Byty ČEZ kamarádům Kindla: ODS a ČSSD to nevadí

Eliška Bártová Eliška Bártová
24. 3. 2010 7:55
Dozorčí rada ČEZ prodej bytů firmě blízké Kindlovi hájí, politici malých stran kritizují
Tuto bytovku i s pozemkem ve Vraném nad Vltavou prodal ČEZ za 1,3 milionu korun
Tuto bytovku i s pozemkem ve Vraném nad Vltavou prodal ČEZ za 1,3 milionu korun | Foto: Aktuálně.cz

Praha - I když polostátní firma ČEZ prodala za velmi výhodných podmínek (v průměru 60 tisíc za kus) své byty soukromé firmě Murom, dozorčí rada nemá o obchodu velké pochybnosti.

Neznepokojuje ji ani to, že existuje propojení mezi firmou Murom a advokátní kanceláří Milana Kindla.

Právě Kindl, bývalý děkan 'proslavený' skandálem na právnické fakultě v Plzni, v roli zástupce Ústavu státu a práva doporučil ČEZu variantu, jak byty prodat. A ČEZ pak vybral právě Kindlovu advokátní kancelář, aby jej při transakci s byty zastupovala.

Firma Murom byla už Kindlovým klientem už dříve a poté, co získala byty od ČEZ, převzala po členech AK Kindl také vedení Vysoké školy v Karlových Varech.

"Nevnímám to jako problém, neumím dovodit, kdo byl poškozen," říká přesto o příběhu s byty předseda dozorčí rady Martin Kocourek, ekonomický expert ODS. "Někdo si stěžuje?" 

Politici, kteří v dozorčím orgánu firmy nesedí, ovšem vnímají transakci kritičtěji. "Je to velmi pochybná transakce. Typické spolčení lidí, kteří si přihráli "malou domů," okomentoval obchod předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Kartel bohatých a mocných

Podle Lišky jsou na místě pochybnosti o hospodárnosti výše popsaného obchodu.

"Je to vše jiné než hospodárné zacházení s majetkem firmy, jejímž vlastníkem je stát," míní předseda zelených. "Jestliže i v takovéto "drobné" transakci je evidentní, že se manažeři ČEZ a jejich bratrstva dokáží s velkou péčí postarat o transakce tak, aby si z nich usmolili svých pár milionů, pak je evidentní, kolik věnují snah u zakázek, které dosahují desítky miliard."

Foto: Ludvík Hradilek

Podle Lišky právě takovéto pochybné transakce narušují českou politiku. "Prohlubuje to ve mně hlubokou skepsi," říká. "Kartel polostátních podniků, byznysu, lidí, kteří mají peníze a chtějí mít moc, teď dusí českou politiku a znemožňuje demokratické rozhodování v této zemi."

Obdobně kriticky vnímá tento obchod ČEZu také předseda další parlamentní strany KDU-ČSL Cyril Svoboda.

"Je to nepřijatelný střet zájmů, měla by se tím zabývat advokátní komora," uvedl. "A pan Kindl by vůbec neměl být považován za dobrého advokáta."

Dozorčí rada: šlo to mimo nás

Podle předsedy Kocourka dozorčí rada ale netušila, jakou roli advokáti bývalého plzeňského děkana hráli a jak jsou s vítěznou firmou propojeni.

"Byli jsme informování, že se vybrala varianta, kterou doporučil Ústav státu a práva, a naším úkolem bylo jen říci: zrealizujte to," popisuje Kocourek. "Odsouhlasili jsme jen způsob, jakým to bude provedeno, pak to šlo mimo nás."

Zároveň je přesvědčen, že podmínky obchodu připravil management ČEZu a Kindlova advokátní kancelář je pouze realizovala.

Za tolik prodal ČEZ byty:
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Za tolik prodal ČEZ byty:

  • Chomutov - 516 bytů - 36,5 milionu
  • Jirkov - 83 bytů - 5,9 milionu
  • Kadaň - 1 137 bytů - 74,6 milionu
  • Klášterec nad Ohří - 215 bytů - 12,9 milionu
  • Loučná nad Desnou - 4 bytové domy + 22 bytů + plynová kotelna - 6,7 milionu
  • Solenice - 54 bytů - 3,3 milionu
  • Štěchovice - 42 bytů + 17 garáží + 8,7 tisíc m2 stavebních parcel - 5,2 milionu
  • Vrané nad Vltavou - 8 bytů + 1,5 tisíc m2 stavební parcela - 1,3 milionu

Podobně argumentuje také zástupce sociální demokracie v dozorčí radě, Paroubkův poradce Zdeněk Trojan.

"Jak bychom mohli z pozice dozorčí rady zjistit, že mezi těmi lidmi jsou nějaké vazby?" ptá se Trojan, a zároveň dodává: "Každá takováto transakce vzbuzuje pochybnosti.

Nekriticky vnímají představitelé dozorového orgánu i stanovení ceny. "Tohle je kompromis mezi ekonomickými zájmy a sociálními zájmy ČEZu," vysvětluje nízkou cenu Trojan. "Smlouva byla dělána tak, aby ta firma na tom nevydělala. Ale pokud jsou šikovní a vydělají…"

Podepsán muž ze křtin

Ačkoliv Paroubkův poradce a člen dozorčí rady ČEZ Trojan tvrdí, že o pozadí této transakce neměl tušení, pod smlouvou s firmou Murom je podepsán místopředseda představenstva ČEZ Daniel Beneš, jenž byl zachycen coby host na křtinách Paroubkovy dcery.

Sociální demokracie také téma prodeje bytů aktivně využila v loni při předvolební kampani před zrušenými předčasnými volbami.

Do kauzy prodeje bytů se vložil osobně i Paroubek s asistentem Petrem Bendou. Ještě před prodejem bytů se společně například účastnili jednání s nájemníky.

ČSSD s Kindlovou advokátní kanceláří pojí také osoba poslance za Karlovarský kraj Jaroslava Fialy. Ten za město zasedá ve správní radě Vysoké školy Karlovy Vary, kterou založil člen AK Ondřej David, jenž transakci prodeje bytů pro ČEZ připravoval.

Poslanec Fiala zároveň až do loňského října figuroval ve firmě Zem Invest, kde se jako držitel akcií na majitele prokazuje na valných hromadách další čeln AK Kindl a partneři, Petr Burzanovský. 

Nejen prodej bytů

Firma Murom, které ČEZ prodal přes 2077 bytů za 146 milionů korun, může kromě prodeje uvolněných bytů, získat také tím, že před prodejem provede revitalizaci.

O tomto kroku už nájemníky informovala s tím, že podklady pro získání dotace na opravu domů, zaplatí - nájemníci. Nejen jim, ale i firmě se poté několikanásobně zhodnotí cena daných bytů.

Z obchodu nepřímo těží také další firma napojená na majitele Muromu. Firma Kens, vlastněná společností sídlící v daňovém ráji na Kypru a zastoupená majitelem Muromu Jiřím Drábkem, převzala po odkoupení bytů správu nad některými domy.

 

Právě se děje

Další zprávy