Lidé přispívají na obnovu Libušína. Vybralo se už 830 tisíc

ČTK ČTK
12. 3. 2014 16:32
Národní kulturní památka vyhořela minulý týden.
Vyhořelý Libušín
Vyhořelý Libušín | Foto: Bára Sobotková

Rožnov pod Radhoštěm - Na obnovu chaty Libušín na Pustevnách, kterou minulý týden zachvátil velký požár, se vybralo už přes 830 tisíc korun.

Informovala o tom mluvčí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Petra Valíčková. Muzeum národní kulturní památku spravuje.

Lidé posílají peníze na konto veřejné sbírky, přibývá také pokladniček. Škody na Libušínu, který navrhl architekt Dušan Jurkovič, se předběžně odhadují na 80 milionů korun. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Příčina požáru ještě není známá.

Lidé mohou peníze dávat také do kasiček, první byla v areálu muzea, v úterý byla umístěna další do informačního centra v Rožnově. "V nejbližších dnech budou následovat další místa, Pustevny, Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice, Prostřední Bečva, Valašská Bystřice či Bordovice," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

"Objevují se i pomoci ze strany firem, například nabídky na práce, materiálu a podobně. Několik firem se vzdalo například výtěžku z prodeje konkrétního výrobku či služby. Částky v této výši budou převedeny na účet veřejné sbírky," poznamenal ředitel.

Do oběhu jde nyní například pamětní medaile s Jurkovičovými motivy, veškerý zisk půjde na obnovu Libušína. Medaile stojí 199 korun, jejím autorem je Vladimír Oppl.

Obnovu Libušína, který patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven, pokryje z velké části pojistka. Další náklady si však vyžádá například nový protipožární systém či další stavební úpravy.

Libušín po požáru
Libušín po požáru | Foto: Bára Sobotková

Odborníci nyní objekt staticky zajišťují, aby se nesesunuly ohořelé části. Celý prostor je oplocený a hlídaný. Konzervátoři stále prohledávají sutiny, budou se snažit zachovat alespoň drobné prvky, například kachle či úchytky. Do měsíce by měla objekt zakrýt střecha, která by jej chránila.

Požár s velkou pravděpodobností nezpůsobila technická závada. Vyšetřovatelé dál pracují s verzí úmyslného nebo nedbalostního vzniku požáru, oheň se mohl rozšířit z vnější části objektu. Policie stále čeká na výsledky expertiz, známé budou zřejmě až za několik týdnů či měsíců.

Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny.

 

Právě se děje

Další zprávy