Získala tři tituly z Plzně a zařídila Kindlovi zakázku

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 3. 2010 15:30
Plzeňskou fakultu nazvala karlovarská úřednice "ostrovem pohody"
Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Případ podezřelých studií na právnické fakultě v Plzni má další příklad, jak jsou dnes propojeni někdejší studenti a bývalé vedení.

Podle informací Aktuálně.cz, tři tituly z této školy má vedoucí právního oddělení v Karlových Varech, která navrhla, aby advokátní kancelář bývalého děkana plzeňské fakulty Milana Kindla zastupovala město.

Dana Sárová (za svobodna Balcarová) získala na fakultě zmítané skandály s plagiátorstvím a rychlostudiem titul Mgr., malý doktorát a také titul PhD.

A Kindlova advokátní kancelář má nyní město zastupovat při sporu o bývalý podnik bytového hospodářství.

Neznám nikoho

Bývalá studentka a dnešní úřednice spojitost mezi svým akademickým úspěchem a doporučením pro Kindla odmítá.

"Nikoho z advokátní kanceláře pana Kindla neznám," uvedla Dana Sárová pro Aktuálně.cz.

"Sice ti lidé zasedali v komisi na škole, ale stejně tam byli u stovek dalších lidí. Pana docenta Kindla uznávám jako odborníka, na tuto kauzu se velmi hodí."

Právnickou fakultu v Plzni vystudoval kromě Sárové také náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Havel  z ČSSD.

Tři tituly

Dana Sárová získala magisterský titul v roce 2004 s prací na téma dědictví a vedoucím práce byl tehdy nynější Kindlův společník v advokátní kanceláři Ondřej David.

S prací se stejným názvem rok na to obhájila vedoucí právního oddělení malý doktorát. Ve fakultní komisi, která ji tehdy posuzovala, zasedli tři dnešní právníci Kindlovy kanceláře: Ondřej David, exděkan Kindl a třetím byl Jan Suchý.

Tvůrce
Tvůrce | Foto: Ludvík Hradilek

Suchý s Davidem navíc působili ve vedení Vysoké školy Karlovy Vary, již založil David s dalším členem Kindlovy kanceláře Petrem Burzanovským. Ve správní radě školy zasedají také představitelé města.

Titul PhD pak Sárová získala v roce 2009 s prací na téma Nové instituty dědického práva de ege ferenda.

Oponentem práce byl exděkan Kindl.

Kindlův ostrov pohody

Všechny práce Sárové jsou uloženy v knihovně, avšak u té rigorózní nedala autorka souhlas, aby se do ní mohlo nahlížet. U všech prací chybí posudky.

"Přijde mi velmi zvláštní to takto zkoumat," reagovala na dotaz ohledně svého studia Sárová. "Mám čtyři vysoké školy, z toho jednu v zahraničí, jednu pražskou ekonomickou fakultu. Kdybych někomu byla vděčná, především panu Kindlovi, nebudu studovat další vysokou školu."

Právě bývalému děkanovi Kindlovi věnuje zvláštní pozornost v poděkování ve své diplomové práci.

"Nemalý podíl na mém familiérním citu ke škole má JUDr. Milan Kindl," uvádí v závěru dvoustránkového děkování. "...který ze školy opravdu vytvořil ostrov pohody. A já jsem se těšila pokaždé, když jsem jela do Plzně poznávat krásy našeho právního řádu."

Dvě z jedné

Podle člena studentské kurie Akademického senátu plzeňské fakulty Martina Marka, který práce Dany Sárové prostudoval, vychází disertační práce ze sta procent z diplomové, aniž by autorka uvedla, že čerpala z již jednou obhájené práce.

"Pramen by měl být uveden v literatuře, ale není to důvod, aby práce nebyla obhájena," hájí se Sárová. "Nikdo mě na to tehdy neupozornil. To není důvod pro jakoukoliv spekulaci."

Střet zájmů, řekl student

Vedoucí právnička města navzdory svému studiu v Plzni na Kindlově katedře trvá na tom, že zakázka pro Kindla byla zadána transparentně.

"Byly osloveny tři kanceláře, všechny tuto kauzu odmítly," říká. "To, s čím je pan Kindl spojován, nebylo prokázáno a nesouvisí to s tím. Neseděl ve vězení, neprohrál žádný soudní spor ani jeho osobní zodpovědnost nebyla zatím vyvozena."

Martin Marek toto spojení ale vnímá jinak. Situaci v Karlových Varech označil za "typický příklad střetu zájmů a klientelistického jednání."

"Podle mého názoru je naprosto skandální, že právní odbor karlovarského magistrátu vede osoba, která své tituly získala za velmi sporných okolností," uvedl. "Je otázkou, zda je takto vysoce postavený úředník kvůli svému studiu vydírán, a nebo kvůli svému snadnějšímu získání titulů na FPR v Plzni pouze oplácí dřívější shovívavost advokátní kanceláři, která tvořila zkoušející komisi."

 

Právě se děje

Další zprávy