Bývaly to zarostlé periferie, teď jsou tu aleje či sady. Díky místním nadšencům

hrz hrz
2. 11. 2019 13:07
Celonárodní dobrovolnická iniciativa Sázíme budoucnost chce během pěti let umožnit vysazení 10 milionů stromů mimo les. Za pouhých pět týdnů se sešlo na 4000 nových stromů. Ty tento podzim obohatí česká města a krajinu. První zájemci je plánují vysázet nebo již sázeli na 116 místech po celé republice. Tady jsou příběhy některých z nich. Zapojit se a využít grant Nadace Partnerství může každý.
Foto: Město Říčany

Říčany: Obnovují tu aleje, remízky i polní cesty

Radnice v Říčanech u Prahy se rozhodla bojovat proti suchu a erozi obnovou alejí, remízků a volně přístupných sadů starých ovocných odrůd. Na některých místech nově vysazené dřeviny poslouží také jako "živý filtr" a odcloní rodinné domy od hluku a škodlivin z nedaleké dálnice. Do krajiny v okolí Říčan tak jen v roce 2019 přibylo 400 stromů a téměř 13 500 keřů.
 
Nejednalo se o ojedinělou akci, ale v pořadí již čtvrtý velký výsadbový projekt. K prvním z nich se řadila Alej Říčaňáků, kdy si mohl kdokoli z obyvatel zasadit svůj strom a zároveň jeho adopcí přispět na následnou péči. "Po úspěchu Aleje Říčaňáků jsme se rozhodli pokračovat v ozeleňování krajiny a postupně osázeli pozemky o celkové ploše 20 hektarů. Naším cílem je obnovit polní cesty, zdejší pestrý krajinný ráz, další vlnu výsadeb plánujeme v roce 2020," upřesňuje říčanský starosta Vladimír Kořen.
 
Pro výsadby město využilo vlastní pozemky. Stačilo ztracené polní cesty vyhledat v katastrálních mapách a vypovědět smlouvy zemědělcům. Finance se podařilo získat z dotace Operačního programu životní prostředí, případně od firemních dárců. 

 

Právě se děje

Další zprávy