Noční bouřky zvedly hladiny řek na desítce míst. Ochromily i dodávky elektřiny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2021 8:35
Bouřky v noci zvedly hladiny menších toků na desítce míst v západních, středních a jižních Čechách, v Praze a na jižní Moravě. Otava, Kocába a Rokytka překročily druhý povodňový stupeň, Volyňka a Botič přechodně i třetí. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bouřky také ochromily dodávky elektřiny i provoz na železnici.
Následky nočních bouřek v Praze
Následky nočních bouřek v Praze | Foto: Twitter.com/Hasiči Praha

Volyňka v Sudslavicích na Prachaticku kolem 01:00 vystoupala až na třetí stupeň ohrožení, kam se kolem 02:00 dostal také Botič v pražských Nuslích. Na obou místech už se hladina vrátila do normálu.

Na druhém povodňovém stupni pohotovosti byla během noci nebo ráno Otava v Sušici a Rejštejně na Klatovsku, Volyňka v Něměticích na Strakonicku, Kocába ve Štěchovicích u Prahy, Botič v Jesenici-Kocandě u Prahy a Rokytka v pražských Vysočanech.

Na první povodňový stupeň bdělosti se v západních Čechách dostala také Křemelná, ve středních Čechách Litavka a na jižní Moravě Jevišovka.

Srážky podle ČHMÚ nejvíce zasáhly oblast od Šumavy po Prahu, kde během noci spadlo v průměru od 45 do 55 milimetrů vody. Maximální úhrny do čtvrtečního rána meteorologové zaznamenali ve stanici Nihošovice na Strakonicku, bylo to 97 litrů na metr čtvereční za 24 hodin.

"Vydatnější srážky se během noci vyskytovaly také v oblasti Orlických hor a Jeseníků, zde během noci v průměru napadlo okolo 40 milimetrů, v maximech kolem 55 milimetrů," uvedl ČHMÚ. Téměř žádné srážky nezaznamenal na jihovýchodní a východní Moravě.

Meteorologové očekávají další bouřky na většině území Česka v noci na pátek. "Vzhledem k silnému nasycení půdy a předpokládaným silným srážkám mohou toky stoupat ke stupňům povodňové aktivity," uvedl ČHMÚ. Jeho výstraha před vzestupem hladin menších toků platí do pátečního poledne v Plzeňském kraji, v západní části Jihočeského, v jihozápadní části Středočeského kraje a v Praze.

Na některých místech v ČR také noční bouřky přerušily dodávky elektřiny. Bez elektřiny je zhruba 45 000 odběrných míst, hlavně ve středních a jižních Čechách. Vyplývá to z informací společnosti ČEZ Distribuce a distribuční firmy eg.d ze skupiny E.ON. ČEZ v noci evidoval téměř 100 000 míst bez proudu, obnovení dodávek očekává u většiny odběratelů během čtvrtečního dopoledne. Bez elektřiny je například 10 000 domácností na Táborsku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku a také asi 3000 domácností v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Bouřky taktéž zastavily nebo omezily provoz na železnici na více než dvaceti místech. Na vině jsou spadlé stromy nebo výpadky napájení. Informovala o tom Správa železnic (SŽ).

"Noční přechod silných bouřek má za následek významné komplikace provozu na železnici z důvodu poruch zabezpečovacího zařízení, popadaných stromů a podobně," uvedl mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Firma podle něj průběžně pracuje na zprovozňování tratí.

Zabezpečovací zařízení mělo výpadek například v Protivíně na Písecku, u Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku, Pacově na Pelhřimovsku nebo na trati Ješetice - Střezimíř na Benešovsku. Spadlý strom zastavil dopravu třeba na středočeských úsecích Kácov-Ledečko a Plaňany-Pečky a také na trati Březnice-Mirovice na pomezí středních a jižních Čech.

Do stromu vlak najel například mezi Choťovicemi a Převýšovem na pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje, u jihočeské Včelné nebo mezi Úvaly a Českým Brodem u Prahy. Na této koridorové trati zůstal provoz zachován po druhé koleji.

Velké problémy jsou kolem Vraného nad Vltavou. Směrem do Davle je trať osud zaplavená, ve směru do pražské Zbraslavi zavalená bahnem a kamením.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy