Čtyři pětiny Libušína už jsou zbourané. Chata má teď víc pozornosti než před požárem

ČTK ČTK
24. 8. 2016 10:38
Torzo vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách je již ze čtyř pětin rozebráno. Jednotlivé části chaty pracovníci pečlivě očistili a označili, aby mohly být použity při rekonstrukci. Podle stavbyvedoucího ale velkou část konstrukce napadl dřevokazný hmyz nebo houby, což rekonstrukci ztíží. Podle něj také bourání Libušína vzbuzuje větší zájem turistů, než když stavba stála. Rekonstrukce chaty by měla vyjít na bezmála 80 milionů korun.
Vyhořelá chata Libušín.
Vyhořelá chata Libušín. | Foto: Michaela Bartošová

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) – Vyhořelá chata Libušín na Pustevnách v Beskydech je již z většiny zbouraná a rozebraná. Práce na obnově památky, kterou předloni zničil požár, začaly v červenci. Objekt byl postaven v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, vědecká rekonstrukce by měla být hotová do tří let. "Asi 80 procent torza Libušína je nyní již pryč," upřesnil stavbyvedoucí Viktor Prudík.

"Začali jsme opatrnými bouracími pracemi, některé části jsme rozebírali, každý zbylý trámek se očišťoval a označoval," uvedl Prudík. Při rekonstrukci by mělo být použito co nejvíce původních částí, pokud to jejich stav dovolí. Podle Prudíka se však zatím ukázalo například to, že některé části jsou napadené dřevokaznými houbami a hmyzem více, než se předpokládalo. Zachraňují se také torza omítek se sgrafitovou výzdobou.

Rozebrané jsou již také dva kamenné komíny. "Ten velký, kde se předpokládá epicentrum požáru, začneme rozebírat asi příští týden," uvedl Prudík.

Bourání torza Libušína podle jeho slov vzbuzuje velký zájem lidí, zejména kolemjdoucích turistů. "Stále si to někdo fotí, lidé se zastavují, ptají se. Podle místních má nyní Libušín více pozornosti, než když stál," řekl Prudík.

Po bouracích pracích by se měla upravit platforma objektu, na podzim začne těžba vybraného dřeva, které musí pocházet z určité nadmořské výšky, stromy musí být pokáceny v zimním období. Na jaře příštího roku by pak měla začít samotná stavba repliky.

Památku spravuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Soutěž na obnovu Libušína, který sloužil jako restaurace, vyhrála brněnská firma Archatt. Obnova vyjde na téměř 80 milionů korun.

Kvůli požáru čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti padesátiletý muž z Karvinska. Je podezřelý, že v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Hrozí mu až osm let vězení.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy