Autoři článku z Centra pro modelování společenských a biologických procesů BISOP, Eva Blechová, Pavel Hroboň a Jan Trnka, upozornili na to, že účinnost vakcíny po první dávce je třeba posuzovat až nejdříve dva týdny po její aplikaci. "Často je u vakcíny Pfizer uváděno číslo 52 procent. To ale ukazuje účinnost mezi prvním a 21. dnem po očkování. Nikdo soudný nemůže čekat, že vakcína bude chránit hned první den po její aplikaci," uvedli.
Podle dat z klinického hodnocení je účinnost první dávky patnáctý až jednadvacátý den po aplikaci 89 procent. Pro další vakcínu Moderna je účinnost od 15. dne po aplikaci vyšší než 90 procent.
Evropská agentura pro léčivé přípravky ve čtvrtek uvedla, že doporučuje podání druhé dávky 21 dní po první. Prodloužení až do 42 dnů nezakazuje, ale nabádá k opatrnosti. "Je nutné dbát zvýšené opatrnosti při zvažování širšího dávkovacího intervalu, obzvlášť mimo interval 19 až 42 dnů po první dávce, protože riziko poklesu účinnosti vakcíny se zvyšuje s oddálením druhé dávky vakcíny," uvedlo centrum.
Zdravotníci v Česku dosud podali téměř 269 000 dávek vakcíny proti covidu. Zhruba 37 200 lidí už dostalo obě potřebné dávky očkování. První dávku dostalo do konce ledna 77 214 lidí starších 80 let. K očkování se registrovalo přes 200 000 lidí této věkové kategorie, tedy téměř polovina.
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko do konce ledna obdrželo 372 765 dávek vakcíny proti covidu-19, naprostou většinu od společností Pfizer/BioNTech. V lednu dodal 8400 dávek také výrobce Moderna, druhá část lednové dodávky se distribuuje od dnešního dne. Koncem příštího týdne firma dodá dalších 24 000 dávek.