díky Švandu Dudákovi

Nebýt Dorotky Trnkové, nevěsty literární postavy Švandy Dudáka, kdo ví, jestli by dnes na Prácheňsku bylo vysázeno 1200 nových stromů. Při slavnostním odhalení její sochy na dudáckém festivalu se totiž zrodil projekt Zahradou poznání, který vrací výsadbu ovocných stromů do kraje a zároveň připomíná jeho významné osobnosti. I ty skutečné.

Projekt rozdělilo město Strakonice do šesti let. "Oslovili jsme obce a města na Prácheňsku a nabídli jim možnost výsadby nových stromů. Administrativně to bylo velmi jednoduché, kdo chtěl, tak se zapojil," vysvětluje autor projektu Miroslav Šobr z odboru životního prostředí.   

Obce zajišťovaly také vybrání místa a samotnou výsadbu. Oslovily pro to místní hasiče, zahrádkáře, ale i rodiny a jednotlivce. Kdo nesázel, mohl se alespoň zapojit do naučné soutěže na webu města. A odezva byla až překvapující.
 
"Plánovali jsme, že každý rok oslovíme pět až deset obcí a že ke konci projektu vysázíme kolem 600 stromů. Nakonec se nám podařilo vysázet jich 1200 a pár obcí se rozhodlo v sázení pokračovat i bez naší pomoci," popisuje Šobr.
 
O vysázené stromy se dnes starají obce a zkultivovaná místa lákají nejen místní, ale i turisty. I díky tomu získal projekt třikrát cenu Jihočeská ratolest a byl prezentován na konferencích doma a v zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy