Praha dělá obstrukce demonstrantům za Kaplického

Magistrát zamítl žádost o pódium na Staroměstském náměstí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský magistrát ztížil podmínky organizátorům čtvrteční demonstrace, která má vyjádřit podporu budově Národní knihovny na Letné podle návrhu nedávno zesnulého architekta Jana Kaplického.

Představitelé metropole jim zamítli žádost postavit si na Staroměstském náměstí pódium. Občanská iniciativa Demokracie staví, která demonstraci organizuje, to vnímá jako záměrnou obstrukci.

"Vadí nám, že magistrát neuvedl ani jeden důvod, proč si na náměstí nemůžeme postavit ozvučené pódium tak, abychom mohli mluvit k davu lidí," řekl deníku Aktuálně.cz jeden z organizátorů Dominik Jandl.

Navíc magistrát poslal zamítnutí až ve středu, organizátoři tak musí hledat rychle nové řešení. Vedení města ve svém oznámení ani neodůvodnilo, proč si pódium na Staroměstském náměstí nepřeje.

Litujeme

"V rámci Vašeho veřejného shromáždění - Manifestace na podporu Národní knihovny Vám sdělujeme, že... Praha nesouhlasí s umístěním přechodných zařízení v rámci předmětné veřejné akce nad rámec uvedeného zákona, a tudíž s vámi neuzavře smluvní vztah na pronájem veřejného prostranství Staroměstského náměstí," píše v dopise šéf odboru obchodních aktivit Petr Ďurica. A dodává: "Litujeme, že Vám nezasíláme lepší zprávu."

"Neznáme vůbec žádný důvod a vnímáme to jako políček," posteskl si Jandl. Demonstraci jako takovou to prý ale neohrozí.

"Pokusíme se přinést si mobilní pódium z nějakých beden, to by nemělo být v rozporu se zákonem. Ozvučení ale nebude tak dobré, nemůžeme tam tak dostat potřebnou techniku. Budeme se s tím muset nějak narychlo vypořádat," lituje Jandl rozhodnutí Prahy.

Chceme Kaplického na Letné

Manifestace má za cíl vzbudit zájem veřejnosti a oživit debatu o postavení nové budovy Národní knihovny podle Kaplického návrhu, píše se na webových stránkách sdružení.

 

Iniciativa Demokracie staví vznikla transformací ze skupiny na sociální síti Facebook a má v tuto chvíli více než 22 tisíc členů.

Demonstranty hodlá podpořit například nový ministr pro lidská práva Michael Kocáb nebo ministr školství Ondřej Liška.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy