Chata Libušín vyhořela kvůli zanedbanému komínu, policie má podezřelého

ČTK ČTK
4. 5. 2016 13:45
Za vyhoření chaty Libušín na Pustevnách může podle policie Vladislav Malcharczik, který podle vyšetřovatelů zanedbal v roce 2007 opravu komínových těles této kulturní památky. Vyšetřovatelé vyloučili, že by požár byl založen úmyslně či by jeho příčinou byla závada na elektroinstalaci. Muž z Karvinska za ohrožení z nedbalosti může za mřížemi strávit až osm let. Obnova Libušína začne v červnu a chata by měla znovu stát do tří let.
Vyhořelá chata Libušín.
Vyhořelá chata Libušín. | Foto: Bára Sobotková

Vsetín - Policie ukončila vyšetřování předloňského požáru chaty Libušín na Pustevnách. "S návrhem na podání obžaloby předkládá spis na státní zastupitelství," řekl mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik. Před soudem by měl stanout padesátiletý muž z Karvinska, který podle vyšetřovatelů zanedbal v roce 2007 opravu komínových těles této kulturní památky. Muži hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti až osm let vězení.

Chata Libušín sloužící jako restaurace shořela v noci z 2. na 3. března 2014. "Vyšetřováním kriminalisté zjistili, že požár nebyl založen úmyslně a taktéž, že příčinou požáru nebyla závada na elektroinstalaci. Další informace vedly policejního vyšetřovatele k obvinění padesátiletého muže z Karvinska z trestného činu obecné ohrožení," uvedl Malcharczik. Místem požáru vyšetřovatelé určili těleso komína.

Na jeho opravě se podílel obviněný, který byl podle Malcharcizka za provedení těchto prací zodpovědný. Škoda vzniklá při požáru byla nejprve odhadována na více než 50 milionů korun. Podle smlouvy, kterou nedávno uzavřelo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje, s dodavatelskou firmou Archatt, vyjde obnova památky na necelých 80 milionů korun.

Původní chata byla postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Interiér Libušína zdobily fresky s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. Unikátní byly tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. K vybavení patřilo sto vyřezávaných židlí.

Obnova Libušína začne v červnu a chata by měla znovu stát do tří let. Některé části původního objektu stavbaři použijí i na nový. Stavba bude mít tři fáze. Po rozebrání zbytků chaty, označení a posouzení stavu se bude sanovat platforma objektu. Druhá fáze bude zhotovení repliky vlastního roubení včetně střech, šindelů. Třetí fází bude dokončení stavby včetně uměleckořemeslných detailů a technických instalací.

Letos by se měly zbytky Libušína rozebrat, na podzim začne těžba vytipovaného dřeva, které musí pocházet z určité nadmořské výšky, stromy musejí být pokáceny v zimním období. Na jaře příštího roku by pak měla začít stavba nového objektu. Na obnově památky bude pracovat několik desítek lidí. Archatt pracoval například na obnově střech a fasád na Pražském hradě i části fasád na Národním divadle.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 44 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy