Brno - Lukáš Svoboda si chtěl od města Brna koupit garáž. Nebylo však snadné zjistit, jak s objektem radnice chce vlastně nakládat. Podat nabídku včas by pro něj znamenalo každý den kontrolovat úřední desku a projít obrovské množství dokumentů. Začal proto přemýšlet nad tím, jak přístup k podobným informacím zjednodušit. Výsledkem je portál Mapa samosprávy.
Na webu Mapasamospravy.cz mohou uživatelé dohledat dokumenty, které radnice běžně vyvěšují na úředních deskách. Mapa samosprávy je denně stahuje z portálu Edesky.cz, který také vznikl za účelem zjednodušení přístupu k informacím a zveřejňuje vývěsky online.
Mapa samosprávy je ale o krok dál - spojuje informace s místem. Na webu Edesky.cz lze pouze vyhledávat prostřednictvím klíčových slov. Když chce člověk hledat konkrétní věc, musí se probrat několika soubory, dokud nenarazí na to, co hledá. Mapa samosprávy vše zvládne za pár vteřin: po kliknutí do určité lokality na mapě se zobrazí všechny dokumenty, které se jí týkají.
Nové hřiště, uzavírka nebo čištění silnic už nezaskočí
Lidé na Mapě samosprávy najdou nejen plánovaný prodej obecních nemovitostí, ale třeba také to, zda se chystá výstavba nebo uzavírka silnic. Mohou se dostat i k informaci o plánovaném čištění jejich ulice, ale dozví se i významnější věci: třeba jestli se radnice nechystá v blízkosti jeho bydliště postavit dětské hřiště nebo obchodní dům. „Díky projektu jsme zjistili, že nám chtějí postavit KFC tam, kde je teď park,“ napsal tvůrci webu jeden z lidí, kteří už projekt objevili.
Na webu lze také nastavit, aby aplikace odeslala uživateli upozornění na e-mail, pokud je lokalita, kterou si člověk zvolí, zmíněná v novém dokumentu.
Největší ohlas zatím aplikace zaznamenala u neziskových sdružení a lidí, kteří se zajímají o to, co se děje kolem nich. „O projekt se zajímají i velké firmy, které chtějí sledovat prodeje pozemků,“ prozradil Aktuálně.cz autor aplikace Lukáš Svoboda, který pracuje jako IT analytik.
Brno bylo první
Mapa samosprávy se vyvinula z původního portálu OtevřenéBrno.cz. Ten nabízel dokumenty týkající se moravské metropole. Protože se nápad ujal, rozhodl se Svoboda aplikaci rozšířit na celou republiku. V současné době web prezentuje úřední desky z více než 1 200 úřadů. Webová aplikace stejně jako edesky.cz funguje díky finanční podpoře Fondu Otakara Motejla, který spravuje Nadace Open Society Fund.
„Vůbec jsem nečekal, že za prvních pár dní na ni z Facebooku přijde přes 1700 lidí,“ říká překvapený Svoboda. Web funguje od 2. června, na sociální síti Facebook se o něm poprvé mohli uživatelé dozvědět o tři dny později.
Radnicím se nápad líbí
Zatím se setkal jen s pozitivními reakcemi. Lidé si stěžují jen na nepříjemné formátování některých listin. „Radnice nám bohužel zatím neposkytují dokumenty ve vhodném formátu,“ vysvětlil Svoboda a dodal, že je to jeden z důvodů omezené přesnosti vyhledávání. Obce a kraje ale mohou zdarma požádat o administrativní rozhraní. "Radnicím mohu nabídnout aktuálnost a vyšší přesnost prezentovaných dat,“ popisuje Svoboda.
Na jeho nabídku na rozšíření už se dokonce ozvala radnice městské části Praha 6, která se už delší dobu snaží o podobný projekt. "Chceme, aby občané po otevření webových stránek radnice měli k dispozici mapu s informacemi z oblasti samosprávy nebo kultury a dopravy," uvedl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.