Doktoři práv z Plzně mají klid. O titul nepřijdou

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 3. 2010 14:00
Člen studentské kurie na protest začal prověřovat rigorózní práce
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Plzeň - Lidé, kteří získali na plzeňských právech malý doktorát, mohou být bez obav. Univerzita totiž neví, koho by vedla k zodpovědnosti, a tudíž nepřikročí k odebrání titulů.

Zatímco u velkých doktorátů - PhD - našla komise univerzity 14 pochybných studentů a v magisterském a bakalářském programu 44, u malých doktorů neukázala dosud na jediného.

"Sice jsme zjistili, že u 30 prací je podobné téma nebo že chybí posudky či je nesprávné složení komise," říká rektor Josef Průša. "Ale máme problém s tím, že nevíme, kdo by za to měl nést odpovědnost."

Špatná víra

Mezi těmi, kdo získali v Plzni malý doktorát, je řada politiků, například bývalý premiér Stanislav Gross (ČSSD), starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS), europoslankyně Andrea Češková (ODS) či bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) nebo bývalý konzul na Ukrajině Ladislav Hradil.

U všech zmíněných absolventů zasedal podle zjištění Aktuálně.cz v komisi pro obhajobu rigorózní práce tehdejší děkan fakulty Milan Kindl společně s dalšími aktéry kauzy pochybného studia na plzeňských právech.

Současný děkan fakulty proto chce, aby univerzita průběh rigorózních řízení důkladněji prověřila a ti, kteří získali titul JUDr netransparentním způsobem, za to také nesli odpovědnost.

"Chápu, že je u malých doktorátů obtížnější dokázat pochybení, protože ti, co je získali, nebyli vedeni jako studenti. Ale nechci na to rezignovat, byť to bude těžší než u klasického studia, " říká Jiří Pospíšil. "Chci si o tom s rektorem promluvit, zda není možné alespoň vyeliminovat ty, u kterých lze prokázat špatnou víru - dokázat, že o tom student věděl nebo se na tom podílel." 

Stále stejní aktéři

Bývalý děkan a proděkan Milan Kindl byl v řadě komisí
Bývalý děkan a proděkan Milan Kindl byl v řadě komisí | Foto: Ludvík Hradilek

Z údajů univerzity, které má Aktuálně.cz k dispozici, je přitom zřejmé, že v rigorózním řízení figurovali u některých politiků přímo aktéři kauzy na právech či pedagogové, kterým nyní hrozí odebrání titulu PhD.

Tak například podle našeho zjištění byl oponentem rigorózní práce Pavla Němce bývalý proděkan Ivan Tomažič, jenž musel kvůli odhalení plagiátorství školu opustit.

Druhým oponentem mu byl šéf akademického senátu Daniel Telecký, jenž nyní patří mezi 14 lidí, kterým chce univerzita odebrat velký doktorát. Děkan Pospíšil dnes již Teleckému předal výpověď pro nadbytečnost a je pravděpodobné, že o sporu rozhodne až soud.

V komisi pro hodnocení Němcovy práce doplnil duo Tomažič, Telecký ještě tehdejší děkan Milan Kindl.

Obdobné složení komise měl také například současný starosta Litvínova Daniel Volák (ODS). Oponenty mu byl Kindl s Teleckým, které pak v komisi doplnil Tomažič.

Ačkoliv je zřejmé složení komise, bude u těchto dvou doktorů práv problematické zjistit, zda jejich práce má všechny potřebné náležitosti. Titul totiž získali před rokem 2006, tedy ještě v době, kdy neměli ze zákona povinnost uložit svoji závěrečnou práci do univerzitní knihovny.

V knihovně ovšem stále chybí také zhruba 60 prací, které byly obhájeny již po roce 2006, a tudíž musí být veřejně k dispozici.

Například jde o práci exkonzula na Ukrajině Ladislava Hradila či bývalého náměstka protikorupční služby Milana Šišky, jehož lidé nechali uprchnout podnikatele Krejčíře. U Šišky je zajímavé, že v komisi na obhajobu jeho práce byl podle údajů univerzity pouze jediný člen - Milan Kindl.

Plagiátoři vlastních prací

Plzeňská fakulta proslavená největším skandálem v oblasti školství
Plzeňská fakulta proslavená největším skandálem v oblasti školství | Foto: Ludvík Hradilek

Liknavý postup univerzity ke zkoumání, jak byly malé doktoráty udělovány, se nelíbí některým studentům z Akademického senátu.

Člen studentské kurie Martin Marek se proto rozhodl připravit oponentní zprávu týkající se získávání titulu JUDr v Plzni.

"Univerzitní komise se vůbec nezabývala rigorózními pracemi, na jejichž základě byl titul udělen," kritizuje postup komise. "Proto jsem se rozhodl to udělat sám."

Podle Marka je již nyní zřejmé, že řada prací nesplnila dané podmínky, a přesto ji komise uznala a přidělila titul.

"Často jde o to, že k rigorózní práci byly použity někdy i celé diplomové práce, aniž by to autor uvedl," popisuje Marek. "Docházelo tak k plagiátorství vlastních prací, což je prakticky stejný podvod, jako by opsali cizí práci."

Závěry svého zkoumání dostupných prací, díky kterým získali lidé po roce 2006 titul JUDr, chce student Marek zveřejnit příští týden, zároveň bude po univerzitě žádat vyvození důsledků.

 

Právě se děje

Další zprávy