Ostrava - Nájemníci bytů OKD, kteří jsou nespokojeni, že jim majitel těžební společnosti Zdeněk Bakala nechce byty prodat, podají Evropské komisi stížnost kvůli podezření z nedovolené veřejné podpory.
Už jednou v Evropské komisi neuspěli. Teď však mají nové argumenty. Především znalecký posudek ústavu, který se zabývá oceňováním nemovitostí.
Z posudku mimo jiné vyplývá, že byty byly prodány za ceny nižší než tržní. To podporuje podezření nájemníků, že firma RPG, které je Bakala spolumajitelem, neplní ve vztahu k bytům privatizační smlouvu a dopouští se nedovolené veřejné podpory.
Podle privatizační smlouvy mají nájemníci na byty přednostní právo a měli by je získat za ceny srovnatelné s těmi, za jaké je dostal nynější vlastník. To bylo asi čtyřicet tisíc za byt.
Nájemníci bytů OKD očekávali, že si budou moci byty odkoupit za zvýhodněné ceny, podobně jako nájemníci obecních bytů. To se nestalo, i když se k tomu podle nich vlastník zavázal.
"V průběhu července, nejpozději v srpnu podáme stížnost Evropské komisi," potvrdila Aktuálně.cz právnička Hana Marvanová, kterou si občanské sdružení Byty OKD.cz najalo na zpracování právní analýzy a nyní pro ně připravuje i podklady pro stížnost.
"Byty nebyly při privatizaci oceněny tržně s tím, že budou převedeny nájemníkům. Majitelé vydali v roce 2005 prohlášení, že budou byty převádět nájemníkům v souladu se závazky. Pak od toho upustili a začali se chovat tržně," vysvětlovala Marvanová.
Byty za čtyřicet tisíc
Podle Marvanové získal vlastník byty od státu s výhodou oproti jiným, a pokud nakládá s byty tržně, není to v souladu se smlouvou evropských společenstev a jde pravděpodobně o nedovolenou veřejnou podporu.
Spor o byty OKD trvá několik let. Problém se týká více než stovky tisíc lidí z Moravskoslezského kraje. Bydlí v bývalých podnikových bytech, které v roce 2004 koupil i s těžební společností OKD Zdeněk Bakala. Obrovský bytový fond byl oceněn na jednu a tři čtvrtě miliardy.
Sdružení Byty OKD se snažilo zpochybnit celou privatizaci, která proběhla v roce 1990. Oproti obvyklé praxi byla privatizována i s podnikovými byty. Firmu OKD ovládli v roce 1998 podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava. V roce 2004 ji prodali Bakalovi. Ten později převedl byty do společnosti RPG Byty, která patří do jeho finanční skupiny.
Bakala může mít problém
Mluvčí sdružení Byty OKD.cz Roman Macháček věří, že tentokrát mají nájemníci šanci u Evropské komise uspět. "Přední znalecký ústav v posudku potvrzuje, že vlastník získal byty OKD od státu za cenu nižší než tržní. Posudek je nový důkaz a máme informace, že bychom tak mohli splnit podmínky Evropské komise k tomu, aby se tím zabývala," uvedl Macháček.
Pokud bude stížnost úspěšná, měla by Evropská komise vyzvat český stát k nápravě. Podle Macháčka může pak stát od smlouvy z roku 2004, kterou Bakala získal šestačtyřicetiprocentní podíl v OKD i s byty, odstoupit. Vyplývá to ze smlouvy. "Skupina pana Bakaly by mohla být také vyzvána, aby za byty doplatila," míní.
Kauza byty OKD
- Privatizaci OKD započatou v roce 1990 dokončil ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD v roce 2004.
Vláda schválila prodej 46 procent společnosti Karbon Invest ovládané Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou.
Ve stejném roce provedl Zdeněk Bakala transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industrie koupila Karbon Invest. Bakala tím získal OKD.
Ve smlouvě mezi státem a Karbon Invest je uvedeno, že firma může prodat byty pouze nájemníků, a to přibližně za stejnou cenu, za jakou je získala. Vlastník převádí byty společnosti RPG Byty z Bakalovy skupiny.
V únoru 2008 Bakala oznámil, že posoudí, kdy a za jakých okolností bude možný prodej bytů nájemníkům.
V květnu 2008 prohlásil, že prodej není aktuální a že začne byty opravovat.
V září 2008 založili nespokojení nájemníci občanské sdružení Bytyokd.cz, kteří už dlouho předtím vyvíjeli tlak na prodej.
Petici proti záměru byty neprodávat podepsalo více než dvanáct tisíc lidí, proběhly protestní demonstrace v několika městech.
Pokud nájemníci se stížností neuspějí, jsou jejich šance podle Macháčka malé. "Smlouva je ve vztahu k vlastníkovi mírná. Za nedodržení podmínek smlouvy mu hrozí jen třicet milionů pokuty. Pokud by prodal byty tržně, přišel by si na třicet až čtyřicet miliard korun, sankce třicet milionů je pak směšná," uvedl.
Posudek zaplatili nájemníci
Znalecký posudek, od kterého si sdružení hodně slibuje, zaplatili sami nespokojení nájemníci. Právní analýzu, kterou dělala Hana Marvanová, financovala ČSSD.
Sdružení si u Evropské komise stěžovalo už jednou, neúspěšně. Neměli však potřebný posudek renomovaného ústavu. Analýza Marvanové nestačila.
Spor o byty byl výrazným tématem ČSSD v několika volebních kampaních v Moravskoslezském kraji. Pomoc nájemníkům slibovaly i další politické strany.
O kauzu se zajímá například bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, která třikrát kvůli bytům OKD interpelovala Evropskou komisi. "V odpovědi na mou poslední interpelaci je, že Evropská komise je připravena možnou neoprávněnou podporu prověřit," uvedla Bobošíková.
Dodala, že významnou roli hraje to, že se objevila nová fakta. Především nový znalecký posudek. Také byla odtajněna dříve nezveřejňovaná smlouva o privatizaci OKD, která se mimo jiné zabývá vztahem k nájemníkům bytů. Ze smlouvy vyplývá, že mají na byty přednostní právo nájemníci a že je mají dostat za cenu podobnou, za jakou je získal vlastník.
Ve věci se angažuje i Lubomír Zaorálek, místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf krajského výkonného výboru ČSSD v Moravskoslezském kraji.
"Jednal jsem o kauze OKD v Bruselu s několika lidmi, například s šéfem Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž. Podle mne má podání stížnosti šanci. Domnívám se, že s novým znaleckým posudkem budou splněny podmínky," řekl Aktuálně.cz Zaorálek. Dodal, že v případě úspěchu stížnosti může stát odstoupit od smlouvy.
Ministerstvo financí nyní provádí ve firmě RPG Byty audit. Firma opakovaně odmítá, že by postupovala v rozporu se smlouvou nebo s evropským právem. "Evropská komise se touto věcí zabývala několikrát. Pokud vím, nikdy neshledala pochybení z naší strany," uvedl mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl.