Praha - Igelitové tašky zadarmo, které stále nabízejí některé supermarkety, by už brzy mohly být minulostí.
Ministr životního prostředí Martin Bursík chce, aby lidé museli za igelitky platit - a to ve všech obchodech. Je to další z jeho kroků k tomu, aby na skládkách a v přírodě končilo co nejméně odpadků. Supermarkety rozdají tisíce tašek, které pak lidé vyhodí.
Bursíkova akce přichází v době, kdy světoví vědci varují před úplnou likvidací plastových tašek, která by podle nich mohla přinést víc škody než užitku. Jednorázové igelitky zakázalo například San Francisco, letos se přidává Čína, obdobný krok plánuje Itálie a další státy.
"Ale my nechceme igelitové tašky zakázat. Chceme jen přimět lidi, aby víc přemýšleli o tom, jestli potřebují další igelitku, jestli se mu skutečně vyplatí. Snažíme se o to, aby se tašky využívali vícekrát," řekl Aktuálně.cz Dan Vondrouš, šéf poradců ministra Bursíka.
Igelitky se rozkládají rychleji
Britský list The Times s odvoláním na vědecké studie napsal, že některé plasty vydrží staletí, než se rozloží, v případě igelitek to ovšem nejspíš neplatí - "zmizí" zřejmě už za deset až dvacet let.
Australská komise pro produktivitu podle internetového deníku Ekolist uvedla, že nežádoucím odpadem se stává jen necelé procento tašek. Zbytek končí na skládkách, je recyklován nebo opakovaně využíván.
"Plastové tašky mohou mít přínos pro skládky tím, že přispívají k jejich stabilizaci a minimalizují průsaky i emise skleníkových plynů," tvrdí komise, kterou citoval australský list Herald Sun.
Britská maloobchodní siť John Lewis upozornila, že plastové tašky se na celkovém objemu odpadu podílejí jen 0,3 procenty. Zdanění plastových tašek v Irsku sice vedlo k tomu, že se používají mnohem méně, zároveň ovšem stoupla o 400 procent spotřeba plastových pytlů na odpad.
Tašky nejsou na odpadky
Vedení ministerstva životního prostředí si ovšem za svým plánem zpoplatnit igelitové tašky v supermarketech stojí. Na argument, že mnozí lidé používají igelitky na své domácí odpadky, odpovídá, že to není zrovna ekologické.
Tašky ze supermarketů jsou popsané chemickými barvivy, které se pak hromadí na skládkách a mohou unikat do okolí. Tašky nejsou zdaleka tak pevné jako odpadkové pytle, které jsou bez nápisů a tedy bez barviv.
"Odpadkové pytle mají mnohem menší dopady na životní prostředí," tvrdí Dan Vondrouš z ministerstva životního prostředí. Dodal, že v obchodech se objevují i speciální pytle na odpadky, které jsou z biologicky rozložitelných plastů.
"Ale je pravda, že se velice těžko shání," připustil Vondrouš. Dodal, že igelitové tašky ze supermarketů mnohdy ze skládek odlétávají. To je také jeden z důvodů, proč se musí skládky nákladně "ošetřovat".
Napřed dohoda, pak zákon
Ministerstvo životního prostředí hodlá letos v létě zmapovat aktuální stav a pak se těmi řetězci, které by tašky ještě dávaly zdarma, jednat o poplatku. "Chtěli bychom se dohodnout," řekl Aktuálně.cz šéf Bursíkových poradců Vondrouš.
Některé obchody totiž už igelitky zpoplatnily, například Interspar, který obyčejnou tašku prodává za korunu. Zároveň zákazníkům nabízí i ekologickou alternativu - tašku z bramborového škrobu za devět korun. Za tašky se platí i v Lidlu či Plusu. Naopak zadarmo je rozdává Tesco či Hypernova.
- Čtěte dále: Řetězce se trumfují, ekotašku přebíjí biotaška
Pokud by supermarkety na dohodu nepřistoupily, je ministerstvo připraveno vymoci si zpoplatnění zákonem. "Velmi neradi bychom se ale do tohoto stavu dostali," uvedl Vondrouš.
Tesco: Jednání se nebráníme
Jana Matoušková, mluvčí české pobočky řetězce Tesco uvedla, že firma se jednání s ministerstvem životního prostředí určitě vyhýbat nebude. "V tuto chvíli ale jednorázové tašky nerušíme," řekla Aktuálně.cz Matoušková.
Podobně jako jiné obchody dává Tesco svým zákazníkům vybrat. Kromě igelitky zadarmo nabízí i jutovou tašku za 40 korun a plastovou tašku z recyklovaného materiálu za 5,90.
"Zájem o tyto tašky předčil naše očekávání. Jutových tašek se zatím prodalo více než 105 tisíc a plně recyklovatelných tašek na 51 tisíc," dodala mluvčí Matoušková.