Akademický senát v Plzni odvolal předsedu Teleckého

Eliška Bártová Eliška Bártová, Hana Pecinová
3. 3. 2010 23:00
Pro jeho odchod hlasovalo 12 ze 14 senátorů
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Akademickému senátu Právnické fakulty v Plzni už nešéfuje Daniel Telecký. Pro jeho odchod dnes zvedlo ruku 12 ze 14 členů.

Ve funkci Teleckého vystřídá Vilém Knoll, který dosud zastával funkci tajemníka senátu a také působí jako odborný asistent na katedře právních dějin. Při hlasování získal podporu deseti senátorů.

Senátorům se odvolání podařilo poté, co studentská kurie zablokovala tajné hlasování. Studenti tak dosáhli veřejného rozhodování.

Při něm zvedli všichni ruce pro odvolání Teleckého. Zdrželi se pouze dva členové: Telecký a Pavel Prunner, vedoucí katedry forenzních disciplín, který má - stejně jako odvolaný předseda senátu, blízko k bývalému vedení fakulty, které kvůli aféře s rychlotituly rezignovalo.

Telecký, který je podle informací Aktuálně.cz jedním z adeptů na odebrání titulu Ph.D., na fakultě dál učí. 

O ukončení pracovního poměru se s ním snažilo dohodnout nové vedení fakulty. Protože ale v nedávné době založil vlastní odbory, podle zákona nemůže být propuštěn.  

Aktuálně.cz už dříve upozornilo na podezřelé počínání Teleckého v souvislosti s udělením titulu bývalému konzulovi na Ukrajině Ladislavu Hradilovi.


Advokátní kancelář odvolaného děkana Kindla zastoupená bratrem Teleckého pracoval pro Hradila ještě když působil na ministerstvu zahraničí.

Poté Hradil získal v Plzni malý doktorát. Odvolaný šéf senátu Telecký byl oponentem jeho práce, zároveň zasedal s Kindlem v komisi, před kterou práci obhájil. Poté Telecký vycestoval za Hradilem na návštěvu do Lvova.

Právnickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni otřásl skandál kolem podezřelých způsobů studia a získávání titulů v loňském roce.

Prokindlovský šéf senátu

O snaze svrhnout Teleckého z funkce předsedy Akademického senátu jeho studentská kurie hovořila už loni v listopadu. Studentům totiž vadil fakt, že by příznivec bývalého proděkana Milana Kindla, jednoho z hlavních aktérů aféry fakulty, měl senátu šéfovat. 

"Byl na té tiskové konferenci Kindla (v Praze 20. října), a tam říkal věci, které se neobtěžoval říct senátu jako jeho předseda, ale říká to na tiskové konferenci," uvedl v listopadu člen akademického senátu fakulty za studenty Martin Marek, podle něhož byl Telecký "jednoznačně prokindlovský".

Dokládá to například i fakt, že Telecký podal žalobu a trestní oznámení na Vladimíru Dvořákovou, šéfku akreditační komise, která na podezřelé poměry na fakultě upozornila.

Daniel Telecký má být také jedním z pedagogů plzeňské právnické fakulty, kteří pravděpodobně přijdou o doktorský titul. Univerzitní komise, která způsoby studia na fakultě prověřovala, podle informací Aktuálně.cz zahájí správní řízení se 14 lidmi.

Přímo na odebrání titulů navrhla šest absolventů, u nichž zjistila chyby. Mezi hříšníky mají být lidé z okruhu bývalého proděkana Kindla, tedy i Telecký.

Sám Telecký dnes přiznal, že mu univerzita chce titul odebrat. Kvůli tomu už Západočeskou univerzitu zažaloval. Žádá ji, aby se zdržela všech jednání, jimiž by rušila jeho pokojné užívání titulu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy