Sociální demokraté doufali v eurovolbách alespoň v jeden mandát, získali však jen 1,86 procenta hlasů. I rok po změně značky z ČSSD na SOCDEM tak prodloužili sérii volebních neúspěchů. Hamáček v dopisu, ze kterého cituje iDnes.cz, hovoří o "absolutní absenci sebereflexe současného vedení SOCDEM po debaklu ve volbách".
Vadí mu také, že nynější vedení jako své hlavní téma po tři roky udržuje údajné chyby, které měl udělat Hamáček s ministry jako předseda tehdejší ČSSD v menšinové vládě s ANO. Hamáček byl ministrem vnitra ve vládě Andreje Babiše (ANO), v době epidemie covidu-19 zastával také funkci šéfa Ústředního krizového štábu.
Hamáček v dopisu také zmínil, že z aktivní politiky odešel hned po volbách v roce 2021. "Nijak jsem se nezříkal zodpovědnosti a s pokorou přijal plnou odpovědnost za výsledek voleb, kdy se ČSSD těsně nedostala do Poslanecké sněmovny," uvedl. Stranu nyní podle dopisu takřka nepoznává. "Nejsem schopen se s ní ztotožnit, a proto je pouze a jen správné odejít," uvedl Hamáček, který nyní působí mimo jiné jako viceprezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.
Členem sociální demokracie byl Hamáček od roku 2001, tři roky předtím jako dvacetiletý vstoupil do Mladých sociálních demokratů, kterým mezi roky 2002 a 2006 předsedal. V listopadu 2013 se ve 35 letech stal nejmladším předsedou sněmovny. Od března 2015 do února 2018 byl místopředsedou ČSSD.
V únoru 2018 se stal předsedou ČSSD, sjezdy ho potvrdily ve funkci v letech 2019 a 2021. Strana pod jeho vedením od února 2018 nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. Funkce se vzdal poté, co se v roce 2021 ČSSD poprvé za dobu samostatného Česka nedostala do sněmovny.