Praha - Česko musí do roku 2020 zhruba zdvojnásobit výrobu elektřiny a tepla z větrných elektráren či spaloven na biomasu. Vyplývá to z ekologického balíčku, kterým chce Brusel omezit dopady globálního oteplování.
V Česku se v současnosti podílí energie z obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě zhruba šesti procenty. V roce 2020 by to mělo být třináct procent.
"Nebude to vůbec problém, je to jedno z nejnižších čísel, jaké jsme mohli dostat," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha. Sdružení spolu s ekologickými organizacemi Calla a Centrum pro dopravu a energetiku připomněly, že podle vládních propočtů může Česko zvýšit do třinácti let zelenou energii až na 18 procent.
Čtěte dále: Zelený eurobatoh: Česko uskromňování nečeká
"Návrhy Evropské komise jsou důležitým impulsem pro domácí zelený průmysl - ale slabším, než mohly být," uvádí se ve společném stanovisku tří organizací.
Brusel byl na Česko mírný
S bruselským požadavkem je naproti tomu spokojen premiér Mirek Topolánek. Uvedl, že se podařilo vyjednat zelená procenta zhruba na úrovni, kterou Praha požadovala.
"Jde prakticky o potvrzení návrhu, s kterým šla do jednání česká vláda," potvrdil ministr životního prostředí Martin Bursík.
Česko od Evropské komise dostalo jedno z nejnižších kvót. Nižší procento má jen Lucembursko a Malta. Na stejné úrovni s Českem je například Maďarsko nebo Belgie. Jenže například právě Belgie je v současnosti jen na dvouprocentním podílu energie z obnovitelných zdrojů, Maďarsko na čtyřprocentním.
Podle českých ekologických organizací by pro splnění evropského požadavku výrazně pomohlo, kdyby vláda a parlament přijal speciální zákon o obnovitelných zdrojích tepla. "Obce a domácnosti by pak nemusely vybírat mezi drahým plynem a špinavým uhlím," podotknul Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.
Zelené elektřiny je málo
Kotecký připomněl, že podobný zákon o podpoře výroby zelené elektřiny výrazně rozhýbal trh s větrnými elektrárnami či malými vodními elektrárnami. I tak ovšem Česko nesplní svůj evropský závazek, aby v roce 2010 vyrábělo osm procent elektřiny v obnovitelných zdrojích.
"Cíl pro výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů pro rok 2010 nebude s vysokou pravděpodobností splněn," stojí ve společné zprávě ministerstev průmyslu, životního prostředí a Energetického regulačního úřadu, kterou na podzim projednala vláda.
Čtěte dále: Zelené elektřiny je málo. Nesplníme slib Bruselu
Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha uvedl, že závazek bychom splnili, pokud by byl příslušný zákon přijat o dva až tři roky dříve. "Nejde o to, že bychom nebyli schopni závazek splnit, ale že se ve splnění zpozdíme," řekl Kotecký.