Do univerzitních bojů ve Zlíně má zasáhnout policie

Adam Junek
8. 5. 2010 14:38
Univerzita Tomáše Bati podala trestní oznámení kvůli předražování zakázek
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Zlín - Napjatá situace na zlínské Univerzitě Tomáše Bati se dále přiostřuje. Současné vedení volá do akce také policii. Kvůli podezření na nezákonně předražené stavební zakázky podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Logicky však směřuje za bývalým vedením školy, které stavební práce zadávalo.

V trestním oznámení, které zpracovávala pro rektora UTB Ignáce Hozu právní kancelář bývalého ministra Pavla Němce, jde o stavbu Univerzitního centra ve Zlíně. Cena byla dle původní smlouvy vyčíslena na necelých 320 milionů, nakonec však dosáhla bezmála 380 milionů. Na dodatečné práce přitom univerzita nevypsala veřejné výběrové řízení a zadala je původnímu konsorciu, v němž figuroval například Metrostav.

Problémem podle právníků rektora je, že části těchto dodatečných zakázek odporují zákonu. Výběrové řízení není třeba vypisovat, pokud dodatečné práce nepřekročí 20 procent původně sjednané částky. Celková suma se do této podmínky vejde. Jednotlivé položky však již nikoliv. Nejpozoruhodnější je tak položka "Zemní práce". Její původní cena - necelých šest milionů - byla překročena o 186 procent.

Dvě vedení proti sobě?

"Jedněmi z povinností rektorů je dbát na správný chod jim do správy svěřených univerzit. Po důkladné analýze daných materiálů jsem usoudil, že zvolit toto řešení bude ta nejsprávnější cesta, i když pro některé nebude líbivá. Ale nejsem tady proto, abych byl populární, ale aby UTB fungovala," uvedl rektor Hoza pro deník Aktuálně.cz, proč se rozhodl postupovat cestou trestního oznámení.

Ač je vedeno na neznámého pachatele, indicie, za kým míří, jsou i z něj patrné. V úvodu se píše, že smlouva byla uzavírána mezi konsorciem firem a univerzitou, zastoupenou tehdejším rektorem Petrem Sáhou. V závěru dokumentu, který má redakce k dispozici, je pak jako odpovědná osoba za finance univerzity z toho období jmenován tehdejší kvestor Alexandr Černý.

"Věřím, že pochopíte, abych neovlivňoval probíhající vyšetřování, že nemohu sdělovat, na koho padlo podezření," řekl deníku Aktuálně.cz Hoza.

"Pokud si současné vedení myslí, že bylo něco v nepořádku, pak je na jeho rozhodnutí podat trestní oznámení. Já si myslím, že tato konkrétní zakázka byla v pořádku," uvedl pro deník Aktuálně.cz prorektor Sáha. "Nikdo mě nekontaktoval, to trestní oznámení neznám, dozvídám se o něm od vás, takže bez podkladů to komentovat nebudu," dodal k faktu, že je v trestním oznámení zmiňován jako zástupce univerzity.

Foto: Ludvík Hradilek

Jde o stamiliony

Celá kauza je součástí mnohem spletitějšího příběhu, kde jde o stamiliony korun. Dokonce se kvůli tomu na univerzitní půdě rozhořel politický boj. Jádrem sporu mezi správní radou, která je blízká bývalému rektorovi Sáhovi, a rektorem přitom podle informací deníku Aktuálně.cz nejsou výukové programy či podmínky pro studium, ale peníze. Vědecko-technologický park v Uherském Hradišti, který má vyjít na více než půl miliardy korun. Dotaci 300 milionů korun na něj má poskytnout Ministerstvo průmyslu a obchodu, dalších 260 milionů pak soukromý investor.

Akademický senát pak počátkem dubna navrhl odvolání rektora Hozy. Konečné slovo bude mít prezident Václav Klaus. Naopak rektor se dožadoval na ministerstvu obměny správní rady školy, která podle jeho právních posudků fungovala řadu měsíců bez oprávnění.

Ve správní radě školy je předsedkyní lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Spolu s ní pak na školu dohlížejí primátorka města Zlína Irena Ondrová, bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš (oba ODS), současný ministr financí Eduard Janota nebo senátorka Alena Gajdušková (ČSSD).

Obě strany sporu přitom přiznávají, že jádrem sporu je technologický park. Správní radě podle vyjádření jejích členů vadí, že soukromý investor má škole prodávat pozemky. Kritici rady zase upozorňují, že exhejtmanovi Lukášovi jde o přesměrování investice do holešovské zóny, která zatím zeje prázdnotou.

Další kontrola

Vzhledem k prvním zjištěním interního auditu, který vedl k podání trestního oznámení, plánuje dosavadní vedení UTB další prověrku financí školy. Ve hře je hloubkový audit, ale také například prověrka, kterou by nařídilo Ministerstvo školství či kterou by mohl vést Národní kontrolní úřad.

MŠMT ale zatím nic takového neplánuje. "Odbor investic MŠMT nemá v tuto chvíli na základě současných poznatků důvod k provedení hloubkové kontroly v dané věci," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel, který připomněl, že navíc daná stavba už dva roky stojí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy