Bémovi radil, co s blobem, vlivný lobbista Janoušek

Kateřina Eliášová
3. 3. 2009 12:25
Dostal jsem od Janouška rady. Jaké, to už nevím, tvrdí Bém
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský podnikatel a vlivný lobbista Roman Janoušek radil pražskému primátorovi Pavlu Bémovi (ODS), jak ustát mediální tlak kolem Kaplického chobotnice.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil sám Bém, ačkoliv o Janouškovi mluví jen velmi nerad.

Tvrdí, že je to jeho přítel a poradce, se kterým občas sportuje. Do politiky se prý Janoušel neplete. Média pražskému lobbistovi ovšem připisují mnohem větší vliv na primátora.

Ve své knížce o tom píše i bývalý šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Popisuje schůzku, která se odehrála v Janouškově kanceláři nad kinem Blaník na Václavském náměstí. Řeč byla o chystaném projektu nové budovy Národní knihovny.

"Ačkoli Bém většinou novinářům tvrdí, že s Janouškem chodí občas hrát tenis, blanické setkání svědčilo o opaku. Byl to Janoušek, který na schůzce působil dojmem toho, kdo procesy (kolem Béma - pozn.red.) řídí," píše Ježek v knize Střepiny chobotnice, která má dnes křest.

Bém: Ježek je velký mystifikátor

Bém schůzku s Janouškem bagatelizuje, prý byla jedna z tisíci. A vidí ji úplně jinýma očima než Ježek.

"Vlastimil Ježek je neuvěřitelný mystifikátor, s takovou nezodpovědností, s jakou on zachází se slovy a významy, to se skutečně vidí málokdy a málokde," vrací primátor úder.

Foto: Ondřej Besperát
Ježkova knihao blobu:
Ježek: Nová fakta i dokumenty. To je moje kniha o blobu
Kdo může za konec chobotnice na Letné? Bém, píše Ježek
Klucí mají v kalhotech, slyšel Ježek, proč blob nebude

Bém popsal schůzku s Romanem Janouškem jinak: byl to prý on, kdo se snažil vymyslet, jak "odvrátit hrozící mediální bombu a projekt Kaplického knihovny nezabít".

Proč se ale do celého případu podnikatel Janoušek vůbec vložil, nedokázal Bém uspokojivě vysvětlit.

"Role pana Janouška je naprosto efemérní, naprosto nevýznamná, nepamatuju si, že bychom po té dvacetiminutové debatě udělali nějaké rozhodnutí. Roman Janoušek se schůzky tehdy zúčastnil coby můj jakýsi mediální poradce. Ani si nevzpomínám, jestli mi něco poradil," tvrdí dnes Bém.

Vytvoříme tým. Ten to vyřeší za nás

V Janouškově kanceláři měl podle Ježkovy knihy vzniknout Tým Národní knihovna, který se měl vypořádat s námitkami právníků, architektů a památkářů.

"Právě v Janouškově kanceláři vznikl projekt Týmu Národní knihovny včetně dohody o způsobu jmenování expertů (paritně Národní knihovna a hlavní město s možností obou stran vetovat osobnosti navržené druhou stranou) i rámcová představa o čase, který práce Týmu zabere (původně měl pracovat do Vánoc, nakonec bylo 'konečné' rozhodnutí posunuto až za únorovou volbu prezidenta republiky)," píše Ježek v knížce.

Foto: Ondřej Besperát

I to primátora naštvalo. Zásluhy za vznik tohoto týmu připisuje Bém výhradně sobě.

"Kategoricky odmítám Ježkovu verzi, je to výmysl. Tým Národní knihovna vznikl v mé hlavě, kdy jsme s právníky hledali cestu, jak vytvořit šanci na rozumnou debatu," řekl Aktuálně.cz Bém.
Zatímco podtýmy architektů a památkářů daly Kaplického chobotnici zelenou, tým právníků se rozštěpil v názorech přesně napůl a nebylo tedy možné jasně říci, zda Národní knihovna porušila podmínky soutěže nebo zda je možné pokračovat v projektu dál.

Projekt chobotnice skončil

Dnes je to přesně dva roky od chvíle, kdy Národní knihovna vyhlásila výsledky soutěže o projekt nové budovy Národní knihovny.

Tehdy vyhrál Jan Kaplický, záhy se ale ukázalo, že jeho projekt bude mít trnitou cestu a pravděpodobně nedojde, alespoň za této vlády, k jeho realizaci.

Jan Kaplický letos v lednu zemřel. Na tom, kdo bude mít autorská práva, se bude muset dohodnout současná manželka Eliska Kaplicky Fuchsová s Kaplického bývalou ženou Amandou Levete.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy