Vyhořelý Libušín firma znovu postaví za 80 milionů korun. Pomůže stát i sbírka

ČTK ČTK
12. 4. 2016 13:27
Osmdesát milionů korun bude stát nová chata, kterou postaví brněnská firma Archatt místo vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách. Stavět by se mělo začít za rok touto dobou. Muzeum chce při stavbě respektovat tradiční postupy. Libušín patřil k jedněm ze symbolů Pusteven, sloužil jako restaurace. Na účtu sbírky pro obnovu Libušína je již přes 10 milionů korun. Pomoc již dříve přislíbilo ministerstvo kultury, muzeum by mělo získat peníze i z pojišťovny. Chatu na konci zimy 2014 zachvátil požár. Policie z něj obvinila muže z Karvinska, podle ní zanedbal v roce 2007 opravu komínových těles této kulturní památky.
Vyhořelá chata Libušín.
Vyhořelá chata Libušín. | Foto: Bára Sobotková

Rožnov pod Radhoštěm - Vyhořelou chatu Libušín na Pustevnách znovu postaví za 80 milionů korun brněnská firma Archatt. Informoval o tom Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje. Přípravy začnou již letos, samotná stavba začne za rok. Libušín postavený v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče zničil předloni v březnu požár.

Muzeum firmu vybralo v soutěži, jedna z pěti firem, které o zakázku usilovaly, se však odvolala a její námitku bylo třeba přezkoumat. "Potvrdilo se však, že původní postup byl správný. Námitku jsme zamítli, firma se pak na úřad pro ochranu hospodářské soutěže již neodvolala," uvedl Ondruš. Muzeum podle jeho slov s firmou Archatt podepíše smlouvu do dvou týdnů.

Archatt podle Ondruše nabídl v soutěži nejnižší cenu, projektová cena byla o 20 milionů vyšší. "Podle referencí jsme vybrali dobrou firmu za dobré peníze," uvedl. Všechny firmy v soutěži podle jeho slov prokázaly, že jsou schopné zakázku realizovat, rozhodovala tak cena.

Muzeum plánovalo začít se stavbou již letos na jaře. Odvolání firmy však zahájení oddálilo a později již nebylo možné, protože k obnově Libušína bude použito dřevo ze zimní těžby, která končí v březnu. Ve hře tak byla i varianta, že se práce posunou o celý rok. Podle Ondruše je však s vítěznou firmou předběžně domluveno, že letos se budou likvidovat zbytky objektu a dělat základy, v listopadu se vytěží dřevo, které se přes zimu upraví a nachystá. Stavba by měla začít příští rok na jaře. "Skluz tedy nakonec nebude tak velký," uvedl Ondruš.

Na účtu sbírky je již přes 10 milionů korun

Brněnská firma se podle informací na svých internetových stránkách zaměřuje na péči o památky, vznikla v roce 1992, má 150 zaměstnanců. Vedli například projekční a přípravnou činnost při obnově vily Tugendhat, pražského Národního divadla nebo na kroměřížském zámku.

Muzeum chce při stavbě respektovat tradiční postupy. Libušín patřil k jedněm ze symbolů Pusteven, sloužil jako restaurace. Na jeho obnovu přispívají také lidé, firmy a různé instituce. Na účtu sbírky je již přes 10 milionů korun. Pomoc již dříve přislíbilo ministerstvo kultury, muzeum by mělo získat peníze i z pojišťovny.

Policie již kvůli požáru obvinila padesátiletého muže z Karvinska, podle ní zanedbal v roce 2007 opravu komínových těles této kulturní památky. Muži hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti až osm let vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy