Odebrání titulů v Plzni chystá Pospíšilův exnáměstek

Eliška Bártová Eliška Bártová
10. 2. 2010 11:55
František Korbel se zároveň stal zaměstnancem fakulty
Bývalý Pospíšilův náměstek František Korbel
Bývalý Pospíšilův náměstek František Korbel | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/Plzeň - Klíčový dokument, na jehož základě začne Západočeská univerzita odebírat právnické tituly, připravuje pro školu náměstek ministra životního prostředí František Korbel.

V době, kdy byl současný děkan Právnické fakulty Jiří Pospíšil ministrem spravedlnosti, zastával Korbel post jeho náměstka.

Příští týden nastupuje k Pospíšilovi na Právnickou fakultu coby odborný asistent.

Zároveň dostal za úkol do konce února připravit právní podklady, na jejichž základě začne škola odebírat tituly.

Plat sotva na kávu

Korbel donedávna působil coby náměstek ministra spravedlnosti, od ledna zastává tentýž post na ministerstvu životního prostředí a na Právnickou fakultu nastoupí příští týden.

Na katedře správního práva bude zastávat funkci odborného asistenta. Tuto pozici získal na základě výběrového řízení, kde byl jediným uchazečem.

"Budou to pouze dvě hodiny přednášek týdně," říká nový odborný asistent Korbel. "Nebude to náročné skloubit to s prací náměstka ministra. A plat za to bude stačit tak na kávu. Vnímám to spíše jako vědeckou aktivitu."

Podle děkana Pospíšila oplývá Korbel důležitými znalostmi. "Má velký doktorát ze správního práva, velkou publikační činnost," vyjmenovává jeho kvality. "Je také spoluautorem komentáře ke správnímu řádu a je v horizontu několika let habilitovatelný."

Do konce února

Děkan fakulty Jiří Pospíšil
Děkan fakulty Jiří Pospíšil | Foto: Ludvík Hradilek

Právě Korbelovy znalosti správního práva vedly vedení univerzity k tomu, že si jej vybrala coby garanta příprav k odebrání titulů získaných na právnické fakultě pochybným způsobem.

K jejich odejmutí totiž musí dojít za pomoci správního řádu. "Rektor mě o to požádal coby experta na správní právo," vysvětluje Korbel. "Z odborného hlediska je to komplikovaný případ, neprošel ještě žádnou soudní judikaturou."

Přesto má Korbel už jasnou představu, jak bude dopis, na jehož základě bude zahájeno správní řízení k odebrání titulů, formulován.

"Bude opřen o odborné analýzy, odbornou právní argumentaci, správní řád a zákon o vysokých školách," říká.

Podklady k zahájení odebírání titulů by měly být hotovy do konce února. Zaplaceno by za tuto práci měl dostat zvlášť - mimo plat odborného asistenta.

Šest hříšníků? Možná méně

Jeden z horkých adeptů na odebrání titulu PhD - Daniel Telecký
Jeden z horkých adeptů na odebrání titulu PhD - Daniel Telecký | Foto: Jan Langer

Jak již dříve Aktuálně.cz zjistilo, tituly by měly být v první řadě odebrány šesti lidem, kteří získali titul PhD. a zároveň na fakultě učili.

Má jít kromě bývalého proděkana Ivana Tomažiče, usvědčeného z plagiátorství, o vedoucího Akademického senátu Daniela Teleckého.

Titul by měl být odebrán také bývalému náměstkovi policejního prezidenta a pedagogovi katedry forenzních disciplín Janu Brázdovi či bývalému majiteli vysoké školy v Karlových Varech a Kindlovu společníkovi v advokátní praxi Ondřeji Davidovi.

O velký doktorát má přijít také Kindlův další kolega z advokátní kanceláře a pedagog katedry finančního práva Jan Suchý. A rovněž pedagog z fakulty Jan Kavka.

Vedení univerzity nyní zvažuje, zda jejich počet nezredukuje a nevybere v první várce pouze ty nejjasnější případy, které nebudou zpochybnitelné.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy