Praha - Je to tři roky, co na pražském Staroměstském náměstí prostestovaly tisíce lékařů proti limitům, jimiž chtěl tehdejší ministra zdravotnictví David Rath šetřit a omezit výdaje na zdravotnickou péči.
Tehdy určil lékařům, kolik péče ještě smějí svým pacientům poskytnout, a kolik už ne. Pokud neuposlechli, platili pokuty.
Dnes se limity vrací, navrhuje je ministerstvo zdravotnictví.
Tentokrát ale budou ještě tvrdší. Jak vyplývá z vyhlášky, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici, lékaři budou moci předepsat svým pacientům jen tolik péče, kolik jim poskytli před dvěma lety. Obyčejně se množství péče odvíjí od spotřeby v roce předchozím.
Pokud by chtěli léčit víc, budou must sáhnout do vlastních kapes. Pojišťovna jim peníze nedá. "Bude se proto léčit méně," tvrdí šéf České lékařské komory Milan Kubek.
V praxi to bude podle něj vypadat asi takto: Lékař buď skutečně předepíše veškerou péči, kterou pacient doposud užíval, a zaplatí část ze svého. Nebo kúru na čas přeruší a pozve si pacienta později. "Další možností je, že se lékař pokusí vyhledat jiného odborníka a pokusí se mu pacienta předat," doplňuje Kubek.
Operace kyčle? Už dnes se čeká rok
Čekat se nebude jen na návštěvu ambulance, odkládat se pravděpodobně budou i plánované operace.
Toho se bojí například v brněnské fakultní nemocnici, kde v minulém roce hodně modernizovali. "Přede dvěma lety jsme ještě neměli mnoho nových kapacit, kterými disponujeme dnes. Pokud se bude vyhláška opírat o spotřebu péče z roku 2008, bude to finanční ponížení neúnosné," vysvětluje mluvčí nemocnice Anna Mrázová.
Vedení nemocnice se proto pokusí s ministerstvem ještě vyjednávat. "I když počítáme s tím, že příští roku bude velmi šetrný a uzpůsobujeme tomu také náš nemocniční rozpočet," uzavřela mluvčí.
S vyhláškou nesouhlasí ani ve Zlíně. "Současný návrh, který vychází z roku 2008, může znamenat snížení reálných úhrad až o čtyři procenta," vysvětlila mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.
Proč nejsou peníze?
Proč se vůbec ministerstvo zdravotnictví uchýlilo k tak tvrdým změnám?
"Ocitáme se v dobách ekonomické recese, což se projevuje i v systému zdravotnictví. I pojišťovnám docházejí peníze. Pokud bychom nic neudělali, nebylo by na péči vůbec," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Změny jsou ale podle něj spíš kosmetické. Dál materiál komentovat odmítl.
Podle dalších oslovených odborníků jsou ale důvody mnohem hlubší. Systém ztrácí také kvůli chybám, které ministerstvo dlouho podceňovalo a neřešilo je.
"Dlouhodobě se například nedaří snižovat ceny léků, ty jsou v Česku neúměrně předražené. Změna systému je absolutně nevyhnutelná. Ten systém už nám přináší ztráty dva roky, je těžkopádný a drahý. Navíc neumožňuje vyřadit staré a nepoužívané léky," vyjádřil se například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.
Když se před třemi lety k limitům uchýlil David Rath, skutečně ušetřil.
Poprvé od roku 1990 se v českém zdravotnickém systému zastavil strmý růst výdajů za léky. Češi tehdy utratili za léky o 200 milionů meziročně méně a zdravotní pojišťovny se dostaly z dluhů."