Europoslanec Tošenovský vydělal 3,2 milionu u Bakaly

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 7. 2009 8:15
Odměnu získal bývalý hejtman za 5 zasedání dozorčí rady
Europoslanec Evžen Tošenovský
Europoslanec Evžen Tošenovský | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a suverénní vítěz voleb do Evropského parlamentu Evžen Tošenovský (ODS) získal v loňském roce od soukromé těžební společnosti OKD odměnu 3,2 milionů korun.

Dozorčí rada OKD, ve které je místopředsedou, v loňském roce zasedla pětkrát. Tošenovský za to od soukromé společnosti inkasoval v průměru měsíčně tři a půl krát vyšší částku než za funkci hejtmana, kterou zároveň vykonával.

Zatímco v roce 2007 mu OKD vyplatilo 1,5 milionů korun, za loňský rok získal od firmy patříci mediálnímu magnátovi Zdeňku Bakalovi, více než dvojnásobnou částku. 

Vyplývá to z oznámení o majetku, které podal v souvislosti se zákonem o střetu zájmů.

Dvakrát vyšší plat

Odměnu 3,2 milionů korun získal bývalý hejtman od OKD za to, že se pětkrát v roce zůčastnil zasedání dozorčí rady.

Podle vyjádření Transparency International je takováto suma nepřiměřená.

"OKD je jedna z největších firem v kraji, která má mnoho zájmů a mediální vliv," říká šéf TI David Ondračka. "Fakt, že hejtmanovi vyplácela téměř tři a půlkrát vyšší částku, než je jeho plat, je zarážející."

Podle TI tato odměna neodpovídá odvedené práci. "Pokud dostává dvojnásobný plat od OKD, logicky se nabízí, že by měl tedy této práci věnovat dvakrát více času, než vedení kraje," míní Ondračka. "Pro hejtmana je to velmi těžko obhajitelné před horníky OKD, kteří přišli o práci."

Znalec kraje

Podle OKD výběr bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje na post místopředsedy dozorčí rady nijak nesouvisel s jeho tehdejším postem.

"Vybrali jsme si ho jako člověka s vysokým morálním kreditem, který dokonale zná život a podnikání na severu Moravy a především na Ostravsku a Karvinsku, kde naše společnost působí," uvedl Vladislav Sobol, mluvčí OKD. "Díky své dřívější veřejné angažovanosti také rozumí problematice rekultivací, které jsou pro obnovu regionu velmi důležité."

Stejně tak vnímá svoji roli i Tošenovský. "Vybrali si mě kvůli dlouhodobé znalosti kraje," říká. "S výhledem, co bude s danými opuštěnými pozemky."

Na činnost OKD dohlíží od konce roku 2005, v únoru následujícího rok se stal jejím místopředsedou, kterým je dodnes.

Budeme se o tom bavit

Spolumajitel OKD Zdeněk Bakala
Spolumajitel OKD Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tošenovský zůstává v dozorčí radě OKD i poté, co byl zvolen do Evropského parlamentu. Ve volbách zaznamenal bývalý hejtman velký úspěch, když se 105 tisíci preferenčními hlasy suverénně předběhl volebního lídra ČSSD v kraji Lubomíra Zaorálka.

Jako evropský politik se chce podle svých slov věnovat problematice průmyslu a energetiky. Tedy platformám, ve kterých se těžební gigant, jež jej platí, pohybuje.

V tom však Tošenovský problém nevidí. "Zatím v tomto výboru nejsem," říká. "Ale pokud by hrozil nějaký střet zájmů, budu to řešit. Zatím, pokud vím, výbor neřešil problematiku, která by se dotýkala OKD."

Tošenovský se však v průběhu srpna sejde s majiteli společnosti, aby svoje další působení v dozorčí radě prodiskutovali.

"Během srpna se sejdu s majiteli společnosti a budeme se bavit, co dál," řekl Aktuálně.cz Tošenovský. "Není to tak jednoduché rozhodnutí odejít z dozorčí rady."

OKD byty

V době, kdy Tošenovského vedl kraj prý podle jeho slov nenastal žádný střet zájmů.

"Byla jednoznačná dohoda, že pokud by kraj něco řešil v souvislosti s OKD, pak bych se toho neúčastnil," říká. "Naštěstí tato situace ani jednou nenastala."

Hejtman však musel na žádost občanů řešit problém nájemníků bytů, které patřily právě společnosti OKD. Ta zhruba 45 tisíc bytů převedla na dceřinou společnost (v jejíž dozorčí radě mimo jiné figuruje bývalý evropský komisař Pavel Telička) a byty odmítla nájemníkům prodat.

Podle informací Aktuálně.cz chce právní zástupkyně nájemníku Hana Marvanová podat proti převodu bytů na společnost RPG byty stížnost k Evropské komisi.

"Tento problém jsem pomáhal řešit, protože mě o to požádali nájemnící bytů," říká bývalý hejtman. "Ale kraj se tím nikdy nezabýval."

Zájmy OKD nebo voličů?

Spolumajitelem OKD, kde je nově zvolený europoslanec Tošenovský místopředsedou dozorčí rady, je jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala.

Bakala je zároveň mediálním magnátem. Kromě týdeníku Respekt vlastní i vydavatelství Economia, pod které spadají Hospodářské noviny a týdeník Ekonom.

Podle Transparency International by se Tošenovský coby evropský poslanec měl spojení s Bakalovou firmou vzdát. "Poslanec by si měl udržovat maximální nezávislost, aby to, co hájí, bylo nezpochybnitelné," míní šéf TI David Ondračka. "Měl by z funkce odstoupit, a hájit zájmy voličů."

 

Právě se děje

Další zprávy