BIS úřaduje na univerzitní půdě. Kvůli Íráncům

Studenty zlínské univerzity tajná služba jen monitoruje. Nekalá napojení nenalezla
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Zlín - O zlínskou Univerzitu Tomáše Bati se podle zjištění deníku Aktuálně.cz začali intenzívně zajímat agenti civilní kontrarozvědky (BIS). Jejich zájem vyvolali tamní studenti z Íránu, tedy země, která může představovat globální hrozbu.

Univerzita totiž studenty z Íránu vzdělává v oborech, které jsou na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN a nařízení Rady Evropské unie českým ministerstvem školství zapovězené. Univerzity mají zakázáno vzdělávat ve vyšších studijních programech studenty z Íránu (a také totalitně komunistické KLDR) tam, kde by znalosti mohly být následně využity při vývoji vojenských technologií.

Univerzita již podle vyjádření ministerstva školství pro deník Aktuálně.cz výjimku na vzdělávání Íránců dostala. Soulad jejich studia s rezolucemi musel prověřit Úřad pro jadernou bezpečnost.

Musíme o nich vědět

Učinil tak na základě žádosti prorektora univerzity Petra Sáhy, který studenty na univerzitu přivedl. Studium polymerů podle jeho žádosti, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, není v rozporu se zavedenými sankcemi. A jaderný úřad mu dal po několika měsících za pravdu.

Přesto tajná služba univerzitu monitoruje. Zatím podle zjištění Aktuálně.cz nenašla jediný důkaz, že by dva mladí Íránci představovali nějakou akutní hrozbu. "Stejně tak jsme nenarazili na nic, co by je spojovalo například s nějakou mezinárodní teroristickou organizací," uvedl státní úředník obeznámený s případem.

A proč se tedy BIS vůbec o univerzitní půdu ve Zlíně zajímá? V zásadě preventivně. "Vzdělávání studentů v zakázaných oborech je potencionálním bezpečnostním rizikem. Je dobré mít všechny dostupné informace," dodal již citovaný úředník.

To potvrzují i slova mluvčího BIS Jana Šuberta. "Jedním z našich úkolů je sledovat, jak jsou dodržovány mezinárodní úmluvy o zákazu šíření jaderných zbraní. Konkrétně jde o zamezení exportu materiálů, technologií, ale také informací, které by mohly být využity k výrobě jaderných zbraní nebo jejich nosičů zeměmi, které se o takovou výrobu snaží," uvedl Šubert.

"K tomu patří i studium oborů, jejichž poznatky by k těmto aktivitám mohly vést. Kdyby se objevilo takové riziko, neujde naší pozornosti," dodal Šubert s tím, že ke konkrétním případům se vyjadřovat nemůže.

Sám rektor Univerzity Tomáše Bati Ignác Hoza není ze situace nadšen. "Protože se jedná o věc státní bezpečnosti, nemohu vám podle svých zkušeností ze své pozice poskytovat žádné informace. Mohu vám však říci, že mě tato situace nikterak netěší," uvedl pro Aktuálně.cz.

Milionové kořeny

Ostatně právě přítomnost íránských studentů na zlínské univerzitě vedla k roztržce mezi rektorem Hozou a jeho prorektorem Sáhou. Hoza Sáhu mimo jiné kvůli tomu odvolal z funkce statutárního zástupce univerzity.

Jejich spor má ale podle zjištění Aktuálně.cz hlubší kořeny. Sáha stojí na straně správní rady, v níž figuruje řada regionálních i celostátních politiků v čele s lidoveckou poslankyní KDU-ČSL Michaelou Šojdrovou. Ti se staví proti projektu rektora Hozy za zhruba půl miliardy korun, který má směřovat k vytvoření Vědecko technologického parku v Uherském Hradišti.

Tři sta milionů korun, kterými přispěje ministerstvo průmyslu a obchodu, by totiž raději viděli, a to zejména místopředseda správní rady a bývalý hejtman Libor Lukáš, v rozvoji průmyslové zóny v Holešově.

Právě kvůli projektu v Uherském Hradišti za podpory správní rady navrhl prezidentovi odvolání Hozy Akademický senát školy. Nyní se čeká na konečný verdikt Václava Klause, zda Hozu odvolá, či nikoliv.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy