Šéf zlínské univerzity odvolán. Kvůli obřímu projektu

Adam Junek
6. 4. 2010 15:00
Vědecko-technologický park v Uherském Hradišti se nezamlouval správní radě školy
Předsedkyně správní rady UTB Michaela Šojdrová
Předsedkyně správní rady UTB Michaela Šojdrová | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně je "de facto" bez rektora. Akademický senát školy na dnešním zasedání podle informací deníku Aktuálně.cz odvolal šéfa školy Ignáce Hozu. Pro zvedlo ruku 27 zástupců studentů a pedagogů.

Odvolání nyní poputuje do prezidentské kanceláře. Prezident jej totiž musí podepsat.

Do konce funkčního období přitom Hozovi zbýval necelý rok.

"Za rok se dá stihnout spousta dobré práce, a také spousta věcí se může pokazit," uvedla ještě před jednáním Michaela Šojdrová, poslankyně KDU-ČSL a zároveň předsedkyně správní rady Univerzity Tomáše Bati. Sama odvolání podporovala, i když - jak sama zdůraznila - je mimo její kompetenci.

Zlomený vaz za projekt

Oficiálním důvodem k odvolání rektora Hozy se stal podnět studentského senátora, podle nějž Hoza proti zákonem stanoveným pravidlům podával akademickému senátu a správní radě rozdílné informace, čímž jim znemožňoval správné rozhodování.

Jádrem sporu je ale podle informací deníku Aktuálně.cz rozsáhlý vědecký projekt za stamiliony korun. Jde o Vědecko-technologický park v Uherském Hradišti, který má vyjít na více než půl miliardy korun. Dotaci 300 milionů korun má poskytnout Ministerstvo průmyslu a obchodu, dalších 260 milionů pak soukromý investor.

Správní radě, v níž sedí kromě Šojdrové také primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) a bývalý hejtman Libor Lukáš (také ODS), se nelíbí, že soukromý investor parku je zároveň vlastníkem pozemků, které má škola za 35 milionů korun vykoupit. Kromě toho se Šojdrová pozastavuje nad tím, že MPO přislíbilo dotaci zlínské univerzitě, ačkoliv původně projekt připravovala ostravská Vysoká škola báňská.

Ta ovšem projekt zlínské univerzitě po sadě auditů postoupila.

Správní rada tak již dvakrát na svém zasedání odmítla projekt, respektive nákup pozemků podpořit. Sami radní pak připouštějí, že až do doby, kdy se jednalo o projektu parku, neměli s rektorem potíže.

Spory s radou

Kritici správní rady upozorňují, že bývalý hejtman stojí za rozsáhlým investičním projektem průmyslové zóny v Holešově. V případě nezdaru vědeckého parku by bylo možné právě tam dotace pro Zlínský kraj přesměrovat. Na posledním zasedání akademického senátu ale tyto důvody Lukáš kategoricky odmítl jako nepodložené.

To ostatně zdůraznil rektor při své dnešní obhajobě před senátory. Podle informací deníku Aktuálně.cz řekl, že právě zájmy podporovatelů Holešovské zóny stojí za snahou jej odvolat.

Ve své řeči pak zpochybnil i legitimitu správní rady, kdy ji podle dvou právnických posudků měla vést Šojdrová několik měsíců neoprávněně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy