Foto: Libušín čeká obnova. Tak vypadá slavná chata uvnitř

Chata Libušín po požáru.
Jak vypadal Libušín v roce 2010 a jak dnes. Vedle stojí chata Maměnka, požárem nezasažená.
I přes to, že z části chaty zbyly jen ohořelé trámy, stále poutá pozornost turistů.
Na nástěnce si návštěvníci Pusteven mohou prohlédnout fotografie někdejšího interiéru chaty.
Na obnovu Libušína můžete přispět i vy. Veřejná sbírka: číslo účtu 107-6978880207/0100.
Foto: Michaela Bartošová
Michaela Bartošová Michaela Bartošová
23. 8. 2015 15:35
Rok a půl. Tolik času už uběhlo od březnové noci, při které vyhořela chata Libušín na Pustevnách. Část se podařilo zachránit a do dvou let se má opět otevřít. Jaký pohled nabízí turistům dnes?

Beskydy – Ohořelé trámy, propadlá střecha, vybitá okna a plot kolem dokola. I v tomto smutném stavu poutá útulna Libušín minimálně tolik pozornosti jako před požárem. Možná i více. Turisté procházející se kolem si ji prohlížejí, fotí a vzpomínají, jak vypadala dříve, před požárem v loňském roce.

Za spoušť nemohl žhář, jak se zpočátku myslelo, ale špatně opravená kamna a komín. "V systému komínu vznikla vzduchová kapsa, která nebyla odizolovaná od dřevěných stěn a trámů," vysvětlovali tehdy hasiči.

Valašské muzeum v přírodě, které historickou chatu vlastní, již vybralo projektanty na obnovu. Rekonstrukce do původní podoby se odhaduje na zhruba 70 až 80 milionů korun. Ochotní lidé zatím ve veřejné sbírce přispěli necelými 9 miliony.

Turisté se do chaty architekta Dušana Jurkoviče znovu podívají nejdříve na konci roku 2017.

Už teď si ale v naší fotogalerii můžete prohlédnout, jak plameny stavbu poškodily.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy