Libušín nezapálil žhář, na vině byla špatně opravená kamna

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2014 11:01
Požár způsobil špatně zkonstruovaný systém komína. Škody se odhadují na 80 milionů korun, obnova by mohla být hotová do tří let.
Vyhořelý Libušín
Vyhořelý Libušín | Foto: Bára Sobotková

Zlín - Hasiči vyloučili úmyslné zapálení památkově chráněné chaty Libušín na Pustevnách. Požár na začátku března způsobila špatně opravená kamna s komínem, řekl mluvčí hasičů Zlínského kraje Libor Netopil.

Česká televize citovala znalecký posudek, podle nějž požár způsobil špatně zkonstruovaný systém komína. Škody způsobené požárem se odhadují na 80 milionů korun, obnova by mohla být hotová do tří let.

Hasiči podle Netopila pracovali se dvěma verzemi, a to úmyslné založení a chyba v kamnech na pevná paliva. U kamen zjistili konstrukční nedostatky, což potvrdil i znalecký posudek.

Libušín před vyhořením
Libušín před vyhořením | Foto: www.vmp.cz

"Zjistilo se, že při změně druhu paliva v kamnech v roce 2008 z elektřiny na pevná paliva došlo ke konstrukčním chybám," řekl Netopil s tím, že celá rekonstrukce nebyla vyhotovená na základě povolení.

Při opravě topení před šesti lety vznikla v komínové soustavě vzduchová kapsa, která nebyla odizolovaná od dřevěných stěn a trámů. "Stalo se to časovanou bombou," dodal Netopil.

Policie bude řešit, kdo pochybil

Podle něj na chybu nepřišla ani první revize po rekonstrukci. Závěry hasičů nyní dostane policie, která bude řešit, kdo porušil podmínky požární bezpečnosti.

Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Valašské muzeum v přírodě, které je vlastníkem chat, se rozhodlo zbytky stavby zachovat, aby pomohly připravit projektovou dokumentaci pro vědeckou rekonstrukci.

Na obnovu památky muzeum vyhlásilo veřejnou sbírku, počátkem června v ní bylo 6,2 milionu korun. Hlavní část obnovy objektu by měla pokrýt pojistka, peníze ze sbírky budou využity pro další práce.

Národní kulturní památka patří do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899.

 

Právě se děje

Další zprávy